Päť otázok pre odborníka na tapety

22. 06. 2005
Zdieľať

Petr Pulkrábek, manažér predaja ostravskej spoločnosti Dimex. Už niekoľko rokov sa venuje tapetovaniu a tapetám, ktorých fyzikálne vlastnosti a technické parametre testuje aj pomocou vlastných experimentov. Pri realizáciách interiérov spolupracuje s architektmi. Absolvoval dve stáže u výrobcu tapiet AS Creation v Nemecku.

Kedy je vhodné použiť v interiéri tapety?

Dekoratívna úprava stien tapetovaním, ktorá prežíva v súčasnosti svoju ďalšiu renesanciu, je ideálna vari do každého interiéru. Tapety sú hygienicky neškodné a ľahko sa udržiavajú v čistote. Použitím nových materiálov i výrobných technológií vzniklo množstvo farieb a štruktúr, ktoré ďalej rozširujú možné kombinácie s bytovým vybavením. Každý si môže vybrať podľa svojho vkusu a peňaženky. Okrem klasických jednovrstvových papierových tapiet, ktoré sa predávajú v papiernictvách, si možno vyberať z bohatej ponuky samolepiacich tapiet, ktoré sa vyrábajú z ťahaného PVC a používajú sa najmä na renováciu dverí a kuchynských liniek, či textilných tapiet. Vďaka svojim výborným fyzikálnym vlastnostiam a štruktúrovanému povrchu, ktorý vnáša do interiérov osviežujúcu atmosféru, si veľkú obľubu získavajú najmä tapety z vláknitej buničiny.

Aké tapety zvoliť na veľmi namáhané miesta?

Vysokou odolnosťou proti roztrhnutiu, oderu či ošúchaniu sa vyznačujú tapety s plastovou vrstvou na povrchu. Tapety z vláknitej buničiny alebo papiera v kombinácii s vinylom veľmi dobre odolávajú vode, preto ich možno využiť aj v kúpeľni. Stredne ťažké umývateľné plastové tapety a tapety na papierovom podklade sú vhodné do kuchýň. Tapety s kompaktným vinylom a PVC tapety odolné proti oderu, škvrnám a škrabancom možno odporúčať do hál, na schodiská a ďalšie frekventované miesta.

Aké sú prednosti tapiet z vláknitej buničiny?


Vláknitá buničina má schopnosť napnúť sa, preto dokážu tapety z nej vyrobené vyrovnať praskliny, škáry a iné nerovnosti na stenách. S úspechom ich možno využiť v drevostavbách i panelákoch, kde sa nimi dajú zakryť inak viditeľné spoje. Pretierateľné tapety z vláknitej buničiny ponúkajú ľuďom s fantáziou a potrebou zmeny takmer nevyčerpateľné možnosti na vytvorenie individuálneho interiéru. Tieto tapety možno pretierať nielen akrylátovými farbami, ale aj disperznými lakmi, ktoré ich trvanlivosť ešte predĺžia. Takto ošetrené tapety vydržia takmer večne bez najmenšej zmeny vzhľadu.




Päť otázok pre odborníka na tapety

26804


Na čo by sme si mali dať pozor pri kombinovaní vzorov či materiálov?


Pri výbere dizajnu by sa človek mal riadiť svojimi vlastnými potrebami a vkusom – niekto túži po odlišnosti, hľadá originalitu, chce mať skrátka niečo iné než ostatní. Okrem toho si treba uvedomiť aj požiadavky na trvanlivosť. Okrem vlastného vkusu sa pri výbere odporúča dodržať aj niektoré základné zásady. Napríklad svetlé tapety s jemnou textúrou miestnosť opticky zväčšia – na to treba pamätať najmä v malých bytoch. Ak máte tapety s výrazným vzorom, doplnky by mali byť v rovnakých tónoch ako vzor a do miestnosti už nedávajte nič vzorované. Inak by bol výsledok roztrieštený a chaotický. Sortiment tapiet dopĺňajú bordúry, ktorých vzor je zladený s tapetami. Môžu sa pomocou nich v akejkoľvek výške vytvoriť línie, ktoré olemujú stenu, oddelia plochy s rôznou farbou či vzorom a môžu aj orámovať niku či dvere. Bordúry sú pôsobivé, aj keď sa použijú samostatne, bez kombinácie s tapetou. Tých, čo sú radi originálni, budú možno lákať menej tradičné experimenty s tapetami. Ak natriete tapetu z vláknitej buničiny z rubovej strany, dosiahnete tým zvláštny zastretý farebný efekt. Jemne štruktúrovaný dekór vynikne, ak farbu krátko po aplikácii zotriete, takže ostane len v pozadí.


Päť otázok pre odborníka na tapety

26805

Ako si poradiť s tapetovaním?

Aplikáciu tapiet z vláknitej buničiny zvládne každý trochu šikovný domáci majster. Praktické je, že pri týchto tapetách sa lepidlo nanáša iba na stenu a tapeta sa prikladá suchá.
V prvom rade si treba správne určiť, koľko zvitkov tapiet potrebujete. Zmerajte obvod miestnosti vrátane dverí a okien a vydeľte ho šírkou tapety. Dostanete počet pásov tapety, ktoré potrebujete. Potom zmerajte výšku steny a vydeľte ňou dĺžku tapety vo zvitku – dostanete počet pásov tapety, ktorý môžete nastrihať z jedného zvitka. Počet zvitkov závislí aj od tzv. prestrihu tapety uvedeného na etikete. Ku každému nalepenému pásu treba prestrih pripočítať.
Pre kvalitné spracovanie tapiet je rozhodujúce správne lepidlo. Ak sú tapety ťažšie alebo ak ich lepíte na nesavý podklad, radšej použite špeciálne lepidlo s prísadou živice. Čím je tapeta ťažšia, tým hustejšie musí byť lepidlo.
Prvý pás tapety nalepte z ľavej alebo pravej strany od okna. Vopred si pomocou olovnice vyznačte zvislicu. Tapety sa lepia tesne vedľa seba (na zraz), len v rohoch a na komplikovaných miestach sa môžu na kúsku prekryť. Pri lepení cez zásuvky a vypínače vypnite poistky a odstráňte kryt. Nalepte tapetu a potom v nej vyrežte otvor. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a potom ju presne odrežte.
Skôr než začnete pracovať, oplatí sa pripraviť si náradie. Istotne budete potrebovať ceruzku, meter, špachtľu, nožnice, olovnicu, špeciálny nôž, úzky valček, gumový valček, tapetovaciu kefu, štetku na nanášanie lepidla, pracovný stôl. Nezabudnite, že správne náradie vám uľahčí prácu.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: bývanie rozhovor steny tapety
Zdieľať článok

Diskusia