Zdroj: VELUX

Moderné riešenia pre strechy s nízkym sklonom

12. 05. 2022
Zdieľať

Šikmé strechy s nízkym sklonom sa dnes tešia veľkej obľube – či už ide o bungalovy s nízkou stanovou strechou alebo moderné rodinné domy s trendovými pultovými strechami. Tento typ zastrešenia má svoje úskalia, k dispozícii sú však aj zaujímavé moderné riešenia.

Svetlo

Pre bungalovy je typický štvorcový (alebo takmer štvorcový) pôdorys v spojení s nízkou stanovou strechou. A práve z tejto kombinácie vyplýva ako potenciálny problém, tak aj možnosť jeho riešenia. Problémom môže byť nedostatok denného svetla, a to nielen v centre dispozície. Ak sa pridá vplyv prekrytia terasy, či už presahom strechy, alebo markízou, na umelé osvetlenie môže byť odkázaná aj veľká časť denného priestoru, do ktorého cez fasádne okná neprenikne dostatok prirodzeného svetla. To môže mať nepríjemné dôsledky na zdravie aj psychickú pohodu obyvateľov. Riešenie je pritom jednoduché – priviesť svetlo zhora. A možností je viacero.

Prečítajte si tiež
Chcete nový rodinný dom a zvažujete drevostavbu? Najprv spoznajte odpovede na týchto 5 základných otázok

Účinné a zároveň veľmi efektné riešenie ponúkajú strešné okná. Podmienkou je síce výška miestnosti otvorená až po krov, no práve týmto spôsobom sa dá vytvoriť mimoriadne pôsobivý, vzdušný a príjemne presvetlený priestor. K výhodám strešných okien totiž patrí aj fakt, že za rovnakých podmienok poskytujú približne dvakrát viac svetla než rovnako veľké zvislé fasádne okná. Navyše sa vďaka nim miestnosť omnoho účinnejšie vyvetrá, keďže sa využije tzv. komínový efekt. Ten vznikne, keď sa súčasne otvoria okná v dvoch výškových úrovniach – v tomto prípade na fasáde a v streche. Vydýchaný alebo horúci vzduch je potom rýchlo „vytiahnutý“ strešným oknom von.

Ak je nad miestnosťou rovný strop, denné svetlo sa dá priviesť tzv. svetelnou šachtou so strešným oknom. Svetelná šachta cielene osvetlí konkrétne miesto, napr. kuchynskú linku, jedálenský či pracovný stôl. Keďže horné osvetlenie je intenzívnejšie než bočné, pracovná plocha bude týmto spôsobom perfektne osvetlená i v prípade, že sa nachádza ďalej od fasády. Miestnosť zároveň môžete účinne vyvetrať pomocou spomínaného komínového efektu, čo je výhodné najmä v kuchyni alebo v kúpeľni.

Podkrovná jedáleň s kuchyňou v modernom dome

Zdroj: VELUX

Pri vysoko umiestnených strešných oknách je diaľkové ovládanie rozumnou voľbou z dôvodu jednoduchšej manipulácie. Zároveň je základom toho, aby sa okná stali inteligentnými a dokázali samy vetrať či tieniť. Pri oknách VELUX sa o to postará systém VELUX ACTIVE s technológiou NETATMO, ktorý monitoruje vnútornú teplotu, vlhkosť a obsah CO2 vo vzduchu. Sleduje aj predpoveď počasia, vďaka čomu vyvetrá vtedy, keď je to najvýhodnejšie. Na tento riadiaci systém možno napojiť všetky diaľkovo ovládané výrobky VELUX, teda aj svetlíky a rolety. Väčší priestor – otvorený do krovu – znamená nielen pocit väčšej vzdušnosti, ale aj naozaj viac vzduchu na dýchanie.

V oboch spomínaných prípadoch je dôležité pamätať na to, že strešné okná budú umiestnené mimo dosahu. Pre jednoduchšiu manipuláciu je preto rozumné priplatiť si za diaľkové ovládanie. Určite pritom oceníte nielen pohodlie. Napríklad súčasťou všetkých diaľkovo ovládaných okien VELUX je aj dažďový senzor, ktorý pri prvých kvapkách okno automaticky zatvorí. A ďalším krokom môže byť inteligentný systém, s ktorým dokáže strešné okno samo vyvetrať či zatieniť.

