Zdroj: URSA SK s.r.o.

Ako ušetrí minerálna izolácia náklady na bývanie

17. 06. 2021 Zdieľať

Výdaje za energiu podstatne zvyšujú celkové náklady na bývanie. Ak máte pocit, že platíte neprimerane vysoké čiastky za energiu, skúste sa zamyslieť nad tým, aká je príčina vašich zvýšených nákladov.

Máte napríklad nezaizolovanú šikmú strechu, a uniká vám tak z domu teplo? Za energiu nemusíte platiť zbytočne viac. Bohato vám postačí, keď si dom dôkladne a kvalitne zateplíte. Spoločnosť URSA ponúka riešenie v podobe minerálnej izolácie, ktorá z dlhodobého hľadiska pomôže vášmu rodinnému rozpočtu. Jej montáž je navyše jednoduchá, a tak ju iste zvládnete nainštalovať sami.

Na začiatok je dôležité ujasniť si, či vo vašej stavbe k úniku tepla dochádza. Ak áno, treba zistiť, kadiaľ sa z domu drahé teplo dostáva von. Miesto úniku totiž nemusí byť zrejmé. Napriek tomu, že nám ako prvé obvykle napadnú dvere a okná, nemusia byť tým najväčším kameňom úrazu pri snahe o úsporu nákladov na spotrebu energie. Z veľkej časti môže teplo totiž unikať podlahou, stenami, stropom alebo dokonca strechou. Ako teda týmto únikom zabrániť?

Rozhodli ste sa zatepliť?

Ak sa rozhodnete pre zateplenie domu pomocou minerálnej izolácie, čaká vás niekoľko krokov, ktoré povedú k úspechu. Ako postupovať? Kroky od výberu až po realizáciu sú jednoduché:

  1. Vyberte vhodný izolačný materiál
  2. Nezanedbajte správnu hrúbku izolačného materiálu
  3. Dbajte na správnu konštrukciu a zhotovenie detailov
  4. Vhodne pripravte základnú konštrukciu
  5. Izoláciu správne aplikujte

Aký materiál je ten pravý?

Ideálnym izolačným materiálom je minerálna izolácia, ktorá je predovšetkým skvelým tepelným izolantom. Jedným z produktov portfólia spoločnosti URSA je minerálna izolácia URSA GLASSWOOL. Tú z viac ako 90% tvoria suroviny pochádzajúce z obnoviteľných zdrojov, ako sú recyklovateľné sklo a piesok. „Minerálna izolácia URSA GLASSWOOL je skvelou voľbou na výplň šikmých striech, drevostavieb i sadrokartónových priečok. Dosahuje totiž vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti,“ vysvetľuje Tereza Vojancová a dodáva: URSA GLASSWOOL je ekologickým a zdravým riešením do vašich domovov.“ Okrem skvelých tepelnoizolačných vlastností vyniká URSA GLASWOOL akustickými i protipožiarnymi vlastnosťami, na ktoré treba pri výbere vhodnej izolácie myslieť.

minerálna izolácia URSA GLASSWOOL

Zdroj: URSA SK s.r.o.

Nepodceňte hrúbku izolačnej vrstvy

Ukazuje sa, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je 13 cm. Minimálna odporúčaná správna hrúbka izolácie je pritom aspoň 18 cm podľa typu zatepľovanej steny. V praxi to znamená, že aj keď použijete na zateplenie kvalitný materiál, nedostatočná hrúbka izolačnej vrstvy je faktorom, ktorý vám bude aj naďalej zvyšovať náklady na energiu. „Využitím menšej hrúbky izolácie pri výstavbe stavby sa síce ušetrí rádovo niekoľko stoviek eur, z dlhodobého hľadiska však zaplatí majiteľ za vykurovanie a chladenie domu niekoľkonásobne viac a tepelné straty sa môžu vyšplhať až k tisíckam eur,“ uvádza Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA, a dodáva: „Navýšenie ceny pri použití väčších hrúbok izolácie je zanedbateľné. Hlavnú položku totiž tvorí práca v kombinácii s ďalšími materiálmi potrebnými na realizáciu konštrukcie.“ Nedostatočná hrúbka zateplenia navyše prispieva k vzniku tepelných mostov. „Tepelný most je miesto, kde dochádza k vyššiemu tepelnému toku vplyvom zníženia hrúbky izolačnej vrstvy alebo jej absencie. Týmto miestom ľahšie prechádza tepelná energia a dochádza k energetickým stratám, čo má negatívny vplyv na energetickú bilanciu domu,“ upresňuje Tereza Vojancová.

Použitie minerálnej izolácie

Správny výber izolácie, ale aj jej správne použitie a realizácia zateplenia sú podmienkami na dosiahnutie vytúžených energetických úspor. „Kým začnete s izoláciou, je dôležité zistiť maximum informácií o súčasnom stave konštrukcie. Na zateplenie budovy treba vždy nazerať z komplexného hľadiska,“ doplňuje Tereza Vojancová. Účinnosť izolácie klesá s jej hrúbkou i nesprávnym vyhotovením. Pri realizácii preto dbajte na to, aby ste izoláciu použili správne. Konkrétny spôsob aplikácie minerálnej izolácie sa líši od izolovanej konštrukcie. Dajte preto pozor na to, či izolujete šikmú strechu, plochú strechu, fasádu, priečky či predsteny, strop, podhľad, podlahu, spodnú stavbu alebo drevostavbu. Pri použití minerálnej izolácie vždy postupujte podľa príručky. Spoločnosť URSA na svojom webe ponúka v sekcii na stiahnutie niekoľko prospektov, ktoré vám môžu pri aplikácii pomôcť.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk

Zdroj: PR článok URSA SK s.r.o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia izolačné materiály tepelnoizolačné materiály zatepľovacie systémy zateplovanie
Zdieľať článok