Ako vybaľovať nakúpené potraviny
Zdroj: istock.com

7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť pri vybaľovaní potravín

19. 01. 2023
Zdieľať

Bez ohľadu na to, či je nakupovanie potravín vašou obľúbenou aktivitou alebo nie, proces vybaľovania a odkladania zábavný nie je asi pre nikoho. Samozrejme, je to nevyhnutné, aby potraviny vydržali v konzumovateľnom stave a aby sme nemali v kuchyni neporiadok. Viete však o tom, že mnohí z nás robia pri vybaľovaní chyby, na ktoré môžeme doplatiť?

Neodkladajte vybaľovanie nákupu na neskôr

Možno sa už aj vám stalo, že len čo ste chúlostivé potraviny umiestnili do mrazničky či chladničky, upútalo vašu pozornosť niečo iné. Čím neskôr si na ne spomeniete, tým horšie. Nejde len o to, že sa potraviny môžu pokaziť a inak znehodnotiť. Ak ste tašky odložili na nenápadné miesto, môže sa vám stať, že na nákup zabudnete a kúpite všetko znova. Takéto „havárie“ sú bežné najmä, ak máte malé deti a kopec iných povinností.

Mačka s nákupnými taškami

Zdroj: istock.com

Nenechali ste si na vykladanie dostatok času

Na nákup potravín ste si vyhradili hodinu. Koľko času ste si však naplánovali na vyloženie a uloženie tovaru? Žijeme veľmi hekticky, rátame každých desať minút. Mnohí však robíme chybu, že síce s nákupom časovo rátame, ale s vybaľovaním nie. A pri veľkých nákupoch to veru nie je len pár sekúnd. Ak nechcete byť v strese, k času trvania nákupu a cesty domov pridajte aspoň 10 minút na vybalenie.

Prečítajte si tiež
Nechcete mať doma nepraktické vrecia plné zálohovaných fliaš a plechoviek? Inšpirujte sa našimi nápadmi, ako ich doma skladovať

Najskôr nákup vyložte na pult alebo stôl

Zdá sa vám praktickejšie vybaľovať nakúpené potraviny z tašky priamo do chladničky alebo do skrine? Možno budete prekvapení, ale lepšie funguje, keď najskôr všetko vyložíte na kuchynskú linku či stôl. Roztrieďte potraviny podľa toho, kam patria a potom ich naraz odložte. Výhody? Nemusíte neustále upratovať priestor v skrini ani v chladničke a skrátite tiež čas otvorených dverí chladničky a mrazničky – čím šetríte elektrickú energiu.

Preloženie potravín z tašky

Zdroj: istock.com

Chladené a mrazené potraviny nechávate nakoniec

V prvom rade je potrebné odložiť všetky chladené a mrazené potraviny do chladničky či mrazničky. I keď sa môže zdať, že za pár minút by sa im nič nestalo, keď pripočítate čas, ktorý strávili v košíku, v taške či na stole, z niekoľkých minút sa stanú desiatky. A tie sa už môžu prejaviť na kvalite výrobkov, ktoré potrebujú byť v chlade.

Čerstvé dozadu, staršie dopredu

V profesionálnych kuchyniach je dobrým zvykom pravidlo, že čerstvo nakúpený tovar treba uložiť dozadu chladničky a ten starší, ktorý už v chladničke bol, dopredu. Vďaka tomuto princípu vždy spotrebujete skôr potraviny, ktoré majú bližšie k dátumu spotreby.

Ako ukladať a skladovať potraviny v chladničke

Zdroj: istock.com

Vyberte potraviny, ktoré preložíte do nádob

Potraviny, ktoré sú vo veľkých a nepraktických balíčkoch, preložte do šikovnejších nádob. Mnoho potravín je zabalených v nepraktických alebo neforemných obaloch. Nebojte sa ich po vybalení rozdeliť a umiestniť do menších nádob, v ktorých budete mať po ruke potrebné množstvo.

Prečítajte si tiež
Ako zorganizovať priestor v kuchyni, aby v nej nevládol chaos

Počas vybaľovania nejedzte

Určite je lákavé otvoriť si niečo z nakúpených potravín a ochutnať, aké sú. V žiadnom prípade sa to však neoplatí. Okrem toho, že takéto pojedanie počas vybaľovania je nehygienické, je tiež nepraktické. Otváranie balíčkov a škatúľ naštartuje proces trvanlivosti výrobku, nehovoriac o omrvinkách a neporiadku, ktorý si takto zbytočne vyrobíte. Navyše, jedlo – nech je to i ten najmenší dezert – si treba vedieť vychutnať. Doprajte si na to čas a pohodlie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: potraviny Praktické rady skladovanie úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia