Zdroj: Jana Ardanová

Fotopostup, vďaka ktorému nalepíte tehlový obklad na stenu ľahko a rýchlo

23. 06. 2023
Zdieľať

Neomietnuté tehly dokážu dodať interiéru nevšednú hrejivú atmosféru. S naším podrobným postupom si vysnívaný tehlový obklad zvládnete spraviť aj sami.

Lepenie tehličkovej steny môže byť kumšt, zvlášť ak sú rozdiely v hrúbkach a dĺžkach tehličiek viac než 1 cm. Vtedy sa treba zahrať s hrúbkou škár medzi nimi, aby sa tieto nerovnosti vyrovnali.

Čo budete potrebovať

Materiál: penetračný náter na stenu (pred lepením), lepiaca malta na lepenie tehličiek, tehlové obkladové pásiky (vrátane rohových), veľké klince  (asi 15 ks), škárovacia malta, impregnácia proti zašpineniu

Náradie: murárske hladidlo, murárska lyžica, murárska špachtľa, maliarsky valček, miska, plochý štetec, akumulátorový skrutkovač alebo vŕtačka, vedro, obyčajné kladivo, gumené kladivo, dlhá rovná doska (na istenie spodného radu tehličiek), uhlová brúska, pevnejšie vrecko na škárovanie, palička na zatláčanie, zubná kefka, plochý štetec, krížový čiarový laser 

Ako na to

1. Dobre si premyslite miesto, odkiaľ začnete lepiť, aby sa nestalo, že budete musieť píliť tehličky na mieste, kde to najviac vidno. V našom prípade bol najdôležitejší roh steny, ktorá tvorí vchod do kuchyne. Na zameranie roviny poslúži krížový laser.

Vo vedre zarobte lepidlo a naneste ho na tehličku (nie na stenu).

natieranie lepidla na tehlové pásiky, laser na stene

Zdroj: Jana Ardanová

2. Tehličku priložte na stenu a jemne pobúchajte gumeným kladivom. Prebytočné lepidlo, ktoré sa vytlačí spod tehličky, špachtľou rozotrite. Škáry medzi tehličkami si môžete vyplniť pásikmi kartónu (my sme použili pásiky široké 17 mm).

tehlový obklad na stene, kartónové pásiky v škárach

Zdroj: Jana Ardanová

tehlové pásiky na rohu

Zdroj: Jana Ardanová

3. Pod rohové tehličky, ktoré sú ťažšie, pre istotu zatlčte klince. Keď sa dostanete po bod, kde bude doska kuchynskej linky, zatlčte do steny dlhú rovnú latu, ktorá vám pomôže udržať rovinu pri lepení a škárovaní.

4. Vo vedre zarobte stredne hustú škárovaciu maltu (podľa návodu na obale) a murárskou lyžicou ju naložte do vrecka. Ak bude príliš hustá, môžete si ju zriediť.

Vyplňte škáry (škárujte až po uschnutí lepidla pod tehličkami, čiže min. 24 hod. od lepenia). Určte si, kde chcete mať lampy, a nechajte voľné škáry na káble.

škárovanie tehlového obkladu

Zdroj: Jana Ardanová

5. Pár minút po nanesení hmoty ju zatlačte paličkou, poslúži aj lekárska palička do úst. Môžete si nastrihať lopatky rôznych šírok pre rôzne hrúbky škár. Keď bude hmota spolovice suchá, škáry dočistite malou kefkou (napr. aj zubnou).

úprava škár tehlového obkladu

Zdroj: Jana Ardanová

6. Na miestach, kde chcete mať lampy, vyvŕtajte diery a zatlčte rozperky. Potom lampy namontujte na steny, káble zasuňte do škár a veďte ich k zásuvke. Namontujte zásuvku a vypínač, medzery doplňte škárovacou maltou.

vŕtanie do tehlového obkladu

Zdroj: Jana Ardanová

Po vyschnutí škárovacej malty celú stenu natrite impregnačným náterom, aby bola odolnejšia proti zašpineniu a vzniku plesní.

Text: Jana Ardanová, Katarína Paukeje
Foto a realizácia: Jana Ardanová
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: DIY Praktické rady tehlový obklad
Zdieľať článok
Lepíme tehlové pásiky. Čo odporúčajú odborníci?Dom z tehly

Lepíme tehlové pásiky. Čo odporúčajú odborníci?

Tehlové obkladové pásiky ako povrchová úprava zatepleniaDom z tehly

Tehlové obkladové pásiky ako povrchová úprava zateplenia

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový životDom z tehly

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový život

Dom uprostred lesa spája tradíciu s futuristickou víziouDom z tehly

Dom uprostred lesa spája tradíciu s futuristickou víziou

Diskusia