kuchyňa s raňajkovým pultom

2 x 4 nápady, ako rozdeliť priestor bez murovania

Galéria (8)
Zdroj: ArchIdea
11. 05. 2023
Zdieľať

Chýbajú vám steny, ale murovanie neprichádza do úvahy? Skvelým spôsobom, ako to vyriešiť, sú oddeľovacie prvky či šikovné optické triky. Niektoré poskytnú súkromie, iné maximalizujú úložný priestor alebo len zmenia atmosféru miestnosti.

1. ZASKLENÁ STENA

Oddeľovanie priestorov na účely radikálnej premeny najmä pre vizuálny efekt je obľúbeným nástrojom bytových návrhárov a dizajnérov. Veľmi praktické sú zasklené steny s kovovým rámom, ktoré oddelia napríklad kuchyňu od jedálne či obývačky. Tento typ steny neuberie miestnosti na veľkosti ani na svetle, no dodá jej žiaducu dynamiku.

Moderný loft s presklenou stenou

Veľmi praktické sú presklené steny s kovovým rámom, ktoré oddelia napríklad kuchyňu od jedálne či obývačky. Zdroj: iStock

Stena urobí dobrú službu aj vtedy, ak práve varíte či pečiete. Jednoducho zavriete dvere a zvyšok osadenstva môže nerušene konverzovať alebo sledovať obľúbený seriál.

Prečítajte si tiež
3 najčastejšie zlozvyky, ktoré vedú k chaosu a neporiadku. Profesionálna organizátorka domácností radí, ako si poriadok ľahko udržíte

2. ODLIŠNÁ PODLAHA

Pekným vizuálnym riešením na oddeľovanie priestorov sú dve rôzne podlahy. Ak majú zóny v otvorenom priestore rovnakú podlahu, môže to na vás vplývať buď ponuro, alebo fádne. Použite napríklad bielu dlažbu s čiernym vzorom skombinovanú s drevenými parketami. Mixovať môžete rôzne farby, štruktúry i vzory. Ak však chcete väčší kontrast, dávajte pozor, aby ste ho nepredimenzovali. Odlišnou podlahou môžete oddeliť chodbu, kuchyňu, jedáleň či spálňu od zvyšku interiéru.

kuchyňa so vzorovanou podlahou

Ak majú zóny v otvorenom priestore rovnakú podlahu, môže to na vás vplývať buď ponuro, alebo fádne. Použite napríklad bielu dlažbu s čiernym vzorom skombinovanú s drevenými parketami. Mixovať môžete rôzne farby, štruktúry i vzory. Zdroj: As de carreaux

NÁŠ TIP

Optickému predeleniu miestností napomáha aj osvetlenie. Dobrým príkladom je kuchyňa s obývačkou. V kuchyni zvoľte ostré a chladnejšie svetlo, pretože v nej pracujete a potrebujete dobre vidieť aj na detaily. Naopak, do obývačky použite teplejšie svetlo, ideálne na relax.

3. VYVÝŠENÉ PÓDIUM

Ak do interiéru nechcete pridávať žiadne „náhradné“ steny, skúste sa pohrať s výškou podlahy. Kuchyňa v tomto otvorenom priestore je len o tri schodíky vyššie ako zvyšok interiéru. Takto pôsobí úplne iným dojmom, ako keby bola v rovnakej úrovni s obývačkou.

Prečítajte si tiež
Okrúhly koberec: Viete, do akých priestorov sa nehodí?

Vyvýšené pódium miestnosti nielen oddelilo, ale vznikol aj priestor na sedenie a odkladanie vecí. Výškové rozdiely podláh môžu byť rôzne, pri tých nižších však berte do úvahy, že o ne môžete zakopávať. V takom prípade si to ešte premyslite alebo dané miesto zvýraznite inak, napríklad farebným kobercom.

interiér s vyvýšeným pódiom

Ak do interiéru nechcete pridávať žiadne „náhradné“ steny, skúste sa pohrať s výškou podlahy. Zdroj: Patricia Bagienski

4. REGÁL S RASTLINAMI

Ak ste milovníkmi rastlín, regál s izbovými rastlinami je ďalším výborným spôsobom, ako získať viac súkromia, no i pekným a štýlovým doplnkom do interiéru.

regál s rastlinami v interiéri

Ak ste milovníkmi rastlín, regál s izbovými rastlinami je ďalším výborným spôsobom, ako získať viac súkromia, no i pekným a štýlovým doplnkom do interiéru. Zdroj: Dunelm

Zaobstarajte si rastliny s väčšími listami alebo ťahavé druhy, ktoré vytvoria masu zelenej plochy. Tá potom dostatočne zakryje neželaný výhľad. Navyše ak má regál kolieska, môžete ho v rámci bytu premiestňovať práve tam, kam potrebujete.

Ďalšie 4 zaujímavé triky, ako rozdeliť priestor bez murovania, si môžete pozrieť v galérii.

Text: Mirka Maceková
Foto: As de carreaux, Patricia Bagienski, Dunelm, IKEA, olive and iris, ArchIdea, elegantsi, iStock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Doplnky
Tagy: delenie priestoru dlažba drevené lamely koberec Praktické rady presklená stena regál na bylinky závesy
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia