Najčastejšie chyby pri prestieraní štedrovečerného stola a ako sa im vyvarovať
Prestieranie štedrovečerného stola je v tento deň podobne dôležité ako samotný stromček. Je síce pravdou, že má symbolizovať štedrosť a hojnosť, to však neznamená, že musí byť stôl preplnený. Nečudo, že práve pri sviatočnom prestieraní robíme najviac chýb. Základom vždy perfektne fungujúceho vianočného jedálenského stola je vyváženie štýlu a praktickosti.
Či už chystáte veľkú hostinu alebo len posedenie pre najbližšiu rodinu, správne prestrieť stôl môže byť náročnejšie, ako ste si mysleli. Prečo? Pretože potrebujete, aby mal každý pred sebou taniere a príbory – a zároveň, aby zostal priestor na položenie misy či hrnca. A to všetko by mala sprevádzať sviatočná dekorácia, ktorá tiež potrebuje svoj priestor. Samozrejme, je dôležité i to, aký veľký máte stôl a koľko vás okolo neho bude.
Aké sú najčastejšie chyby pri prestieraní štedrovečerného stola?
Zabúdate na sviečky
Pri každom slávnostnom stolovaní by sme mali myslieť na ambientné, náladové osvetlenie – a to bez ohľadu na to, či pripravujeme hostinu na obed, skoršiu alebo neskoršiu večeru. Najlepším riešením na vianočný stôl sú sviečky, ktoré plnia zároveň aj dekoratívnu funkciu. V rodinách s malými deťmi sú vhodnejšie LED sviečky na baterky.
Okrem nich je vhodné mäkké bočné osvetlenie – aby ste si „videli do taniera“. Toto osvetlenie má praktický účel.
Nevidíte na seba navzájom kvôli dekoráciám
Veľké dekorácie, masívne vence a sviečky nielenže zbytočne zaberajú priestor, ale neraz zhoršujú možnosť vidieť na človeka, ktorý sedí oproti vám či krížom. Tomuto problému sa vyhnete, ak zvolíte nízke dekorácie a úzke sviečky vo vysokých svietnikoch.
Dizajnéri považujú blokovanie zorných línii stolujúcich za kľúčovú chybu, pretože ľahká konverzácia je stále najdôležitejším prvkom každého sviatočného stretnutia pri stole.
Nepoužívate slávnostné dekorácie
Zdá sa vám, že je zbytočné kupovať vianočné servítky, ozdoby a rôzne dekorácie – veď je to len pár dní v roku? Dnes zoženiete i lacnejšie alternatívy, navyše si môžete veľa dekorácií vyrobiť vlastnoručne. Takéto drobnosti (a tiež slávnostný riad) absolútne zmenia zážitok zo stolovania, preto sa oplatí do nich investovať. Veď predsa sú to práve dekoratívne prvky, ktoré robia vianočné prestieranie „vianočným“.
Drobnosti urobia väčší efekt
Menšie rovnomerne rozvrstvené detaily sú mnohokrát viac ako jeden stredobod jedálenského stola, kam nakopíte všetko sviatočné. Dobre funguje viac drobnejších prvkov umiestnených v stredovej línii stola.
Ak máte dostatok priestoru na obdĺžnikovom stole, potom si môžete dovoliť aj výraznejšiu stredovú dekoráciu, ale i tak potrebujete menšie prvky, ktoré doladia atmosféru v rámci celého stola.
Ak máte okrúhly stôl, umiestnite hlavnú dekoráciu – vázy, sviečky a doplnky do stredu. Použite však len jeden dominantný prvok, ktorý môžete obklopiť sviečkami a menším dekorom. Zvyšok dozdobte drobnosťami.
Nechránite stôl
Horúce taniere a tekutiny sú neodmysliteľnou súčasťou vianočného stolovania, preto nezabudnite chrániť stôl obrusom a prestieraním. Minimalizujete tak škody spôsobené vyliatím alebo teplom. Krásnym doplnkom sviatočného stola sú ľanové podložky a obrusy. Myslite na to, že okrúhle prestieranie je vhodné najmä pre okrúhle stoly, na obdĺžnikových stoloch funguje akýkoľvek tvar.
Nevenujete dostatok pozornosti konečným úpravám
Aj keď trávite Štedrý deň len so svojimi najbližšími, nie je to štandardná večera uprostred týždňa. Špeciálne dokončovacie úpravy stola vám pomôžu urobiť z nej skutočne slávnostné vianočné posedenie s chutným jedlom.
Čaro stola znásobíte napríklad pridaním ozdobných menoviek s vetvičkou eukalyptu či rozmarínu, ktorú položíte na obrúsok pri tanieri alebo priamo naň. Ešte väčší úspech dosiahnete vlastnoručne vyrobenými menovkami z prírodných materiálov.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com