Nedostatok denného svetla, ktorý hrozí v bungalove, môže mať nepríjemné dôsledky na zdravie aj psychickú pohodu obyvateľov. Riešením je priviesť svetlo zhora.

Treťou možnosťou, ako presvetliť miestnosť zhora, je svetlovod, ktorý prenáša slnečné (i mesačné) svetlo pomocou odrazov od vysokoreflexného vnútorného povrchu tubusu. Tubus prepája horný zasklený svetlík v streche a kruhový difúzor v strope miestnosti. Minimálna dĺžka reflexného tubusu je meter, svetlovod však dokáže priviesť svetlo až na vzdialenosť šesť metrov a vďaka flexibilným kolenám to nemusí byť priama cesta.

Žena v kúpeľni so svetlovodom

Zdroj: VELUX

Svetlovod VELUX sa začína v streche zasklením so samočistiacou úpravou, do interiéru sa svetlo rovnomerne rozptýli kruhovým difúzorom inštalovaným v podhľade. Tubus svetlovodu má odrazivosť až 98 %, takže aj v zamračenom dni presvetlí miestnosť tak intenzívne ako klasická 60 W žiarovka. Môžete tak ušetriť až 400 hodín svietenia ročne. Do akéhokoľvek svetlovodu VELUX sa dá tiež pridať LED diódové osvetlenie.

Prečítajte si tiež
Rozhodli ste sa stavať murovaný dom? Prezrite si aktuálne murovacie materiály, ich výhody a nevýhody

Konštrukcia

Pri šikmých strechách nie je jedinou možnosťou nosnej konštrukcie drevený krov. Pre jednoduché pultové či sedlové tvary môže byť veľmi praktickým riešením tzv. ťažká, respektíve masívna strecha. V podstate ide o konštrukciu podobnú stropu — jednou z možností je železobetón, no v ponuke sú aj polomontované systémy, obdobné ako pri keramických či pórobetónových stropoch. Takáto strecha sa ideálne hodí na stavby s obdĺžnikovým pôdorysom a strešné roviny so sklonom do 40°.

Pre jednoduché pultové či sedlové strechy môže byť praktickým riešením tzv. ťažká, respektíve masívna strecha. V podstate ide o konštrukciu podobnú stropu.

Istým obmedzením použitia masívnych striech je tvarová jednoduchosť, no tieto konštrukcie majú aj viacero výhod. K tým podstatným patrí výborná zvuková izolácia a najmä vyššia schopnosť akumulovať teplo, vďaka ktorej je priestor v podstreší lepšie chránený pred prehrievaním. „Pri tropických dňoch a nociach sa teplota v podkroví pod klasickou strechou citeľne zvýši už do piatich dní, pri masívnej streche Ytong Komfort budete musieť zapínať klimatizáciu až po 28 tropických dňoch,“ hovorí Ing. Július Sič z Xelly. A upozorňuje aj na vysokú požiarnu odolnosť: „Ide vlastne o nehorľavú konštrukciu. Tento parameter strechy stavebníci často prehliadajú, no štatistiky hasičov hovoria jednoznačne. Ak v prípade požiaru nepríde zásah veľmi rýchlo, tradičné krovy bývajú obvykle najviac poškodenou časťou domu.“

Priklad skladby strešného plášťa

Zdroj: Wienerberger

Z podstaty konštrukcií masívnych striech vyplýva aj to, že sa pri nich jednoduchšie dosahuje vzduchotesnosť, ktorá je zásadná pre stavby s nízkou energetickou náročnosťou. Zo strany interiéru tak nie sú potrebné sofistikované fólie citlivé na chyby pri realizácii, ktorých úlohou je chrániť tepelnú izoláciu v klasickom krove pred prenikaním vodných pár a hroziacou kondenzáciou. Ťažké strechy zároveň lepšie odolávajú poryvom vetra a nehrozí pri nich ani napadnutie hmyzom, hnilobou či plesňami.

