Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien

05. 09. 2011 Zdieľať

Prvá generácia nízkoenergetických, tzv. solárnych domov bola založená na princípe získať čo najväčšie tepelné zisky. Výsledkom však boli prehrievané domy v lete, ktoré vykazovali veľké tepelné straty z dôvodu nekvalitného zasklenia. Súčasný trend sa preto orientuje na minimalizáciu tepelných strát, čo má pozitívnejší vplyv na celkovú energetickú bilanciu domu.

— Advertorial spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. —

Komplexné riešenie ponúka spoločnosť VELUX, ktorej výrobky umožňujú vytvoriť v podkroví  optimálne vnútorné prostredie a zlepšujú energetické úspory.

Eliminácia tepelných strát

Náročným podmienkam z energetického hľadiska vyhovuje nízkoenergetické trojsklo 65 so súčiniteľom prestupu tepla Uskla = 0,5 W/m2K a súčiniteľom prestupu tepelného slnečného žiarenia g = 0,46. Z užívateľského hľadiska je nezanedbateľná jeho zvýšená odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Vnútorné lepené sklo so selektívne reflexnou vrstvou sa v prípade rozbitia nevysype do interiéru, ale ostane nalepené na medzisklovej fólii. Vonkajšie tvrdené sklo hrúbky 4 mm má zase aplikovanú špeciálnu úpravu, zabraňujúcu roseniu okna zvonku, čo býva pri oknách s dobrými tepelno-technickými parametrami častým javom. Dve komory medzi sklami sú vyplnené kryptónom, celková hrúbka zasklenia je 33 mm.


Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien

1030905
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.


Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien

1030904
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Eliminácia tepelných strát vďaka správne prevedenej montáži

Pri  energeticky efektívnych objektoch je ďalším dôležitým predpokladom riadnej  funkčnosti strešného okna jeho správne prevedená inštalácia. Z energetického hľadiska je citlivou oblasťou zateplenie okien miesto napojenia na strešný plášť. Spoločnosť VELUX kvôli týmto prípadom ponúka lemovanie EDJ 2000 a EDN 2000 so zatepľovacou sadou BDX.


Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien

1030903
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Pri použití zatepleného lemovania EDJ a EDN 2000 sú strešné okná zapustené o 40 mm hlbšie do konštrukcie strechy, vďaka čomu je redukovaná ochladzovaná plocha okenného rámu vyčnievajúceho nad rovinu strechy. Súčasťou lemovania EDJ a EDN 2000 je zatepľovacia  sada BDX-F, vrátane hydroizolačnej fólie a samonosného drenážneho žliabku. Zatepľovacia sada BDX-F v kombinácii so strešnými oknami zlepšuje súčiniteľ prestupu tepla až o 0,2 W/m2K. Hlbšie zapustenie navyše pôsobí esteticky, pretože strešné okno nevystupuje z roviny strechy. Lemovanie EDJ je určené na profilovanú krytinu do výšky profilu 90 mm, EDN na plochú strešnú krytinu do výšky profilu 16 mm.


Viac informácií o zasklení a lemovaní VELUX nájdete na www.velux.sk .


 

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: okno strešné Velux
Zdieľať článok