Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

23. 12. 2005
Zdieľať

Dizajn sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a vlastne neexistuje predmet, ktorý by dizajn nejakým spôsobom neovplyvnil. Napríklad na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že pitie kávy nemá s dizajnom veľa spoločného, ale opak je pravdou.

Dizajn nepozná jazykové bariéry ani geografické hranice či politické rozpory. Svojím spôsobom reflektuje funkčnosť predmetu a je mu jedno, či slúži ľuďom na Pobreží Slonoviny alebo v Japonsku.


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39331

Medzinárodný dizajn našiel živnú pôdu napríklad aj vo francúzskom Saint-Étienne, kde sa pravidelne uskutočňuje bienále dizajnu. Jeho logickým základom je najmä dlhoročná tradícia miestneho priemyslu: vyrábali sa tu bicykle, mlynčeky na kávu, ale aj zbrane či textilná galantéria, druhým pilierom, o ktorý sa bienále opiera, je tunajšia Škola krásnych umení, kde vyučujú dizajn umelci zvučných mien (napríklad Francois Bauchet či Éric Jourdan) a študujú aj mladí ľudia z Českej republiky a zo Slovenska. Na IV. medzinárodnom bienále dizajnu v Saint-Étienne sa zúčastnilo 80 krajín a svoje návrhy prezentovalo 72 odborných škôl.

Nenásilná konfrontácia

Jadro expozície tvorili dve haly miestneho výstavného parku, kde bolo možné porovnávať úroveň exponátov z rozličných krajín.


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39329

Dominovali krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj štáty Afriky či Latinskej Ameriky. Českú a Slovenskú republiku zastupovali expozície oboch Dizajncentier, ale aj školské práce. Prevažoval nábytok, ale nechýbali ani ostatné bytové doplnky: svietidlá, riad, sanitárna keramika, odevy, obuv atď. Návštevníci bienále mohli ľubovoľne fotografovať, filmovať, skicovať, diskutovať a mnohí to hojne využívali. Veď prototypy predmetov, ktoré sa tu dali vidieť, budú v najbližšom čase tvoriť súčasť nášho životného prostredia, tak prečo im nevenovať náležitú pozornosť a nevysloviť ich tvorcom svoje názory či pripomienky? Mnohí to dychtivo očakávali.

Káva a dizajn, dizajn a káva


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39332

Okrem prehľadov tvorby jednotlivých autorov, škôl či iných inštitúcií bolo na bienále aj niekoľko zaujímavých tematických výstav. Celú galériu prvej haly obsadila výstava Le Café. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že pitie lahodného nápoja nemá s dizajnom mnoho do činenia. Opak je však pravdou. Lahodná chuť kávy na jazyku vyvoláva mnoho asociácií – počínajúc predstavou o kávových plantážach cez lodnú dopravu z exotických krajín do Európy až po nákup balíčka kávy v supermarkete. Proces, ktorým sa zrnko kávy dostane z plantáže do našej šálky, je však omnoho spletitejší. S kávou súvisí celý rad činností a procesov: od zmieneného pestovania a zberu cez výrobu sisalových vriec, nakladanie a vykladanie lodí, praženie kávy až po jej balenie, ale patria sem aj grafické návrhy obalov, distribúcia kávy a jej finálne použitie. Tragickým paradoxom je, že mesačný plat zberača kávy nedosiahne ani ekvivalent ceny jednej porcie tohto lahodného nápoja na parížskom bulvári Saint-Germain.


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39334

Ak máme na mysli šálku kávy, ktorú si chceme vychutnať v príjemnom prostredí, potom nejde len o samotnú kávu a jej spracovanie, ale o celú škálu predmetov, bez ktorých by servírovanie čierneho nápoja do bielej šálky nebolo možné. Nesmieme zabudnúť napríklad na prácu v kaolínových baniach a v továrňach na porcelánový či iný riad, na výrobcov prístrojov na praženie, mlynčekov na kávu, kávovarov, podnosov… Na konzumáciu kávy potom nadväzujú kaviarenské interiéry, špeciálny mobiliár, oblečenie personálu, reklama atď.

