Zdroj: istock.com

Na čo myslieť pri zariaďovaní udržateľnejšieho interiéru?

05. 08. 2020
Zdieľať

Látkové koše, ekokozmetika, biozáhradka a vedľa nej kôpka kompostu – takéto zátišia v našich domácnostiach dnes už nie sú ničím výnimočným. Keď sa však zameriame na nábytok a doplnky, ktoré bežne používame, situácia už taká ružová (resp. zelená) nebude. Pozrite sa s nami na udržateľnejšie varianty materiálov, či už na tie bežnejšie, alebo menej bežné.

Ruku na srdce – koľkí z vás pri nákupe sedačky, konferenčného stolíka alebo koberca premýšľajú nad tým, kde a za akých podmienok boli tieto produkty vyrobené? Ani na začiatku spoločného života s novým nábytkom nepremýšľame nad tým, kde a ako skončí, keď nám doslúži. Pravda je taká, že ak nechceme zanechať ďalším generáciám zdevastovanú planétu, skôr či neskôr o tom bude musieť začať premýšľať väčšina z nás.

kreslo z recyklovaných padákov

O tom, že dizajnéri sa pri hľadaní nových materiálov snažia byť skutočne nápadití, svedčí aj spolupráca dizajnérov Layer x Raeburn, ktorí na výrobu kresiel použili recyklované padáky…

Nemusíme si klamať, zariadiť si interiér tak, aby bol v súlade s princípmi udržateľnosti, nie je vždy jednoduchá úloha. Ako teda začať a na čo pri zariaďovaní udržateľnejšieho interiéru myslieť?

Prvá vec je materiál. Niektoré druhy materiálov sú omnoho menej náročné na pestovanie či výrobu, takže menej zaťažujú planétu. Tie, ktoré sú (aj) recyklovateľné, neskončia pohodené na skládke, kde sa budú rozkladať ďalších niekoľko desiatok rokov (ak sa vôbec niekedy rozložia).

Doplnky z pozostatkov morských živočíchov

Doplnky z pozostatkov morských živočíchov – shellworks.com Zdroj: Shellworks

Medzi udržateľné materiály patrí najmä drevo. Je to obnoviteľný zdroj, je možné ho získavať i lokálne, čím odpadajú emisie z dovozu, navyše sa dá recyklovať. Ani s ním však nie je súčasná situácia optimistická. Práve drevo sa využíva vo viacerých priemyselných odvetviach, napríklad v energetike, čo môže viesť k odlesňovaniu veľkých plôch. Aby používanie dreva bolo naozaj udržateľné, rovnakým tempom musia byť vysádzané nové stromy. A to je momentálne ďaleko od skutočného stavu. A tak sa nábytkárske firmy snažia využívať aj iné, alternatívne materiály. Dizajnéri a výskumníci z celého sveta sa spájajú s jediným cieľom: vyvíjať úplne nové udržateľné materiály a spoločne hľadať inovatívne spôsoby recyklácie už existujúcich materiálov a produktov, ktoré by inak skončili ako nevyužitý odpad.

Prečítajte si tiež
Ekologické bývanie vo flexibilnom kontajnerovom dome

Voľba vhodného materiálu je však v skutočnosti iba jedným z malých krokov na ceste k udržateľnému interiéru. Ak chcete byť v tomto smere ešte dôkladnejší, zistite si aj to, ako sa cesta vášho nábytku začína a ako sa končí. V ideálnom prípade sú všetky kroky počas výroby šetrné k životnému prostrediu, aby počas nich vzniklo čo najmenej odpadu. Ak chcete sami znížiť množstvo odpadu, voľte kvalitu a nadčasový dizajn namiesto kvantity a bezhlavého nasledovania trendov. Existujú kúsky, ktoré sú kvalitné a svojím dizajnom vás nikdy neomrzia.

Fanúšikovia udržateľnosti často propagujú minimalizmus ako tú správnu cestu. Nevyhovuje to však každému, pretože nie je synonymom teplého domova. Nábytok nakupujte uvážlivo a s ohľadom na všetky faktory, ktoré sú pre vás dôležité. Srdcu blízke doplnky a dekorácie vykúzlia v každom interiéri tú správnu hrejivú atmosféru.

