Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

07. 05. 2008
Zdieľať

Dnes, v čase celkového otepľovania atmosféry a ozónových dier, je flexibilná slnečná ochrana nevyhnutnosťou. Vonkajšie prostredie by nemalo ovplyvňovať príjemnú atmosféru obytného priestoru, jeho klíma by mala zostať čo najstabilnejšia, či už sa to týka teploty, osvetlenia, alebo vzduchu. Príliš veľa slnka nás unavuje, naopak, jeho nedostatok znižuje našu produktivitu.

Kvalitu obytného prostredia ovplyvňujú tieto základné zložky slnečného žiarenia: infračervené priestor ohrieva, viditeľné svetlo priestor oslňuje, UV zložka je škodlivá pre ľudí i zariadenie interiéru. Bez ochrany pred slnkom prechádza do interiéru 30 až 80 % slnečnej energie, vzniká skleníkový efekt, pri ktorom teplo zostáva dnu, takže vonku môže byť oveľa príjemnejšie ako vnútri. Zatienenie sa musí prispôsobiť viacerým situáciám.


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148567

Počas dňa zabezpečuje tieň, podvečer prepúšťa posledné lúče slnka, v lete sa stará o chladné prostredie a v zime šetrí náklady na kúrenie. Neodmysliteľná je i jeho estetika, pretože zatienenie je vždy súčasťou modernej architektúry – či už v exteriéri, alebo v interiéri. Skúsenosti ukazujú, že najúčinnejšie tieniace prvky sú exteriérové, lebo zadržiavajú priame slnečné žiarenie ešte pred vonkajšou vrstvou zasklenia. Inovačné riešenia tieniacej techniky ponúkajú veľa možností na efektívne dávkovanie slnečných lúčov.

Tieniaca technika pre exteriér

Prehrievanie a oslnenie sa dá pri oknách, veľkých zasklených plochách a zimných záhradách zmenšiť, respektíve zamedziť viacerými stavebnotechnickými prostriedkami. Nádej na automatickú reguláciu slnečného svitu poskytujú elektrochromatické zasklenia, ktoré plynulo alebo programovateľne, v závislosti od počasia, prepúšťajú iba presne určené množstvo slnečného žiarenia. V minulosti patrili k základným protislnečným opatreniam jednoduché drevené okenice, ktoré zároveň výrazne výtvarne obohacujú celkový vzhľad fasády domu. Neskôr k nim pribudli pevné zvinovacie drevené rolety, takzvané eslingerky, ktoré chránia nielen pred slnkom, ale poskytujú i psychologickú ochranu pred vlámaním. V súčasnosti sú na trhu v ponuke tieto druhy tieniacej techniky:

  • vonkajšie žalúzie (horizontálne, šikmé),
  • vonkajšie rolety.


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148559

Vonkajšie rolety sú najúčinnejšie tieniace prvky aj z hľadiska šetrenia energii. Lamely musia spĺňať extrémne nároky na kvalitu, stabilitu, zvukovú a tepelnú izoláciu a zvýšenú bezpečnosť. Lamely sú kvôli pevnosti a izolácii vyplnené polyuretánovou penou. Najvhodnejším materiálom je hliník, ktorý nepodlieha korózii, je odolný proti poveternostným vplyvom, jeho povrchová úprava je stála a farby majú dlhú trvanlivosť. Podľa umiestnenia roletovej skrinky môžeme vonkajšie rolety deliť na:

  • predokenné roletové skrinky (s dodatočnou montážou pred rám okna),
  • nadokenné roletové skrinky,
  • rolety zabudované – určené pre novostavby, vyžadujú stavebnú pripravenosť a zakomponovanie do projektu. Môžu sa riešiť ako dodatočné a čiastočné zabudované roletové skrinky do pripravených vytvarovaných prekladov pod fasádu alebo ako roletová skrinka (preklad), ktorá sa zabuduje už pri murovaní a vodiace lišty sa zapustia pod omietku ostenia.

Moderné technológie umožňujú farebnosť roliet zladiť s celkovým výrazom architektúry, s miestnym, centrálnym alebo diaľkovým elektrickým ovládaním. Pri exteriérovej tieniacej technike možno spolu s roletou zabudovať i ochrannú sieť proti hmyzu.

Markízy


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148565

Markízy môžeme rozdeliť do niekoľkých základných skupín. Výsuvné markízy sú riešené tak, aby sa celá markíza po vysunutí schovala do kazety, čo je zaujímavé nielen z hľadiska ich estetiky, ale i životnosti. Pri tomto type možno dosiahnuť väčší výsuv, plynulo nastavovať sklon vďaka teleskopickým ramenám novej konštrukcie. Kazetové markízy sú konštruované predovšetkým na zatienenie balkónov. Balkónové markízy sú vhodné aj na vonkajšie zatienenie okien. Markízoroleta je kombinácia vonkajšej rolety a markízy. Korbové markízy sa zvyčajne používajú na zatienenie obchodov. Ich konštrukcia sa skladá z hliníkových profilov, na ktorých je pripevnená látka, respektíve PVC poťah.