Zaujímavá je možnosť kombinovať rôzne
sklony striech s opticky rovnakou krytinou – od 7˚ až po 90˚.

Ing. Branislav Audy, produktový manažér BMI Bramac

Škridlové strechy sú u nás voľbou číslo jeden. Dôvody sú celkom pochopiteľné – od atraktívneho vzhľadu až po mimoriadne dlhú životnosť spojenú s vysokou odolnosťou. Ak však chcete mať strechu s nízkym sklonom, pripravte sa na to, že výber skladanej krytiny nebude taký široký. „Pre škridly vhodné na nízky sklon strechy sú charakteristické hlboké bočné a hlavové drážky, ktoré dokážu zabezpečiť bezproblémový odvod vody,“ vysvetľuje Michal Dobrovodský, produktový manažér značky Tondach. „Pri streche s nízkym sklonom je však veľmi dôležitý nielen výber vhodného typu škridly, ale aj správna skladba a realizácia podstrešia, keďže tu hrozí vyššie riziko podfúknutia vody, snehu a podtečenia pod strešnú krytinu,“ upozorňuje.

Prečítajte si tiež
Kedy sa oplatí refinancovanie hypotéky a aké obdobie fixácie je vhodné?

Pre každý typ škridly a sklon strechy sú preto stanovené presné pravidlá. Obvyklou podmienkou pri nízkom sklone je napríklad vodotesné podstrešie s plným debnením, no obmedzenia sa môžu týkať aj strešných okien, vikierov či dokonca úžľabí.

Dom so šikmou strechou

Zdroj: Wienerberger

Veľkoformátová škridla Samba 11 od značky Tondach je ideálna na strechy s nízkym sklonom – hlboké odvodňovacie drážky umožňujú použitie na strechy so sklonom od 10°. Vďaka možnosti posuvu uľahčí montáž, ušetrí rezivo a materiál. V ponuke je v siedmich farbách s povrchovou úpravou engoba alebo glazúra. www.wienerberger.sk

Najrizikovejšími miestami v strešnej konštrukcii sú detaily, preto sa všeobecne odporúča robiť strechy čo najjednoduchšie. A pri nízkom sklone platí toto odporúčanie dvojnásobne. Ak sa zložitým detailom nedá vyhnúť, treba dbať na ich správne vyhotovenie, a to najmä v úžľabí, nároží a okolo prestupov. Dôležité je tiež použitie kvalitného príslušenstva, ako je napr. strešná fólia či vetracie a tesniace pásy. „Garanciu kvality máte iba vtedy, ak použijete originálne príslušenstvo od výrobcu strešnej krytiny,“ hovorí zástupca značky Tondach. „Hlavné je vyvarovať sa lacných alternatív otáznej kvality. Napríklad nekvalitná strešná fólia môže byť dôvodom nefunkčnosti celého strešného systému a oprava takejto strechy si vyžiada nemalé finančné náklady. V tomto prípade by to znamenalo demontáž a opätovnú montáž celej strešnej krytiny vrátane lát.“

Rodinné domy s čiernymi šikmými strechami

Zdroj: Bramac

Veľkoformátová škridla BRAMAC MAX 7˚ je vhodná aj na veľmi nízke sklony striech – už od 7˚. Má optimálny tvar na bezpečné odvedenie vody mimo spojov a zároveň zabraňuje jej vzlínaniu pod krytinu. Ucelený systém obsahuje aj strešnú fóliu s dvomi lepiacimi pásmi v mieste prekrývania a ďalšie doplnky (tesniaci tmel, prestupy, odkvapové prvky), ktoré zabezpečujú vodotesnosť strešného plášťa. Výhodou je do detailov vyriešený strešný systém z jednej ruky a zabezpečené odvetranie strešného plášťa, ktoré predlžuje životnosť krovu a prispieva k lepšej klíme v podkroví. www.bramac.sk

