Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Výsledky prieskumu: Možno ušetriť peniaze vďaka transformácii podkrovia?

15. 10. 2023 Zdieľať

Ak bývate v rodinnom dome a cítite, že potrebujete viac priestoru, máte niekoľko možností. Ísť do väčšieho, rozšíriť dom o prístavbu alebo jednoducho nadstaviť. Pokiaľ však bývate v dome so šikmou strechou, praktickým riešením je transformácia podkrovia.

Práve zobytnenie podkrovia smeruje k efektívnejšiemu využitiu priestoru v dome, k následnému šetreniu energií a celkovému zvýšeniu hodnoty nehnuteľnosti.

Prieskum prebiehal aj medzi majiteľmi rodinných domov

Na Slovensku možno nájsť desaťtisíce rodinných domov so šikmou strechou – ide nielen o staršie objekty, ale aj o novostavby. Niektoré domácnosti podkrovie využívajú na bývanie, iné zas ako úložný priestor. Časť majiteľov rodinných domov so šikmou strechou sa zapojila do prieskumu agentúry Focus, ktorý sa zameral na využitie podkrovia na Slovensku. Prieskum priniesol rôzne zistenia.

Zapojilo sa doň 855 respondentov vo vekovej skupine 30+, pričom 27,4 % vzorky tvorili ľudia, ktorí žijú v domácnosti s podkrovím. Z prieskumu vyplynulo, že najviac ľudí, ktorí využívajú svoje podkrovie, býva v Žilinskom kraji a najviac ľudí, ktorí podkrovie majú, ale ho nevyužívajú, býva v Banskobystrickom kraji.

Velux infografika - prstencový graf k otázke V akom type nehnuteľnosti v súčasnosti bývate.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Flexibilný priestor pod šikmou strechou

Pri odpovedi na otázku: Pri akých životných situáciách by ste mohli využívať podkrovie? vyplynulo, že ženy sa pozerajú nielen na praktické využitie podkrovia, ale vnímajú aj jeho spoločenský potenciál. Myslia si, že im umožní častejšie prijímať návštevy a že prinesie viac priestoru na využívanie domácnosti. Rovnako je pre ne podkrovie ideálnym miestom pre voľnočasové aktivity.

Pod šikmú strechu možno umiestniť súkromnú tichú zónu; alebo sa z nej môže stať čarovný priestor, určený pre návštevy. Priestor pod šikmou strechou sa prispôsobí potrebám obyvateľov domu bez ohľadu na ich vek.

Variabilitu podkrovných priestorov si uvedomujú aj respondenti prieskumu. Výsledky totiž ukázali, že podľa nich môže podkrovie slúžiť napríklad aj ako izba pre hostí, priestor určený na trávenie voľného času, detská izba, či ako domáca pracovňa, spálňa, herňa pre deti, alebo meditatívny priestor. Takmer tretina opýtaných si uvedomuje, že z obytného podkrovia sa môže stať plnohodnotný obytný priestor.

Slováci nemusia mať obavy z využívania podkrovia

Podľa prieskumu sú najväčšími obavami Slovákov z využívania podkrovia problémy s vynášaním predmetov alebo obmedzený prístup pre osoby so zníženou pohyblivosťou. Medzi časté obavy však patria aj: vysoké náklady na vykurovanie (40,9 %), nízka úroveň presvetlenia (29,1 %) a zlá ventilácia (19,2 %). Tieto posledné spomenuté faktory však nemusia byť problémom; eliminovať ho dokáže správna a premyslená transformácia podkrovia, kde k veľkému zlepšeniu pomôžu riešenia spoločnosti VELUX.

Velux infografika s otázkou Čo považujete za najväčšiu nevýhodu bývania v podkroví.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Z neobytného podkrovia priestor pre celú rodinu

Ak rodina vníma nedostatok priestoru v rodinnom dome, riešením môže byť transformácia existujúceho nevyužívaného podkrovia. V porovnaní s prístavbou, ktorá navyše uberie cenné metre štvorcové z pozemku, ide o finančne efektívnejšie riešenie, ktoré môže v dlhodobom horizonte významne navýšiť cenu nehnuteľnosti. Podľa prieskumu si to myslí až 72,7 % opýtaných.

Velux infografika s otázkou Zvýši sa hodnota nehnuteľnosti vďaka rekonštrukcii podkrovia?

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Renovácia podkrovia a jeho premena na obytnú časť domácnosti je investícia s dlhodobou návratnosťou nielen z finančného, ale aj zdravotného hľadiska a obyvateľom domu prináša aj väčší komfort.

Spoločnosť VELUX sa snaží prostredníctvom svojich dlhodobých aktivít ukázať verejnosti rôzne inšpirácie, ako možno pracovať s podkrovím a ako využiť jeho potenciál naplno. Niekoľko z nich možno nájsť aj na tomto linku.

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o., www.velux.sk

 

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: bývanie v podkroví podkrovný priestor rekonštrukcia podkrovia
Zdieľať článok
Štát prevezme zodpovednosť za sanáciu nebezpečných gudrónových jám v obci NemeckáASB.sk

Štát prevezme zodpovednosť za sanáciu nebezpečných gudrónových jám v obci Nemecká

Prezraďte nám, čo vás zaujíma a my vás za to odmeníme hneď dvakrát!Urob si sám

Prezraďte nám, čo vás zaujíma a my vás za to odmeníme hneď dvakrát!

Objavte v záhrade skrytú romantiku. Symbol lásky nájdeme nielen v listoch, prekvapí aj bylina roztopašného capaZáhrada

Objavte v záhrade skrytú romantiku. Symbol lásky nájdeme nielen v listoch, prekvapí aj bylina roztopašného capa

Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoruUrob si sám

Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoru