11. 12. 2007
Zdieľať

Povedz mi, ako bývaš, a ja ti poviem, aký si? Takéto príslovie sa ešte v našich končinách nevžilo. Nebudeme teda hodnotiť obyvateľov, ale samotné stavby. Uličná fasáda vypovedá o dome, jeho vlastníkoch i tvorcoch viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Stačí jeden pohľad a vidíme domy skromné, nafúkané, citlivé, agresívne až arogantné, premyslene nenápadné i zbytočne pompézne.

Dobrý architekt sa neuspokojí iba s funkčným pôdorysom, ktorý rešpektuje potreby obyvateľov. Jeho zodpovednosť presahuje obmedzenia dané tvarom a hranicami pozemku – mal by preto myslieť aj na to, ako sa stavba podpíše na tvári krajiny, mesta či ulice. Náš krátky prehľad sa sústredí na pohľady – a predovšetkým na uličné fasády rodinných domov. Rozmiestnenie okien, celkové proporcie a vzájomné vzťahy síce nie sú čo do funkčnosti najdôležitejším prvkom stavby, ale ich vplyv na celkovú kvalitu stavby je nespochybniteľný. Akú inšpiráciu prináša naša ulica?
 


Uličné fasády

120151


Uličné fasády

120153

Neveľmi príjemná „módna“ farba i trošku „demode“ prvky (neužitočný výklenok) nás tentoraz nezaujali tak ako proporčné riešenie fasády. Pomerne veľkej hmote domu by pristali i väčšie rozmery okien alebo – najmä v prízemí – o nejaké to okno viac. Typickým neduhom je posun okna z jednotného rastra v hornom podlaží pre šikminu strechy. Sklamanie.

Veľká hmota je členená len jednoduchými pásovými oknami, typickým prvkom slávneho funkcionalizmu. Výsledok je veľmi pôsobivý – i tu nájdeme výklenok s balkónom. Striedanie materiálov na fasáde nepôsobí rušivo, skôr naopak.


Uličné fasády

120155


Uličné fasády

120157

Ružovému domčeku pre bábiky síce chýbajú zvyčajné kučeravé ozdoby – stĺpy, balustrády a pod. –, na fasáde však vidíme, že architekt sa s pohľadmi príliš nepohral. Podľa okien by sme dokázali aj zvonka hravo nakresliť pôdorys, samotná fasáda trpí nejednotou výrazu – dom proste vyzerá tak, ako to architektovi vyšlo, bez nejakého uvažovania nad jeho tvárou.

Nepatríme medzi fanúšikov katalógovej architektúry, v tomto prípade však hodnotíme len uličné fasády. Domy na rohových pozemkoch sa musia snažiť ešte o čosi viac než ostatné – v tomto prípade je čelná fasáda bez výhrad, v druhej zamrzí výškovo neukotvená horná hrana menšieho okna. No celkom určite si tu dal architekt záležať, aby domček vyzeral k svetu. Nemusíte byť priaznivcami takejto estetiky, z proporčného hľadiska však tvorcom nemožno veľa vytknúť.


Uličné fasády

120156

Čo chcel autor vyjadriť touto fasádou, môžeme len hádať. Určite však nejde o nejaký nový trend v architektúre, toto je aj na známy brutalizmus priveľa. Farby a materiály pripomínajú skôr záplaty, okná do ulice len tak žmúria. Tragédia.


Uličné fasády

120159


Uličné fasády

120158

Opäť rohová parcela a veľmi šalamúnsky vyriešená fasáda. Čelo harmonické (s drobnou výhradou k výške zábradlia), fasáda ozdobená popínavkou bezchybná. Okolo takéhoto domu je radosť sa prechádzať.

Tu zaujme práca s materiálom fasády a plota. Drobné rozdiely v štruktúre podčiarkujú rozdielnu funkciu, ale jednotný výraz. Okná sú proporčne dostatočne veľké, poskytujú obyvateľom slušný svetelný komfort. Z tohto pohľadu trošku váhame nad rastrom schodiska a stĺpmi pri vstupe, napriek tomu nezostáva iné, len zdvihnúť palec.


Uličné fasády

120160


Uličné fasády

120162

Stavba odkazujúca na funkcionalistickú tradíciu utrpela nevhodne zvolenou farbou. Hoci farebné rámy okien (žltá, červená) sa objavujú aj u klasikov tohto architektonického štýlu (napríklad Müllerova vila od Adolfa Loosa v Prahe-Střešovciach), tu sa koncept rozpadá pre kontrastný odtieň omietok. Proporčne sú fasády takmer bez výhrad.

Hotový architektonický babylon predstavuje pyšná stavba s takmer dekonštruktivistickými prvkami. I keď v tomto prípade ide skôr o nepochopenú postmodernu. Nijaký prvok sa na fasáde neopakuje, horizontálne línie poskakujú hore-dole, nájsť aspoň dve rovnaké okná sa nám podarilo až po skúmaní pod lupou… Do toho odkvapy a strešné okná rozmiestnené skôr náhodne než premyslene.


Uličné fasády

120163


Uličné fasády

120194

Ďalší fasádny hybrid kombinuje rozličné omietky s rôznymi typmi a tvarmi okien. O nejakom výtvarnom zámere nemôže byť ani reči, skôr ide o fasádu v štýle rýchlej večere z vecí narýchlo vytiahnutých z chladničky, teda čo dom dal. Aj keď evidentne ide o pokus pomocou fasády zjednotiť dom s rôznymi prístavbami, dostavbami a fázami rekonštrukcie, výsledkom je fasáda nudná, smutná, bez nápadu a akejkoľvek estetickej kvality.

Ešte na skok na vidiek, aby ste nepovedali, že vychvaľujeme len domy s plochou strechou – tu je jeden z projektov modernej architektúry, ktorý skvele nadviazal na miestne tradície a do podhorskej krajiny priniesol súčasnosť bez pompéznosti. Posuvné panely dokážu v prípade neprítomnosti majiteľa celý objekt dokonale uzavrieť, estetická kvalita fasády sa však ani v najmenšom nezmení. Skrátka, tu si dali záležať, aby dom skvele vyzeral obývaný i opustený. Málokedy sa podarí dospieť k takému príjemnému výsledku. Klobúk dolu!

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: fasáda omietka postrehy
Zdieľať článok

Diskusia