Zdroj: iStock

Túžite po útulných podkrovných priestoroch? Toto sú veci, na ktoré nesmiete pri rekonštrukcii zabudnúť

22. 09. 2023
Zdieľať

Povaly a strechy starých domov často ukrývajú veľký potenciál. Neraz ide o cenné metre štvorcové, ktoré môžete premeniť na plnohodnotné bývanie v podkroví, niekedy dokonca v lukratívnej lokalite, kde pozemky a byty stoja celý majetok. Takáto prerábka však má svoje špecifiká – na čo by ste mali myslieť?

1. Preverte statiku

Pri rekonštrukcii podkrovia veľa závisí jednak od vašich plánov, ale aj od stavebno-technických možností konštrukcie. Chcete iba vylepšiť stav strešnej konštrukcie alebo túžite rozšíriť obytný priestor – či už rekonštrukciou podkrovia, alebo strešnou nadstavbou?

Ak ste odpovedali kladne na druhú otázku, kľúčovým faktorom bude nosnosť stropnej konštrukcie. Ideálny postup počíta s oslovením projektanta alebo architekta, ktorý vám s návrhom prestavby podkrovia pomôže.

Projektant na spoluprácu prizýva aj statika, keďže v prvom rade treba zistiť, či strop znesie vyššiu záťaž. Zďaleka nejde len o pohyb osôb, konštrukcia musí zvládnuť objem novozabudovaných stavebných materiálov, ale aj zariadenie vrátane nábytku či kúpeľňovej sanity.

Čierno-bielo ladené podkrovie s veľkou bielou hojdacou sieťou, pruhovaným kobercom a nábytkom z palety.

Najprv si zodpovedzte otázku, či chcete iba vylepšiť stav strešnej konštrukcie alebo túžite rozšíriť obytný priestor. Zdroj: Shutterstock

Predstava verzus realita

Samostatne stojaca vaňa pod veľkým strešným oknom s výhľadom do neba je síce lákavá predstava, v praxi vám však môže narobiť množstvo problémov – od samotnej „prepravy“ až do podkrovia až po jej osadenie. Často si preto domácnosti v podkroví vystačia s praktickým sprchovacím kútom.

2. Požiadajte o stavebné povolenie

Rekonštrukcia podkrovia či nadstavba domu vyžadujú stavebné povolenie. V prípade špecifických požiadaviek na obytný priestor môže dôjsť aj k úprave tvaru a celkového vzhľadu strechy, čo však musí schváliť príslušný stavebný úrad. Ak sa dom navyše nachádza v pamiatkovej zóne, bude prestavba podkrovia ešte o niečo náročnejšia, keďže necitlivým zásahom by ste mohli narušiť hodnotu historického objektu.

Zohľadnite rozvody

V prípade obytných priestorov sa automaticky počíta aj s vykurovaním, čo takisto treba zohľadniť v samotnom projekte. V neposlednom rade prináša svoje technické požiadavky i obmedzenia aj kuchyňa či kúpeľňa v podkroví. Do úvahy treba brať existujúce rozvody kúrenia, inštalačné šachty domu, ale aj umiestnenie kanalizačného zvodu. Riešiť budete aj elektroinštaláciu a vodoinštaláciu.

Prečítajte si tiež
Bývanie v nadstavbe: Ako presvetliť vrchné podlažie?

Myslite na zadné vrátka

Ak plánujete bungalov, možno tak robíte preto, že predstava poschodového domu vás vôbec neláka. Aktuálne vám možno vyhovuje dispozícia prízemnej stavby s ľahkým stropom a so šikmou strechou, ktorá plní iba funkciu prekrytia. Nikdy však neviete, ako sa situácia vyvinie o 20 či 30 rokov. Napríklad sa vám rozrastie rodina alebo potomkovia nebudú mať dostatok financií na vlastné bývanie. Masívna stropná konštrukcia je vďaka vyššej nosnosti pochôdzna, a teda aj ľahšie využiteľná kedykoľvek v budúcnosti – takéto podkrovné priestory nebude problém hocikedy premeniť na ďalšie obytné podlažie, napríklad pre potreby trojčlennej rodiny.

