Interiérové štýly a ich hlavné znaky
Pri výbere zariadenia do interiéru je veľmi dôležité správne pomenovať štýl, ktorý je vášmu srdcu najbližší. Podľa neho sa vie orientovať interiérový dizajnér alebo poradca v obchode s nábytkom. Ak sa ani vy v tomto obore nevyznáte, priblížili sme vám základné štýly a ich znaky.
Moderný štýl
Čisté línie, jednoduchá farebná paleta, kvalitné materiály. Tieto znaky vystihujú moderný interiér. Vyznačuje sa aj jednoduchosťou a nedostatkom doplnkov. Niekomu sa môže zdať, že tento štýl je príliš strohý, chladný, až priam neobývateľný. Iní v ňom zase nájdu harmóniu ukrytú v poriadku, čistote a udržateľnosti.
Z materiálov je najviac používaný kameň, mramor, sklo, drevo a betón. Jednofarebné, matné alebo lesklé povrchy sú špecifickým prvkom moderného interiéru.
Industriálny štýl
Veľmi populárny dizajn, ktorý sa vyznačuje surovými materiálmi, akými sú drevo, klasická pálená tehla, betón alebo oceľ. Najlepšie vynikne v priestoroch s vyššími stropmi a veľkými oknami. Jeho hlavnými nábytkovými prvkami sú kožené gauče, železné regály a masívne drevené stoly a stoličky. Doplnky ladíme prevažne do tmavých tónov sivej alebo čiernej, aby v interiéri neodvádzali pozornosť od kvalitného nábytku.
Škandinávsky štýl
Patrí medzi obľúbené štýly už dlhé roky vďaka svojej funkčnosti a praktickosti. Interiéry v škandinávskom dizajne sú svetlé, plné prírodných materiálov a jemných farieb. Nábytok volíme v svetlých odtieňoch dreva alebo v bielej farbe.
Hlavným doplnkom týchto interiérov sú rastliny, ktoré dodávajú miestnostiam útulnú a zabývanú atmosféru. Aj tento štýl preferuje menej doplnkov a výrazných akcentov. Udržiava si svoju osobitú harmóniu v podobe jednoduchých kusov nábytku a bledých tónov.
Bohémsky štýl
Pestrý, veselý, farebný a plný prírodných materiálov. Tento štýl zbožňuje doplnky, rastliny, obrazy, ornamentové koberce, farebné vankúše a rozličné druhy nábytku. Jediné pravidlo, ktoré v tomto dizajne platí, je riadiť sa srdcom. Vankúše so strapcami, komoda od babičky, prútené kreslo, obrovská monstera a vzorovaný koberec tvorí klasickú kombináciu. Bohémsky štýl je obľubovaný mladými ľuďmi, ktorí sa neriadia pravidlami, vedú pestrý život a to sa odzrkadľuje aj v ich bývaní.
Prímorský štýl
Pravé poslanie prímorského štýlu je vniesť do interiéru kúsok dovolenky. Paleta farieb sa pohybuje v jemných modrých a béžových odtieňoch, ktoré skvelo stvárňujú plážovú atmosféru. Biely gauč, prútené doplnky, pásikavé koberce…Neprežeňte to však s doplnkami, nemusí na každom kroku visieť záchranné koleso, námornícke obrazy alebo falošné kotvy.
V jednoduchosti je krása.
Vidiecky / provensalský štýl
Starý nábytok, nedokonalo omietnuté steny, ošúchané stoličky, mohutné obrazové rámy alebo drevený obklad. Áno, vidiecky štýl doslova srší útulnosťou a priam žije doplnkami. Na každom kroku nájdete taniere od babičky, čipkované záclony, kvetinové vankúše a kytice kvetov.
Možno sa to niekomu môže zdať chaotické alebo preplnené, ale v skutočnosti to všetko spolu krásne ladí. Tento dizajn si vyžaduje majiteľov, ktorí sa neboja oprášiť starý nábytok, dbajú na každý hrnček a zbožňujú bledé a pastelové farby.
Minimalistický štýl
Už samotný názov minimalistického dizajnu evokuje minimálne množstvo farieb, doplnkov, druhov nábytku, materiálov. Tento štýl sa svojimi čistými líniami trochu podobá na moderný, ale je viac orientovaný na teplejšie béžové a maslové tóny. Preferuje vyššie stropy, parketové podlahy, jednoduché abstraktné obrazy a drevený nábytok. Vytvorenie tohto štýlu sa zdá byť jednoduché, ale je potrebné do neho vniesť harmóniu, aby nepôsobil chladne, ale pokojne.
Francúzsky vidiek
Tento menej známy štýl je prepojením vidieku s luxusom. Obľubuje netradičné odtiene farieb, neobvyklé kombinácie materiálov a druhov nábytku. Medzi hlavné znaky patria starožitné kusy nábytku, ako napríklad vitríny, kreslá, stolíky, taburetky, hodiny alebo lustre. Tento nábytok dodáva priestoru pocit luxusu a honosnosti. Zvyšok miestnosti je však prevažne zariadený vidiecky a obyčajne.
Využívajú sa klasické pálené tehly, ako obklad stien, tradičné ornamentové kachličky, drevené parkety alebo nedokonalo omietnuté steny. Medzi farbami dominuje petrolejová, mentolová zelená, morská a belasá modrá alebo béžová. Interiéry vo francúzskom vidieckom štýle pôsobia veľmi útulne, pohostinne a príjemne teplo.
Rustikálny štýl
Obľúbený štýl používaný prevažne, nie však výlučne, vo veľkých chalupách alebo vidieckych sídlach. Najviac v ňom dominuje prírodné drevo použité na väčšinu stien, podláh a stropov. Odhalené stropné drevené trámy dodávajú priestoru ešte viac vznešenosti a veľkoleposti. Celý interiér sa obklopuje okolo hlavného prvku, ktorým je zvyčajne mohutný kamenný krb.
Nábytok a doplnky sú vyberané precízne s dôrazom na kvalitu. Dôležitú časť tvoria kožené kreslá a pohovky, drevené lustre, koberce a mohutný nábytok. Keďže materiály v tomto štýle sú prirodzene tmavšie, potrebujú miestnosti veľa denného svetla. V prípade moderného rustikálneho interiéru sa volia bledšie odtiene podláh, kresiel a kobercov a tak vytvárajú vzdušnejší a útulnejší priestor.
Art Deco štýl
Luxusný, hravý, nepredvídateľný, pestrý. Týmito slovami môžeme opísať zmes štýlov, ktoré sa spájajú v art deco interiéri. Netradičné farebné tapety alebo čierne steny sú typickým znakom. Aj keď sa tento štýl môže zdať chaotický, je výborne premyslený. Vďaka opakovaniu farieb, kombinovaniu podobných odtieňov a symetrii rozloženia nábytku vytvára kompaktný celok.
V art deco interiéri sa vždy nachádza niečo neobvyklé a zaujímavé. Môže to byť zvláštne tvarovaný kus nábytku, výrazne sfarbené kreslo, pozlátené mohutné zrkadlo, netradičný luster alebo samotná pestrá tapeta. Všetko však má svoje precízne vybraté miesto. Symetriu a podobnosť vytvárajú aj tvary nábytku. Použitie kruhového stolíka a o pár metrov ďalej kruhového zrkadla vytvára harmonickú prepojenosť interiéru.
Text: Nina Macáková
Foto: istock.com