Závesné svietidlo Night Birds

Závesné svietidlo Night Birds od firmy Brokis, sklo je na výber v dvoch farbách, cena od 704,42 €, stockist.cz Zdroj: stockist.cz

A aká je naša rada na záver? Buďte zvedaví, trpezliví a zvoľte si vlastný spôsob, ktorým uchopíte udržateľnosť vo svojej domácnosti. Či už pôjdete nekompromisnou cestou, alebo pri svojich najbližších nákupoch aspoň občas siahnete po „zelenších“ variantoch, každá pomoc našej planéte sa počíta.

Udržateľné je vo všeobecnosti všetko to, čo sme si chceli a mohli zaobstarať, súčasne to môžeme a budeme chcieť teraz aj v budúcnosti používať, no pritom tým neobmedzíme možnosti budúcim generáciám. Takto dávame šancu na život na Zemi aj tým, ktorí prídu po nás.

interiér v prírodných tónoch s dreveným obkladom

Zdroj: Kvadrat

Možno sa vám zdá, že myšlienky o udržateľnosti vstúpili do našich životov len pred niekoľkými rokmi, akoby zo dňa na deň. V skutočnosti však povedomie o udržateľnosti a potrebe hľadať nové materiály a inovatívne formy výroby i likvidácie produktov existuje už niekoľko desiatok rokov. A asi vás neprekvapí, že v tejto myšlienke najviac napredujú Škandinávci. Ich jednoduchý životný štýl a láska k prírode idú ruka v ruke s inováciami v oblasti architektúry a interiérového dizajnu. Napríklad dánska spoločnosť Kvadrat, jeden z najväčších svetových výrobcov textílií, spolupracujúca s mnohými dizajnérmi, sa už od svojho vzniku v roku 1968 snaží minimalizovať vplyv na životné prostredie, a to využívaním vysokého podielu recyklovanej vlny vo svojich produktoch alebo používaním ekologicky šetrných povrchových úprav textílií, ktoré nezaťažujú životné prostredie.

Dobrý dizajn dokáže problém vyriešiť, skvelý dizajn dokáže problému predísť.

jedálenský stôl s obrusom

Zdroj: John Lewis

Recyklácia materiálov je jednou z veľkých nádejí pre dizajn (a nielen pre interiérový). Z recyklovaných materiálov sa vyrába oblečenie, bicykle či písacie potreby. Výborným materiálom, ktorý je možné recyklovať viackrát, je sklo. Dizajnéri ho najprv využívali najmä na výrobu dekorácií a doplnkov v podobe váz, pohárov a dóz, ale oveľa častejšie ho môžete nájsť pri svietidlách, dokonca na konferenčných stolíkoch. Recyklované sklo využíva v niektorých kolekciách i známa česká firma Brokis, ktorá sa zameriava na dizajnové svietidlá. Práve tá je dôkazom, že udržateľnosť môže ísť ruka v ruke s funkčnosťou a estetikou.

moderný pracovný stôl z dreva

Zdroj: Simbly

Ak preferujete prírodný štýl, drevený nábytok je jasná voľba. Pred nákupom si však vopred overte, odkiaľ drevo na jeho výrobu pochádza. Drevo zo šetrne obhospodarovaných lesov je označované logom FSC (z ang. Forest Stewardship Council). Siahnuť však môžete aj po exotickejšom bambuse, ktorý je napriek svojmu rýchlemu rastu, nenáročnému pestovaniu i schopnosti produkovať viac kyslíka než stromy ospevovaný z každej strany. Menej typickým, no o to štýlovejším je aj ekologický korok. Dajte si však pozor, aby tieto materiály, resp. výrobky z nich, neobsahovali chemické lepidlá a ďalšie škodlivé komponenty, ktoré sa k nim často pridávajú počas procesu spracovania.

sedačka z dreva a s vankúšmi

Zdroj: Himla

Aby textílie u vás doma boli udržateľné, vyberajte buď tie recyklovateľné, alebo z prírodných materiálov, ako sú ľan, bavlna či konope. S ohľadom na našu planétu a v neposlednom rade i na to, že s textíliami prichádza do kontaktu i naša pokožka, vyberajte prírodné materiály, ktoré pochádzajú z ekologicky šetrného hospodárstva, teda takého, v rámci ktorého sa pri pestovaní plodín nepoužívajú žiadne pesticídy ani žiadne iné chemické postreky. Z recyklovaných materiálov sa vyrábajú najmä koberce, ktoré využívajú zvyškový materiál, ktorý by inak skončil na skládke.