Podkrovná dreveno-biela kúpeľňa s toaletou, vaňou a dvoma umývadlami.

Pri premene podkrovia na kúpeľňu budete musieť vyriešiť aj elektroinštaláciu, vodoinštaláciu či kanalizačný zvod. Zdroj: iStock

3. Zefektívnite obytný priestor

Základom úspechu je stavebný plán, ktorý vypracuje projektant. Zmapuje výškové pomery v priestore a navrhne nový pôdorys. Práve výška podkrovia môže byť zásadným háčikom, pretože dokáže obmedziť nielen váš pohyb v priestore, ale napríklad aj umiestnenie nábytku.

Prečítajte si tiež
8 praktických rád do kuchyne v podkroví. Poučte sa z chýb, ktoré urobili iní

Je dobré vedieť, že v podkroví sa do podlahovej plochy započítavajú iba plochy s výškou minimálne 1,2 m. Zvyšné priestory môžu slúžiť ako tzv. využiteľná plocha, kde môže projektant umiestniť všetky úložné kapacity. Vo funkčnom podkroví má zároveň aspoň polovica podlahovej plochy výšku 2,3 m a viac. Keď súčasne zoberiete do úvahy, že najmenšia podlahová plocha miestnosti trvalo obývanej jednou osobou musí mať minimálne 8 m2, je to už vcelku komplikovaná matematika. Ak sú používatelia miestnosti dvaja, jej minimálna plocha je podľa noriem 12 m2.

Pri úprave podkrovia na obytné účely do tejto rovnice, samozrejme, vstupujú aj také premenné, ako je výška budúcej podlahy či hĺbka krokiev a hrúbka dodatočnej strešnej izolácie. Aj tie čosi ukroja z reálne obývateľného podkrovného priestoru.

Podkrovná kuchyňa s viditeľnými trámami a antikorovým drezom i spotrebičmi.

V podkroví sa do podlahovej plochy započítavajú iba miesta s výškou minimálne 1,2 metra. Zdroj: iStock

Využite existujúci krov

Niektoré nosné drevené konštrukcie v starých domoch sú nielen zachovalé, ale aj príjemne pôsobia v priestore. Väčšinu z nich možno opraviť aj vtedy, ak sú poškodené. Nemusíte sa báť tieto prvky priznať aj v interiéri. Efektne pôsobí aj otvorenie stropu cez väzníkový krov, do ktorého môžete namontovať viac strešných okien kvôli impozantnému presvetleniu zhora. Časť podhľadu pritom môžete uzavrieť a otvorenú ponechať trebárs len časť nad obývačkou alebo jedálňou.

Vytvorte si loft

Loftové bývanie je stále trendy – ak o ňom snívate, práve podkrovia s vysokým krovom sú ideálnym miestom na jeho realizáciu. V tomto prípade však treba rozmýšľať netradične aj o samotnej dispozícii. Namiesto vkladania priečok pod šikminy, čo môže byť neraz komplikované, si vytvorte jeden veľký otvorený priestor, v ktorom sa budú prelínať všetky funkčné zóny. Priestoru dodáte vzdušnosť a získate cenné centimetre či metre štvorcové k dobru. Odporúčame však oddeliť aspoň spánkovú časť s hygienickým zázemím od tej dennej.

Podkrovné priestory so stolom a stoličkami a policami na odkladanie.