 


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148570

Tieniaca technika pre interiér

Slnko, respektíve teplo, je dobrý sluha, ale zlý pán a tak sa proti jeho účinkom musíme brániť i z vnútornej strany našich domovov. Interiérová zatemňovacia technika má niekoľko podôb a technických riešení. Vertikálne a vodorovné žalúzie môžu byť zhotovené z hliníka, plastu, látok alebo aj dreva. Napríklad bambusové žalúzie sú ekologický materiál budúcnosti, pretože bambusová lamela je pevná, tvrdá, pružná, odolná proti vode, stálofarebná, odolná proti slnečnému žiareniu a vďaka chemickému ošetreniu aj proti škodcom. Neprekáža jej vzdušná vlhkosť, preto je vhodná i do kúpeľní, k bazénom, do zimných záhrad. Bambusové lamely sú ľahšie a tenšie ako drevené.


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148571

Imitácia dreva hliníkových žalúzii vytvára s každým typom okna ucelený celok. Žalúzie z PVC sú umývateľné, dokážu tepelne izolovať a úplne zatieniť. Hitom tohto roka je látková horizontálna žalúzia, ktorú možno vďaka špeciálnemu kovaniu otvárať a zatvárať. Dochádza tak k perfektnej regulácii svetla s výrazným dekoračným efektom. Interiérové rolety sú vhodné na všetky typy okien a montujú sa priamo na krídla okien. Podľa výberu látky môžu priestor zatieniť alebo zatemniť. Vďaka plagátovému vzhľadu rolety vynikne štruktúra, farba i dizajn látky. Ovládajú sa klasicky pružinovým mechanizmom, nekonečnou, guľôčkovou retiazkou, diaľkovým ovládačom alebo časovým spínačom podľa slnečného svitu. Na trhu nájdete plisované rolety, rímske rolety (látka rolety vytvára pravidelné sklady), ale aj posuvné panelové steny, ktoré sa vyrábajú zo širokého sortimentu látok, respektíve z ručne lisovaného papiera. Tento typický prvok východných kultúr vďaka ľahkosti a modernému dizajnu pôsobí prirodzene i v Európe.


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148564

Tieniaca technika pre podkrovie

Pre strešné okná, výklenky, atypické šikmé okná v podkroví je v ponuke na trhu niekoľko typov tieniacej techniky. Predokenná roleta má 6 ochranných funkcií v jednom: ochraňuje pred letnými teplotami aj pred chladným počasím, obmedzuje vznik kondenzácie, hluk z dažďa a ľadovca, prestup svetla, poskytuje zvýšenú ochranu proti zlodejom a ochranu súkromia. Predokennú roletu možno kombinovať s akýmkoľvek typom interiérového zatienenia.

Ďalším riešením môže byť vonkajšie markíza. Všetky tieniace prvky možno ovládať mechanicky alebo pomocou diaľkového ovládača s rôznymi funkciami. Revolučným a jedinečným variantom sa stáva ovládanie pomocou solárnej energie, čo je zároveň aj dobrou správou najmä pre priaznivcov racionálneho a úsporného využívania energii. Zapojenie solárnych roliet je bezdrôtové, a preto je ich montáž veľmi jednoduchá. Solárny panel je diskrétne ukrytý na zadnej strane roletovej lišty, smerom k zaskleniu. Ovládanie roliet funguje i vtedy, keď slnko nesvieti, lebo v batérii solárneho panelu je uložené dostatočné množstvo slnečnej energie.


Tieniaca technika – ochrana pred slnkom

148556

Výrobcovia tieniacej techniky ponúkajú veľa riešení, ktoré by mali splniť všetky vaše individuálne požiadavky – či už z hľadiska typologických prvkov, použitého materiálu, alebo dizajnu. Pri výbere treba vychádzať z priorít, či chceme len tieniť, alebo požadujeme aj ďalšie vlastnosti, napríklad ochranu proti UV žiareniu, ochranu proti hluku, proti neželaným pohľadom zvonku, proti neželenému vniknutiu dnu, prípadne úspory energií. Odporúča sa objednať si návštevu technika, ktorý na základe dlhodobých skúseností na danom mieste poradí najvhodnejší typ zatienenia. Pri novostavbe je nevyhnutné tento kontakt zrealizovať už v štádiu projektu stavby. Kvalifikované poradenstvo je dôležité predovšetkým pri zabudovaných roletách, aby sa predišlo rôznym možným problémom v čase realizácie. Pri výbere dodávateľa tieniacej techniky by sa mal klásť dôraz nielen na kvalitu a pôvod materiálov, ale aj na odbornú montáž, záručný a pozáručný servis.

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: markíza roleta tienenie tieniaca technika žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia