Zdroj: istock.com

5 mýtov o zariaďovaní malých priestorov: Tomuto neverte!

03. 08. 2021
Zdieľať

Ukázali sme vám už viacero príkladov, že aj malé byty sa dajú zariadiť štýlovo a plne funkčne. Napriek tomu dodnes existujú mýty o tom, čo v malých priestoroch funguje a čo nie. Viete, ktorým sa neoplatí veriť?

V malom byte nemôžete mať žiaden väčší kus nábytku

Jednou z najmylnejších predstáv je myšlienka, že v menšej miestnosti alebo byte nemôžete mať nič veľké. Treba mať drobný sedací nábytok, drobné dekorácie a zapustené osvetlenie. V skutočnosti to však funguje úplne opačne! Ak použijete menej veľkých kusov ako veľa malých, bude váš domov pôsobiť vzdušnejšie. Vyhľadajte väčšie kusy nábytku či dekorácií, ktoré sa zmestia do vášho priestoru a sú funkčné. Ideálne také, ktoré reprezentujú vašu osobnosť.

ako zariadiť malú izbu

Zdroj: istock.com

Žiadne tmavé farby

Dnešný trend tmavších odtieňov tento mýtus potláča. Život v malom priestore neznamená, že sa musíte automaticky stať milovníkom svetlého a vzdušného škandinávskeho dizajnu alebo sa vyhnúť farbám a tmavým odtieňom. Je pravda, že tmavé farby sú intenzívne, ale to môže prispieť k celkovej nálade v miestnosti. Mimochodom, za pocit preplnenej alebo malej miestnosti nezodpovedajú tmavé odtiene, ale kontrasty, ktoré kvôli nim vznikajú. Kontrast používajte, ak chcete na niečo upozorniť.

Prečítajte si tiež
Ako vyťažiť z malého bytu čo najviac? Toto riešenie sa vám zapáči!
ako zariadiť malú izbu

Zdroj: istock.com

Vyhýbajte sa vzoru

Podobne sa nemusíte strachovať ani vzoru. Vzory a textúry zosobňujú a zútulňujú priestor, treba ich len vedieť používať. Pohrajte sa s rôznymi veľkosťami vzorov, niektoré nechajte vyniknúť, zatiaľ čo iné zostanú na pozadí tlmené a mäkšie.

ako zariadiť malú izbu

Zdroj: istock.com

Malý byt = nedostatok úložných priestorov

Nedostatok úložného priestoru je problémom v každej domácnosti, samozrejme, špeciálne v menších bytoch. Riešenie sa však dá nájsť vždy. Či sú to už ukryté úložné priestory pod pohovkou, kreslom, posteľou alebo iné šikovné riešenia. Platí pravidlo, že keď sa nedá pridať na rozlohe, hľadajte riešenie smerom do výšky. Vstavané skrine od podlahy pod strop, skrinky zavesené pod stropom sú tiež šikovným riešením.

Prečítajte si tiež
3 malé byty ako štartovacie riešenie pre bývanie mladých v Bratislave
ako zariadiť malú izbu

Zdroj: istock.com

Budete sa cítiť stiesnene

Ani toto vôbec nemusí byť pravda, stačí sa správe pohrať s priestorom. Odkryte rohy a čo najviac podlahy. Je to zaujímavé, ale skutočne to funguje: keď vidíte rohy svojej izby, máte pocit, že je podstatne väčšia. Ilúziu vzdušnosti a priestoru navyše pridávajú zrkadlá i nábytok na nožičkách. Nepoužívajte ani ťažké závesy, ktoré „dusia“ nielen vzduch, ale aj svetlo.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: malý byt
Zdieľať článok

Diskusia