Väčšinu nosných drevených konštrukcií v domoch možno v prípade poškodenia opraviť. Zdroj: iStock

4. Nepodceňujte zateplenie strechy

Obytné podkrovie kladie v porovnaní s neobývanou strechou vyššie požiadavky aj na mikroklímu vnútorných priestorov. Tu zohráva zásadnú rolu skladba samotného strešného plášťa a zateplenie strechy tak, aby vám v zime neunikalo teplo a v lete sa, naopak, interiér zbytočne neprehrieval. Horúce letné dni a čoraz viac tropických nocí sú v súčasnosti veľkou výzvou aj pre zobytnené podstrešné priestory.

Prečítajte si tiež
Zateplenie podlahy v podkroví svojpomocne – ušetrite peniaze a zvýšte pohodlie v dome

Navyše samotná tepelná izolácia musí spĺňať všetky požiadavky zákona o energetickej hospodárnosti budov. Pre tepelný odpor konštrukcie šikmej strechy nad obývaným podkrovím je v súčasnosti stanovená hodnota R = 9,9 m2.K/W.

Rozhodujúci je aj spôsob, akým izoláciu do strešného plášťa zabudujete. Môže byť namontovaná na krokvy, medzi krokvami, ale aj pod nimi – úskalím posledného spôsobu je zmenšenie obytného priestoru. Výhodou nadkrokvového systému je zasa to, že sa montuje z vonkajšej strany domu, takže natoľko neovplyvňuje obytné priestory pod strechou.

Práce pri rekonštrukcii podkrovia.

Dobré zateplenie strechy zohráva veľkú úlohu pri udržiavaní vnútornej mikroklímy. Zdroj: iStock

5. Ochráňte strechu proti vlhkosti

Zabrániť treba aj vzniku tepelných mostov, ktoré môžu spôsobiť nielen tepelné úniky, ale aj vlhnutie a následný výskyt nebezpečných plesní. A keďže samotná tepelná izolácia je chladnejšia než teplota vzduchu v interiéri, treba ju zo strany interiéru doplniť vzduchotesnou vrstvou – tzv. parozábranou.

Ako jej názov napovedá, primárne zabráni tomu, aby sa prípadné vodné pary z obytného priestoru dostali k izolácii a na jej povrchu skondenzovali. Kľúčové je dbať predovšetkým na dôsledné prelepenie všetkých spojov a napojení parozábrany na stavebné konštrukcie. Z vonkajšej strany tepelnú izoláciu pre zmenu chráni poistná hydroizolácia, ktorá zároveň umožňuje odparovanie vlhkosti.

Praktický tip

Strechu zatepleného podkrovia je vhodné riešiť ako dvojplášťovú konštrukciu, ktorá má prevetrávanú medzeru medzi krytinou a poistnou hydroizoláciou strechy. To zabezpečí odvetrávanie vzduchu z interiéru cez strešný plášť a krytinu až do exteriéru, ale bez toho, aby dochádzalo k únikom tepla alebo prehrievaniu priestorov pod šikminou.

6. Zväčšite presvetlenie

Šikmá strecha má svoje špecifiká a nevýhody, ale aj veľmi veľa výhod – jednou z nich je možnosť dokonalého presvetlenia interiéru a tým aj zlepšenia kvality života. Denné svetlo totiž predstavuje významný prvok psychohygieny – zlepšuje naše psychické naladenie, sústredenie aj produktivitu.

Pomer zasklenej a podlahovej plochy by mal byť minimálne 10 percent, to znamená, že na každých 10 m2 obytnej miestnosti pripadne 1 m2 sklenej plochy, resp. okna. Tento pomer sa dokonca odporúča zvýšiť v prospech zasklenia a získať tak viac denného svetla v interiéri.

Prečítajte si tiež
Kedysi tmavé podkrovie úplne ožilo! Čo sa stane, keď na starej chate vymeníte štít za sklo?

