Všetko o streche 4. časť – Aby ste pri výbere strešnej krytiny neprerobili

28. 08. 2013
Zdieľať

Výber strešnej krytiny, či už v prípade stavby rodinného domu, alebo rekonštrukcie nie je najjednoduchšia úloha. Venujte jej obzvlášť veľkú pozornosť, aby ste ju o pár rokov nemuseli meniť znova.

čo by ste mali vedieť PRED VÝBEROM STREŠNEJ KRYTINY

1 Premyslená voľba

Určite máte pred rekonštrukciou strechy či pred stavbou domu predstavu o tom, čo od svojej novej strechy, respektíve strešnej krytiny očakávate, neobmedzujte sa však pri jej výbere len na jeden konkrétny typ. Ak aj ste rozhodnutí, napríklad pre plechovú strešnú krytinu, spravte si prieskum trhu a zistite si, čo aktuálne ponúka. Sortiment strešnej krytiny aj jej výrobcov je v súčasnosti naozaj bohatý. Navštívte internetové stránky predajcov a dobrým pomocníkom môžu byť aj diskusné fóra venované tejto téme. Určite nespravíte chybu, ak zájdete do stavebnín s dobrými referenciami a necháte si jednotlivé druhy detailne popísať a vysvetliť ich silné aj slabšie stránky. Strešná krytina, o ktorej ste spočiatku vôbec neuvažovali, môže byť nakoniec tým najvhodnejším riešením.  

2 Nie je cena ako cena

Finančná otázka je jedným z hlavných kritérií pri výbere strešnej krytiny. Do vrecka máme čoraz hlbšie, a tak aby sme čo najviac ušetrili, často volíme nie práve najvhodnejšie riešenie. Niektorí výrobcovia strešných krytín, predovšetkým plechového variantu, operujú vo svojich kampaniach s nízkou cenou, no nie vždy je lacné naozaj lacné. Ak je pre vás kľúčovým faktorom cena, nevšímajte si len sumu za 1 m2 strešnej krytiny, ale sumu za 1 m2 strešnej krytiny vrátane kompletného príslušenstva. Možno budete prekvapení, ale rozdiely, s ktorými sa stretnete pri cene za strešnú krytinu, sa v prípade ceny s príslušenstvom pri plechovej strešnej krytine a skladaných strešných krytinách výrazne stierajú. Ak sa do montáže strechy neplánujte pustiť svojpomocne, je dobré myslieť aj na nemalú sumu na tieto účely. Ideálne je opäť navštíviť dobré stavebniny, kde vám nacenia rôzne strešne krytiny na vašu strechu. Jednou z ďalších otázok je použitie originálneho príslušenstva, ktoré môže byť drahšie, no ak ho nepoužijete, v prípade niektorých plechových strešných krytín vám padne záruka.  

Buďte obozretní
Čím nižšia cena, tým väčšia pravdepodobnosť nekvality a nízkej životnosti.


Aby ste pri výbere strešnej krytiny NEPREROBILI

Aby ste pri výbere strešnej krytiny NEPREROBILI
Dano Veselský

3 Pozor na záruky

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí drobné písmenká preskakujú, alebo záručné listy nečítate vôbec. V prípade strešnej krytiny ide predsa len o nemalú investíciu, a tak im určite venujte zvýšenú pozornosť. Výrobcovia strešných krytín majú záručné listy zverejnené na svojich webových stránkach. Je vhodné preštudovať si ich vopred, aby ste pri podpise zmluvy, prípadne neskôr, keď vznikne problém, nezostali nemilo zaskočení. Špecifickou kapitolou sú rôzne zaobalené, nejasné či vágne podmienky. Ak v záručnom liste nájdete formuláciu, podľa ktorej sa zodpovednosť za poruchy strešnej krytiny v obchodno-záväzkových vzťahoch riadi Občianskym a Obchodným zákonníkom, znamená to, že na strešnú krytinu máte záruku iba zo zákona povinné 2 roky. Ak je súčasťou záručných podmienok v prípade plechovej strešnej krytiny bod, podľa ktorého sa záruka nevzťahuje na koróziu na všetkých rezných hranách a dodatočne vytvorených otvoroch, ktoré neboli ošetrené náležite ochranným náterom, znamená to, že záruka sa vôbec nevzťahuje na hrdzavenie plechu. Do kategórie absolútne vágnych patria najmä body týkajúce sa prostredia vhodného na použitie strešnej krytiny. Na záručnom liste výrobcu plechovej krytiny sa môžete stretnúť s vyjadrením, že záruka platí, ak je krytina použitá v normálnom prostredí. Čo sa však za týmto výrazom skrýva, jasné nie je.

Ak sú vám záručné podmienky výrobcu strešnej krytiny nejasné, kontaktujte ho, aby vám jednotlivé body vysvetlil. V prípade, že vám neposkytne adekvátnu odpoveď alebo sa vám jeho podmienky nepozdávajú, zvoľte radšej výrobcu, ktorý vám poskytne komplexnejšie záruky.

4 Tajomstvo ľahkej strešnej krytiny

Výrobcovia plechových strešných krytín často operujú s výrazom ľahká strešná krytina, ktorý už pobláznil nejedného majitelia rodinného domu hľadajúceho novú strešnú krytinu. Ak je vaším jediným argumentom za plech práve hmotnosť, vyvedieme vás z omylu. Úlohou strešnej krytiny je strechu priťažiť, aby odolala náročným poveternostným podmienkam, napríklad silému vetru (viac informácií o význame hmotnosti strešnej krytiny nájdete v júlovom čísle Môjho domu).

Spoľahnite sa na odborníka
Veľa ľudí uvažuje pri rekonštrukcii strechy o ľahkej plechovej krytine len z obavy, že ich dom už skladanú strešnú krytinu, ktorú majú na dome doteraz, neunesie. Skúsení odborníci, ktorí vám prídu strechu zamerať, vám prezrú aj krov a poradia, či vaša strecha udrží namiesto plechu aj inú krytinu, ktorú by ste možno volili radšej.

 

Predchádzajúcu časť si môžete prečítať TU.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: krytina plech strecha
Zdieľať článok

Diskusia