Zdroj: Martin Šrajer

Kedysi tmavé podkrovie úplne ožilo! Čo sa stane, keď na starej chate vymeníte štít za sklo?

07. 02. 2023
Zdieľať

Priestranná chata v odľahlej časti lesov „na Benešovsku“ síce stojí na krásnom a veľkom pozemku obklopenom zeleňou, ale už neplnila všetky potrebné funkcie, po ktorých majitelia túžili. Vďaka lokalite poskytuje dostatok súkromia, avšak pôvodná dispozícia a staré fasády si pýtali obnovu. Architekti Roman Kučírek a Jan Komárek z ateliéru 3K Architects navrhli premenu, ktorá úplne zmenila atmosféru v celej chate a predovšetkým v podkroví.

Chata s úžitkovou plochou takmer 80 metrov štvorcových sa pôvodne skladala z troch podlaží – suterénu, prízemia a nevyhovujúceho podkrovia. V ňom sa ukrývala len jedna malá izba. Keďže klienti chceli suterén využiť ako spoločenskú miestnosť, na prízemí umiestniť obývačku s kuchyňou a jedálňou, bolo potrebné nájsť priestor pre súkromné izby – spálne.

Nové vonkajšie schodisko, moderné fasády

„Našou úlohou bolo navrhnúť nové podkrovie s tromi izbami a sociálnym zázemím. Ideálnym riešením bolo tiež vymyslieť samostatný vstup po vonkajších schodoch, pretože objekt spája točité schodisko, po ktorom nie je možné vyniesť nábytok do podkrovia. Samozrejmosťou bol návrh fasád celej chaty so zachovaním hlavného balkóna.

Rekonstrukcia-chaty-benesovsko (13)

Chata s úžitkovou plochou takmer 80 metrov štvorcových sa pôvodne skladala z troch podlaží – suterénu, prízemia a nevyhovujúceho podkrovia. Zdroj: Martin Šrajer

Úloha to nebola jednoduchá. Nakreslili sme viacero variantov, ktoré sme klientom predstavili a po diskusii sme sa rozhodli pre moderný vzhľad chaty,“ upresňujú postup prác a vlastné uvažovanie autori rekonštrukcie.

Presklený štít ako jedna z dominánt

O obrovskú zmenu atmosféry sa postaral presklený štít. Kedysi tmavý priestor podkrovia automaticky ožil. Architektom sa doň podarilo namiesto niekdajšej jednej miestnosti vložiť rovno tri izby s manželskými posteľami, dve kúpeľne so strešnými vikiermi a dva samostatné záchody.

Presklený štít krásne presvetľuje všetky tri izby otvorené do krovu a ponúka výhľady na rozľahlý pozemok. Do podkrovia vedie vonkajšie schodisko, napojené cez otvorenú terasu.

Rekonstrukcia-chaty-benesovsko (7)

Do podkrovia vedie vonkajšie schodisko, napojené cez otvorenú terasu. Zdroj: Martin Šrajer

Aké ďalšie úpravy vytvárajú finálny vzhľad chaty po rekonštrukcii?

„Zachovali sme existujúci balkón. Opravili sme ho a vyplietli nerezovou sieťou v čiernom prevedení. Asymetrický balkón príjemne rozdeľuje inak celkom symetrický štít. Chatu sme na prízemí a v štítoch zabalili do vertikálneho obkladu z opaľovaného sibírskeho smrekovca čiernej farby. Okná zostali v pôvodnej sivej farbe, sivé sú tiež strešná falcovaná krytina a prvky oplechovania z hliníkového lakovaného plechu,“ dopĺňajú architekti z ateliéru 3K Architects s.r.o.

Rekonstrukcia-chaty-benesovsko (4)

Suterén zvonku definuje priznané a nezateplené kamenné murivo. Zdroj: Martin Šrajer

Suterén zvonku definuje priznané a nezateplené kamenné murivo. Kombinácia dreva, vyškárovaného kameňa a skla vo finále vytvára moderný dojem, ktorý vás donúti uvažovať, či ide o novostavbu alebo skutočne vydarenú rekonštrukciu. Nehovoriac o prostredí, v ktorom chata stojí – ako v romantickej záhrade v anglickom štýle.

Prečítajte si tiež
Moderná chata v Štiavnických vrchoch: zvonku nenápadná, ale jej interiér vám vyrazí dych!

Rekonštrukcia chaty vo svahu

architektonický ateliér: 3K Architects s.r.o.
autori: Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Ján Komárek
lokalita: Benešovsko, ČR
projekt: 2019
realizácia: 2020
úžitková plocha: 77 m2
zastavaná plocha: 95 m2
plocha pozemku: 4 789 m2

Sabína Zavarská
Foto: Martin Šrajer

Kategória: Návšteva
Tagy: chata domy vo svahu presklené plochy rekonštrukcia chaty rekonštrukcia podkrovia
Zdieľať článok

Diskusia