V podkroviach sa to dá veľmi elegantne vyriešiť pomocou strešných okien, ktoré sa montujú do strešnej roviny, nijako teda nezasahujú do obytných priestorov. Ich benefitom sú aj lepšie solárne zisky – v zimných mesiacoch tak pomocou slnečnej energie zohrievate podkrovné miestnosti prakticky zadarmo. Samozrejme, vzhľadom na chladné mesiace je potrebné zohľadniť aj tepelný odpor samotných okien. Hoci z hľadiska tepelných únikov sa dlho považovali za kritický prvok stavebnej konštrukcie, dnes to už vďaka trojsklu a kvalitnému tesneniu neplatí.

Návrh stavebných otvorov v podkroví a následný výber okenných prvkov však určite ovplyvnia aj možnosti ich zabudovania. Vcelku jednoduchým spôsobom je umiestniť okno medzi existujúce krokvy. Väčšie zasklené plochy si naproti tomu vyžadujú úpravu krokiev či kompletnú rekonštrukciu strešnej konštrukcie.

Prečítajte si tiež
Správnou metódou môžete počas leta znížiť teplo vo svojej domácnosti

Pozor na prehrievanie

Keďže strecha predstavuje „nárazník“ medzi vonkajším prostredím a samotným domom, často je práve podkrovie vystavené najväčšiemu náporu tepla v letných mesiacoch. Čím väčšie zasklené plochy v podkroví architekt navrhne, tým dôslednejšie by mali byť chránené pred prestupom slnečných lúčov do interiéru.

Najlepšie tomu zabráni vonkajšie tienenie, napríklad v podobe vonkajších roliet alebo markíz. Z praktického hľadiska je dobré napojiť tieto prvky na automatické ovládanie, prípadne ich vybaviť senzormi.

Tienené strešné okno.

Tienené strešné okno. Zdroj: iStock

Rolety či markízy?

Exteriérové rolety dokážu dokonale zatemniť interiér, navyše znižujú hluk dažďa či krupobitia a chránia dom aj pred vlámaním. Markízy zasa tvorí ľahká priehľadná tkanina s vysokým faktorom protislnečnej ochrany a medzi jej výhody sa radí aj jednoduchá montáž zo strany interiéru či zachovanie výhľadu.

7. Zabezpečte pravidelné vetranie

Okrem dobrej izolácie a presvetlenia je tretím kritériom zdravej mikroklímy aj čerstvý vzduch. Preto je dôležité zabezpečiť aj dobré prevetrávanie priestorov.

Strešné okná sú na takúto ventiláciu ako stvorené a čím vyššie sa v dome nachádzajú, tým ľahšiu výmenu vzduchu umožňujú. Službu vám tu totiž urobí fyzika vďaka princípu tzv. komínového efektu (resp. schodiskovej šachty). Môže prebiehať v rámci podkrovia s vysokým krovom a oknami umiestnenými v rôznej výške, ale aj v rámci domu.

Zatiaľ čo spodnými oknami sa dovnútra nasáva čerstvý chladnejší vzduch, oknami umiestnenými vyššie sa von vypúšťa opotrebovaný ohriaty vzduch. Rozdiel tlaku vzduchu spôsobí, že takáto výmena prebehne oveľa rýchlejšie ako klasické vetranie. Samozrejme, z dôvodu väčšieho komfortu je lepšie investovať pri rekonštrukcii aj do automatických riešení.

Text: Anna Salvová
Foto: Shutterstock, istock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: bývanie v podkroví podkrovný priestor rekonštrukcia podkrovia
Zdieľať článok
Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?Urob si sám

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?

Ako využiť liečivú silu pagaštanu? Pripravte si doma tinktúru, ktorú ocenia nielen vaše kĺbyZáhrada

Ako využiť liečivú silu pagaštanu? Pripravte si doma tinktúru, ktorú ocenia nielen vaše kĺby

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásadZáhrada

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Zo starých tehál postavil v záhrade kuchyňu, v ktorej môžu variť guláš po celý rokUrob si sám

Zo starých tehál postavil v záhrade kuchyňu, v ktorej môžu variť guláš po celý rok

Diskusia