Zdroj: Möbelix

DIY: Nástenná polica z obrazových rámov

19. 07. 2023 Zdieľať

Skladujete doma množstvo kníh alebo zbierku časopisov, ktoré nemáte kam odložiť pre nedostatok miesta? Máme pre vás riešenie! Inšpirujte sa naším postupom.

Tento tip na praktickú nástennú DIY policu v trendovom minimalistickom dizajne jednoducho a rýchlo vyrieši váš problém. Hodí sa najmä do úzkych a menších miestností, akými sú napríklad chodba či predsieň. Dokonca ju môžete využiť v kuchyni ako policu na kuchárske knihy a koreniny.

Čo budeme potrebovať

  • obrazové rámy v rôznych veľkostiach (jeden 40 × 50 cm a 3 kusy 23 × 50 cm),
  • 2 – 3 m gumová šnúra alebo lano
  • vŕtačka,
  • vysokopevnostné lepidlo,
  • nožnice,
  • pravítko,
  • svorky,
  • 4x háčiky na zavesenie na stenu.
Materiál na výrobu nástennej police z rámov

Zdroj: Möbelix

Postup

Začneme s rámami obrazov. Pri ich výbere dbáme na to, aby mali hrúbku rámu aspoň 3 – 4 cm. Inak bude nástenná polica príliš krehká. Vyberieme si celkom štyri rámy na obrazy, z ktorých neskôr vznikne nástenná polica s rozmermi 50 cm × 109 cm. V závislosti od dostupnosti a preferencií je možné rámy kombinovať aj do iného rozmeru.

Akonáhle sme si vybrali ten správny rám v správnej farbe, sklo z rámu opatrne oddelíme. Na rámoch si vyznačíme body, do ktorých vyvŕtame otvory pre gumenú šnúru.

Označenie bodov na vyvŕtanie otvorov na šnúru

Zdroj: Möbelix

Je dôležité, aby otvory v ráme obrazu boli vždy v rovnakej výške, inak bude gumová šnúra viesť krivo.

Pomocou vŕtačky a vrtáku, ktorý by mal mať priemer približne ako elastická šnúra, vyvŕtame otvory na vyznačených miestach. Na zadnú časť upevníme svorkami kúsok dreva, aby sme zabránili vytrhnutiu časti rámu pri vŕtaní.

Vyvŕtanie otvorov do rámov

Zdroj: Möbelix

Po vyvŕtaní všetkých otvorov, rámy na obrazy zlepíme priehľadným vysokopevnostným lepidlom. Samozrejme ich môžeme aj zoskrutkovať. Dáme však pozor, aby skrutky nebolo vidieť.

My sme si vybrali rýchlejšiu možnosť a rámy sme spojili vysokopevnostným lepidlom. Aby rámy dobre priliehali, zlepené časti sme ešte počas schnutia zafixovali svorkami.

Nanesenie lepidla na rámy

Zdroj: Möbelix

Pokračovať v práci môžeme až vtedy, keď lepidlo skutočne zaschne. Odporúčaná doba schnutia je vždy uvedená na obale daného produktu. Posledným krokom je prevlečenie gumičky. Na začiatku a na konci jednoducho urobíme uzol na upevnenie lana alebo gumičkovej šnúry.

Prevlečenie lana alebo gumičkovej šnúry

Zdroj: Möbelix

Pre montáž na stenu je najlepšie zaobstarať si 4 háčiky na zavesenie. Upevníme ich na stene tak, aby naša nástenná polica dokonale visela na stene.

Pripevnenie háčikov a zavesenie

Zdroj: Möbelix

Táto nástenná polica je štýlovým úložným riešením, ktoré je ľahké si vyrobiť, ak máte chuť a čas na kreatívnu DIY chvíľku.

 Zdroj: PR článok Möbelix SK, s. r. o.

Kategória: Doplnky
Tagy: DIY handmade nástenný nábytok police
Zdieľať článok