eko reproduktor

Zdroj: gomi.design

Aj v oblasti technológií sa výrobcovia snažia nájsť zelenšie varianty, ktorých úlohou je nahradiť alebo aspoň zmenšiť produkciu nového plastu, ktorý práve rôzne súčasné technológie využívajú vo veľkom rozsahu. Určite viete, že plast sa v prírode môže rozkladať aj viac ako 100 rokov, preto sa firmy stále viac usilujú o jeho recykláciu. Napríklad britská dizajnová spoločnosť Gomi vyrába z plastu, ktorý dokonca iní výrobcovia označujú ako nerecyklovateľný, štýlové reproduktory. A práve ľudská schopnosť posúvať hranice toho, čo možné je a čo nie, neustále otvára ďalšie cesty k novým udržateľným výrobkom.

OSB dosky z recyklovaných nápojových obalov

Zdroj: Packwall

Od „džúsika“ k nábytku

Inovatívne nápady v oblasti udržateľnosti vznikajú aj v našom okolí. Skvelým príkladom je produkt českej spoločnosti Flexibau, ktorá vyrába OSB dosky z recyklovaných nápojových obalov s názvom PackWall. Použité obaly sa rozdrvia, vysušia a pri vysokej teplote zlisujú do dosiek rôznych rozmerov. To, čo ich spája a zároveň chráni pred vlhkosťou, je jedna zo zložiek obalov – polyetylén. Využívajú sa hlavne v stavebníctve na obvodové steny, podhľady alebo priečky, kde sú plnohodnotnou náhradou sadrokartónu či drevotrieskových dosiek.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý EKO sprej z citrusov a byliniek, ktorý vyčistí a osvieži celý byt

Aby mohol byť tento materiál využiteľný aj v interiéri, vznikli kolekcie PackWall design a PackWall design panel, ktoré majú priehľadnú kryciu vrstvu a priznanú štruktúru pôvodného materiálu. Vzhľadom na rôznorodosť recyklovaného materiálu je každá vyrobená doska a každý výsledný produkt iné. packwall.cz

recyklovaný nabíjací stojan

Nový projekt Gomi sa zameriava na výrobu recyklovaných nabíjacích stojanov. Predobjednať si ho a zároveň podporiť zaujímavú ideu môžete na gomi.design Zdroj: gomi.design

Päť pojmov zo sveta udržateľného dizajnu

Recyklácia

Proces, počas ktorého je odpad znovu spracovaný na opätovné použitie v inej forme (tzv. druhotné materiály a výrobky).

Upcyklácia

Proces, počas ktorého je odpad premenený na nový materiál alebo výrobok, kvalitnejší alebo hodnotnejší než ten pôvodný.

Cirkulárna ekonomika

Jej cieľom je cirkulácia zdrojov, teda využívanie recyklovaných produktov, čím sa znižuje množstvo odpadu na minimum.

Ekologické hospodárstvo

Je založené na etickom prístupe k zvieratám, šetrnejšiemu prístupu k pôde a ochrane zdravia populácie.

Zero waste

(z ang.; prekladá sa ako nulový odpad) – v oblasti dizajnu ide o proces výroby, využitia či likvidácie výrobkov, počas ktorého nevzniká žiaden odpad.

Stoličky z netradičných materiálov a v originálnom dizajne

Stolička Bahia Denim z recyklovaných džínsov

Stolička Bahia Denim z recyklovaných džínsov, dizajn Sophie Rowley, nepredajné Zdroj: Sophie Rowley

Stolička Zartan Eco z recyklovaného polypropylénu

Stolička Zartan Eco z recyklovaného polypropylénu, Magis, 460,89 €, designpropaganda.cz
Zdroj: designpropaganda.cz

korková stolička

Korková stolička/stolík Cork Family od dizajnéra Jaspera Morrisona, Vitra, 405 €, designville.sk Zdroj: designville.sk

Stolička Nobody z recyklovaných PET fliaš

Stolička Nobody z recyklovaných PET fliaš, Hay, od 281,12 €, stockist.cz
Zdroj: stockist.cz

Kartónová stolička

Kartónová stolička Wiggle Side Chair, Vitra, 838,66 €, designpropaganda.cz Zdroj: designpropaganda.cz

TEXT LUCIA BLAŽIOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis Môj dom

Kategória: Ekolife
Tagy: ekologický materiál interiérový dizajn
Zdieľať článok

Diskusia