Dizajn ponúka vizuálny vnem: De signum. Pretože všetky spomínané objekty majú nejaký tvar, môžeme pokojne povedať, že káva a dizajn majú skutočne veľmi mnoho spoločného.

Francúzsko je aj krajinou, kde má pitie kávy zelenú. V miestnych kaviarňach si môžete pri šálke kávy posedieť tak dlho, ako len chcete, prečítať knihu či noviny, porozprávať sa s priateľmi alebo len tak pozorovať dianie vnútri či na ulici. Stoličky na uliciach parížskych bulvárov sú poukladané ako v kine, tak, aby návštevníci mohli pozorovať život okolo. Tento zvyk pochádza z čias, keď sa pri kávičke hodnotilo oblečenie dám prechádzajúcich v kočiaroch okolo kaviarne.

Le café


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39328

Expozícia Le Café mala niekoľko častí. Bola tu predovšetkým pôvabná osobná kolekcia použitých historických objektov jedného miestneho nadšenca (mlynčeky, stolové pražiarne, kanvice, kávovary, obaly, plechové škatule) a expozícia parížskeho Café studio. To má vo svojej zbierke napríklad 50 kávovarov svetových značiek, ktorých dizajn navrhovali umelci svetového formátu. Zdá sa, že pre dizajnéra tvoriaceho v oblasti nábytku môže byť návrh kávovaru či kávovej súpravy príjemným rozptýlením.


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39333

Zaujímavé boli aj fragmenty niekoľkých interiérov kaviarní doplnené typickým kaviarenským riadom a skvelými receptami na miestne kávové špeciality. Návštevníci mohli porovnávať viedenský mobiliár, ktorý predstavoval Thonetov nábytok, s parížskou kaviarňou preslávenou stolom s mramorovou doskou na centrálnej liatinovej nohe, odlišnou od kaviarne gréckej, arabskej či interiéru v štýle pop-art. Na túto časť výstavy nadväzovali aj študentské návrhy súčasných kaviarenských interiérov.


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39330


Hitom expozície bol nový kávovar dánskej firmy Eva Café. Jeho hlavná myšlienka sa nesie v duchu ekológie – obmedziť zbytočnú spotrebu elektrickej energie. Malý objekt preto ponúka prevratné riešenie varenia kávy s minimálnymi nákladmi: podstatu tvorí sklenená karafa v termoobale, do nej sa nasype káva a naleje horúca voda. Všetko sa dôkladne pretrepe a nechá v izolačnom obale asi päť minút. Špeciálny filter prepúšťa pri nalievaní kávy iba tekutinu a jej chuť je vraj úžasná.

Konzumácia kávy však zároveň negatívne ovplyvňuje naše životné prostredie, takže tu nechýbala ani neestetická hromada spotrebovaných obalov, použitých filtrov, škatúľ elektrospotrebičov s polystyrénovou výplňou, rozbité vozíky z hypermarketov atď.


Máte chuť na kávičku? Bienále dizajnu v Saint-Étienne

39327

V závere expozície čakalo sladké prekvapenie: boli ním výsledky workshopu talianskej školy Libera Universitá di Bolzano na tému sušienka. Na projekte sa zúčastnili takí významní dizajnéri ako Florence Doleac, Radi designers, Gabriele Pezzini, studio Campana, Matali Crasset či Werner Aislinger. Veď aj sušienka má vlastný dizajn. Niektorí ľudia sa naozaj dokážu radovať…

Káva, to je svet protikladov: na jednej strane namáhavá práca najchudobnejších ľudí planéty na kávových plantážach, na strane druhej chvíle pohody v príjemnom prostredí „tête ā tête“. Taký je svet na začiatku tretieho tisícročia.

Kategória: Dizajn
Tagy: dizajnkafe interiérový dizajn káva kaviareň kávovar výstava
Zdieľať článok

Diskusia