Zdroj: istock.com

Jednoduché, prirodzené a krásne. Také sú najkrajšie vianočné vence v prírodnom štýle, inšpirujte sa!

29. 11. 2022
Zdieľať

Aké sú súčasné trendy vianočných vencov? Rastliny a ihličie stoja v popredí pred ostatnými zdobami. Vence pôsobia prirodzene a sú jednoduchšie. Využívajú sa lokálne rastlinky ako makovice, modrý bodliak či šípky. Obľúbené sú aj strapaté vence z borovicového ihličia, konárikov či tráv.

Základ venca tvorí zväčša prútie, slama, drôt či kovový kruh. Úplne jednoduchý a ekologický variant je využiť starý novinový papier, pokrčiť ho, vytvarovať z neho kruh a omotať ho pevne niťou.

Pestrý

Na výrobu tohto venca boli použité sušené a umelé dekorácie. Veniec ladený do jednej farby (v tomto prípade biela) znesie rozmanité rastliny, plody a dekorácie. Buďte odvážni – aranžéri sa neboja zakomponovať ani vtáčie perá, lišajníky, artičoky či kvety bavlny.

Trendy vianočný veniec

Zdroj: Daylight Letters

Farmársky

Najskôr si upleťte hrubší základ z vínnej révy. Vezmite niekoľko halúzok borovice tak, aby ihličie smerovalo od horného stredu venca a prevísalo po pravej i ľavej strane. Pevne zviažte špagátom. Doplňte zvončekmi alebo rolničkami, ktoré tiež priviažete špagátom a necháte voľne visieť v strede venca.

Farmársky vianočný veniec

Zdroj: Sitandponder

Bohémsky

Ak vám minimalizmus a uhladený štýl veľa nehovoria, bude pre vás divoký veniec to pravé orechové. Tento bohatý strapatý veniec má základ z čečiny, ihličia a voňavého eukalyptu. Dekorujú ho šišky, sušené bodliaky, vtáčie perá a kde-tu i hnedasté a zlaté vianočné ozdôbky.

Bohémsky vianočný veniec

Zdroj: Bloomberry

Škandinávsky

Z tvrdého papiera si vystrihnite domček s okienkami. Do domčeka vložte sviečku LED (ak použijete sviečku s vypínačom, nezlepte všetky strany domčeka napevno, aby ste k nej mali prístup). Zo zeleného drôtu spravte kruh. Pomocou ďalšieho drôtu postupne priväzujte eukalyptu ku kruhu spolu s vetvičkami gypsomilky, medzi ktorými nechajte niekoľkocentimetrové rozostupy.

Vianočný veniec v škandinávskom štýle

Zdroj: Fábrica de Imaginación

Strapatý

Tento strapatý veniec má základ vytvorený z brezových konárikov a zo zelených lístkov krušpánu (Buxus) a banksie (Banksia integrifolia). Banksia, ktorá u nás nerastie, sa dá nahradiť vavrínovcom (Prunus laurocerasus). Alebo použite cezmínu s červenými plodmi, ktoré vencu dodajú tú správnu vianočnú náladu.

Vianočný veniec ako prírodná dekorácia

Zdroj: The Linnet´s Wing

Náš tip

Z ihličnanov sú na aranžovanie najvhodnejšie jedľa alebo borovica. Smrek a céder veľmi rýchlo schnú a opadávajú. Na vytvorenie zeleného podkladu sa dajú použiť aj vetvičky cyprusov, šupinatých borievok a tují. Sú pružné a dlho vydržia. Pokojne siahnite aj po vždyzelených drevinách – pekne vyzerá cezmína, krušpán či panašovaný bršlen.

Text: Katarína Paukeje
Foto: istock.com, Daylight Letters, Sitandponder, Bloomberry, Fábrica de Imaginación, The Linnet´s Wing
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: veniec vianočné dekorácie vianočné trendy
Zdieľať článok

Diskusia