Prečítajte si tiež
Ako si poradiť s vlhkými múrmi na dome

Pri strechách s nízkym sklonom je dôležitá vodotesnosť podstrešia

Na to je potrebné použiť vhodnú poistnú hydroizoláciu a túto fóliu vhodným spôsobom aplikovať, správne zaistiť odvedenie prípadnej vlhkosti z krytiny a podstrešnej fólie v spodnej odkvapovej hrane (použiť odkvapové plechy pod krytinou a pod fóliou) a tiež zabezpečiť vodotesnosť
detailov – prestupov cez strechu (komín, odvetranie, kanalizácia)
a napojení strechy na iné roviny (napr. steny).

Pásy fólie musia byť navzájom dôkladne zlepené (pomocou integrovaných lepiacich pásov a vodotesného lepidla).

Nízky sklon lepenie pásov

Zdroj: Bramac

Tesniaci tmel nanesený po celej dĺžke kontralaty bráni prenikaniu vody v mieste jej prichytenia cez debnenie do krokvy.

Tesniaci tmel nízky sklon

Zdroj: Bramac

Detail odkvapovej hrany. Druhý odkvapový plech bráni zatekaniu vody naspäť pod krytinu.

Detail odkvapovej hrany

Zdroj: Bramac

Detail napojenia komína cez fóliu.

detail napojenia komína cez fóliu

Zdroj: Bramac

NÁŠ TIP – Masívne strechy

Vďaka účinnej ochrane pred prehrievaním a vysokej vzduchotesnosti sú ideálnym riešením pre komfortné a zároveň energeticky úsporné bývanie.

strešné systémy proces

Zdroj: Xella Slovensko

Systém Ytong Komfort je variabilná montovaná konštrukcia pre stropy a strechy so sklonom do 40°. Zhotovuje sa na stavbe zo železobetónových nosníkov, pórobetónových vložiek Ytong, vystuženia a monolitickej zálievky. Konštrukcia po zmonolitnení tvorí železobetónový rebrový strop. Súčasťou dodávky je aj bezplatná kompletná dokumentácia s autorizovanou statikou. www.xella.sk

Postup pri zhotovení strechy

Stropné panely sa ukladajú pomocou žeriava smerom k hrebeňu strechy. Po zabetónovaní styčných škár sa na ne aplikuje hydroizolácia z asfaltových pásov, ktorá plní aj funkciu parozábrany a vzduchotesnej vrstvy (ak sa nezhotovujú vnútorné omietky). Na oceľové profily sa osadia pomocné krokvy, ktorými sa vymedzí priestor na tepelnú izoláciu. Po dvoch vrstvách tepelnej izolácie sa položí poistná hydroizolácia. Nasleduje pripevnenie strešných lát a kontralát, na ktoré sa ukladá krytina.

Tazka sikma strecha_ukladanie stropnych panelov

Zdroj: HELUZ

Ťažká strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ sa odporúča pre sklon strešnej roviny 25°, dá sa však použiť až do 40°. Nosnú konštrukciu tvoria keramicko-betónové panely, ktoré sa ukladajú na štítové a vnútorné nosné steny (ich koruna tvorí spád strechy) rovnobežne s odkvapovou hranou. Panely sú po uložení ihneď únosné. www.heluz.sk

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: VELUX, Wienerberger, Heluz, Xella, Bramac

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: chyby šikmej strechy Heluz nízky sklon šikmé strechy stavebné systémy strechy strešné krytiny strešné okná svetlovody Wienerberger
Zdieľať článok
Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciáchUrob si sám

Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciách

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontážUrob si sám

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontáž

Nedržia vám už v nábytku pánty? Takto ich dokážete jednoducho opraviť za 2 minúty!Urob si sám

Nedržia vám už v nábytku pánty? Takto ich dokážete jednoducho opraviť za 2 minúty!

Vedeli ste, že upchatý odtok sa dá vyčistiť aj pomocou slamky? Ukážeme vám, ako na to!Urob si sám

Vedeli ste, že upchatý odtok sa dá vyčistiť aj pomocou slamky? Ukážeme vám, ako na to!

Diskusia