Zdroj: iStock

Šíriaca sa pleseň na stenách nebude mať šancu! Ukážeme vám, ako sa jej zbaviť a zabrániť, aby sa zas vytvorila (fotopostup)

18. 07. 2024
Zdieľať

„Rozkvitnuté“ čierne mapy v rohoch či na miestach za nábytkom určite nie sú vítaní spolubývajúci. Žiaľ, ani neobvyklí. Spýtali sme sa odborníkov, ako s nimi zatočiť.

Čitateľka Mária má s plesňami na stenách tiež skúsenosti: „Pred šiestimi rokmi som kúpila 54-ročný dom postavený z blokov. Nie je zateplený a nemá ani vymenené okná. V zime sa dlhodobo držala pleseň v suterénnych priestoroch, teraz ju máme už aj o podlažie vyššie po obvodových múroch. Už dvakrát nám robili vonkajšiu aj vnútornú injektáž. Som bezradná, čo ešte urobiť.“

Kde sa berú?

Na úvod treba povedať, že tento nevzhľadný čierny hosť nie je fenoménom iba v starších objektoch, dokáže potrápiť aj novostavby. V starších domoch môže byť príčinou nedostatočná alebo žiadna izolácia obvodových stien a stropov. Ale aj hydroizolácia, ktorá buď celkom chýba, alebo je slabá. Ďalším častým dôvodom, spoločným pre staršie stavby aj novostavby, je nedostatočné vetranie.

Prečítajte si tiež
Pleseň v domácnosti prezradia aj vaše zmysly! Poznáte signály, že ju máte doma a treba ju riešiť?

Pleseň sa môže z ničoho nič objaviť aj po výmene okien. Dobre izolované okná zmenia vnútornú klímu a problém je na svete. A to aj v priestoroch, kde predtým tento neduh nebol. Aj veľké nábytkové kusy môžu spôsobiť plesne, keď bránia prísunu teplého vzduchu do chladných kútov. Príčina môže tkvieť aj v nedostatočnom vykurovaní priestorov.

Ružova stena so starým obrazom, postihnutá plesňou.

Príčin vzniku plesní môže byť mnoho a nepostihujú len staré domy. Zdroj: Mapei

Hlavný vinník: vlhkosť

Bez ohľadu na vyššie vymenované faktory je hlavným spúšťačom rozvoja plesní v interiéri zvýšená vlhkosť, ktorá následne kondenzuje na miestach s teplotou nižšou, ako je teplota rosného bodu. Keďže plesne v interiéri okrem estetického nedostatku predstavujú aj zdravotné riziko, netreba ich ignorovať.

Prečítajte si tiež
Čím vyčistiť pleseň v kúpeľni? 4 tipy na jednoduché prípravky, ktoré si namiešate aj doma

Hĺbkové riešenie

Na trhu nájdete mnoho produktov na odstránenie plesní, no tie, ktoré „ošetrujú“ steny iba povrchovo, fungujú len dočasne. Môžete si byť istí, že problém zrecidivuje.

Zabrániť rastu plesní a rias dokáže komplexný systém, ktorého vrstvy (čistiaci prípravok a vhodná povrchová úprava – náterová farba alebo omietka) s obsahom špeciálnych prísad odolávajúcich pôsobeniu biologických mikroorganizmov vzájomne spolupôsobia. Tieto prísady aj po vyschnutí dlhodobo zotrvávajú vnútri aplikovaného systému a výrazne eliminujú prípadný opätovný biologický útok.

Najzásadnejšiu operáciu pri použití tohto systému predstavuje čistenie stien napadnutých plesňami. Zabrániť ďalšiemu šíreniu mikroorganizmov možno jedine vtedy, ak sa podarí hĺbkovo odstrániť prítomné spóry a hýfy.

Detail na pleseň na stene.

Prípravky, ktoré ošetrujú steny len povrchovo, sú len dočasnou pomocou. Zdroj: Mapei

Ako na to?

Najzásadnejším krokom je odstránenie plesní špeciálnym netoxickým prípravkom, ktorý sa riedi vodou v pomere 1:3.

Liatie vody z modrého vedra do bieleho.

Prípravok si pred použitím zrieďte vodou. Zdroj: Mapei

Výrobok sa na stenu aplikuje pomocou rozprašovača, potom pomocou štetca, prípadne špachtle alebo kefy odstráňte z napadnutých miest plesne. Nikdy to nerobte za sucha, pretože rozptýlením drobných častíc by mohlo dôjsť aj ku kontaminácii plôch, ktoré doteraz neboli napadnuté.

Striekanie netoxického prípravku na plesne pomocou rozprašovača.

Rozprašovač vám pomôže pri nanášaní rozriedeného prípravku. Zdroj: Mapei

Plesne, prípadne ostatné biologické mikroorganizmy treba odstrániť ihneď po nanesení prípravku na povrch. Pri nadmerne napadnutom povrchu je potrebné čistiacu operáciu opakovať niekoľkokrát.

Čistenie plesne na stene kefou.

Kefou alebo podobnou pomôckou odstráňte pleseň zo steny. Zdroj: Mapei

Po 8 až 12 hodinách, keď sú steny celkom suché, sa nanáša penetračný náter na báze silikónovej živice, ktorý na povrchu vytvorí film odolný proti rastu plesní a rias. Takýto penetračný náter poskytuje dlhodobú ochranu proti vlhkosti a pôsobeniu chemických vplyvov pri zachovaní priepustnosti vodných pár a odolnosti proti vode.

Finálnu vrstvu systému tvorí farebný náter, ktorý možno aplikovať zhruba po 24 hodinách.

Nanášanie farby na stenu valčekom.

Penetračný náter pomôže zabrániť tvorbe ďalších plesní. Zdroj: Shutterstock

Synergická reakcia špeciálnych zložiek všetkých výrobkov v systéme odstraňuje možné príčiny, ktoré podporujú rast mikroorganizmov v citlivom prostredí. Finálna úprava tak poskytuje dlhodobú ochranu stien pred vylúhovaním, teplotami, UV žiarením a alkáliami. Silikónové živice vytvárajú povrchovú bariéru, ktorá zabraňuje prestupu vody do podkladu. Povrch zostáva suchý za každých okolností. Nízka miera zachytenia nečistôt zabraňuje tvorbe mikroorganizmov.

Text: Denisa Slančová, odborná spolupráca MAPEI
Foto: Mapei, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: odstránenie plesní pleseň na stenách pleseň v byte Váš tip
Zdieľať článok
Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

Najsilnejšia ekologická zbraň proti voškám? Výluh a zákvas zo žihľavy!Záhrada

Najsilnejšia ekologická zbraň proti voškám? Výluh a zákvas zo žihľavy!

David Karásek: Dobrý dizajn nepatrí do galérie, ale do životaASB.sk

David Karásek: Dobrý dizajn nepatrí do galérie, ale do života

Juraj Duška: Vajnory nečaká osud Záhorskej Bystrice, ostanú dedinou v mesteASB.sk

Juraj Duška: Vajnory nečaká osud Záhorskej Bystrice, ostanú dedinou v meste

Diskusia