Farba zeme u vás nesmie chýbať! Jednoduché tipy, ako si ozvláštniť interiér terakotou
Prečo by ste do farebnej schémy vášho interiéru mali zaradiť terakotovú a s čím tento tehlovočervený odtieň kombinovať? Našich 7 jednoduchých tipov vás o tom presvedčí.
Materiál, ktorý starne do krásy
Terakota sa získava správnym vypaľovaním vyčistenej hliny. Ide o rýdzo prírodný a ekologický produkt. Populárna je nielen vďaka svojej upokojujúcej farbe, ale aj preto, že ide o materiál, ktorý starne do krásy.
V interiéri ju môžete použiť ako priznaný materiál, v jej pôvodnej podobe, alebo sa inšpirovať terakotovým odtieňom.
Jemná aj dramatická
Ak ste ešte terakotovú vo svojej domácnosti nepoužili, ukážeme vám, ako na to. Tehlovočervené akcenty urobia v interiéri rovnakú službu ako tie čierne, ale keďže ide o jemnejšiu farbu, jednoduchšie sa s ňou pracuje.
Navyše, vďaka zemitým asociáciám (a pôvodu) ju môžeme považovať za neutrálny odtieň. To je ideálne pre tých, ktorí nechcú, aby ich domácnosť hýrila rôznymi farbami. Škála odtieňov terakoty siaha od tradičnej spálenej oranžovej až po kriedovoružovú. Podľa toho je táto farba vnímaná ako jemná a neutrálna, ale môže mať aj mierne dramatický nádych. Záleží však aj na tom, kam a ako ju do interiéru začleníte.
Doplnková farba
Prepojenie terakoty s prírodou z nej robí cenný akcent, ktorý priestoru dodáva útulnosť, prirodzené teplo a textúru. Pridať ju môžete ako doplnkovú farbu na stenu, textílie a koberce.
Držte sa pravidla 60 : 30 : 10. Znamená to, že hlavná farba bude zastúpená na 60 % plochy, sekundárna farba na 30 % a zostávajúcich 10 % si vyhraďte pre tretiu, teda zvýrazňujúcu farbu, v tomto prípade terakotovú. Odvážnejší ju môžu použiť aj ako sekundárnu.
Jednoduché tipy, ako si ozvláštniť interiér terakotou
1. Na akcentovú stenu
Akcentová stena je overený a nadčasový dizajnérsky prvok. Vytvoríte ju hravo – terakotovou farbou natriete len jednu zo štyroch stien miestnosti.
Ako zistíte, ktorú vybrať? Keď vojdete do izby, skúste v nej nájsť „prirodzené ohnisko“, teda najzaujímavejšie miesto. V spálni je to napríklad stena za čelom postele. V obývačke zase časť, pred ktorou je umiestnený gauč. Takáto akcentová stena by ideálne nemala mať okná ani dvere, teda žiadne otvory.
Náš tip
Akcentová stena s tmavšou farbou medzi svetlými stenami je aj jedným z aktuálnych trendov v bývaní. Neomrzí však ani po rokoch.
2. Dokonalá neutrálna farba
Ak chcete miestnosti dodať teplo, začleňte terakotu do inak neutrálnej farebnej schémy. Táto farba je však aj skvelou protiváhou k chladnejším odtieňom sivej.
Terakotový akcent sa hodí do moderných i rustikálne pôsobiacich interiérov. Vo svojej surovej neglazovanej podobe má hrubú textúru a priestoru dodá potrebnú hĺbku.
3. Jemné akcenty na nábytku
Pridajte do domácnosti terakotový akcent prostredníctvom nábytku. Zamat v tejto farbe dodá pohovke retro atmosféru. Ak vám toto riešenie príde príliš zväzujúce, zvoľte menší čalúnený kúsok – pouff alebo kresielko.
4. V priznanej podobe
Terakota sa na stene nemusí objaviť len v podobe farby či tapety. Architekti a dizajnéri sa nevyhýbajú ani obkladom z tohto materiálu. Podobne to bolo i v projekte austrálskych architektov zo štúdia Austin Maynard Architects, ktorý k staršiemu domu pristavili nový a prepojili ich spoločným pavilónom, aby vytvorili viacgeneračné bývanie.
Obklad červenej zemitej farby sa tu stretáva s recyklovanými tehlami, aby vznikla robustná, no zároveň čitateľná štruktúra. Aj kvôli napätému rozpočtu sa majiteľka rozhodla nakoniec zvýrazňovať namiesto skrývania. A tak sa viac-menej z núdze výrazným prvkom interiéru stali práve terakotové obklady na stene. Nápadité a originálne!
5. Ako výrazná tapeta
Akcentová stena môže definovať zónu či funkciu v otvorenom priestore, prípadne zvýrazniť architektonický prvok v interiéri.
Pri tapete s 3D štruktúrou bude tento efekt ešte viditeľnejší. O to viac, ak zvolíte napríklad kanelúru, teda textúru zvislých žliabkov bez švu. Vďaka takémuto reliéfu dostane interiér navyše aj nádych luxusu.
Zdá sa vám tento vzor povedomý?
Je typický pre starovekú grécku, rímsku a perzskú architektúru. Na zvislé žliabky pilierov na stĺpoch starých chrámov ste teda mohli natrafiť počas letnej dovolenky.
6. Rustikálna podlaha
Pocit tepla dodá podlaha s rustikálnym nádychom a terakotovým tónom. Ak uvažujete nad interiérom vo vidieckom štýle, potom je pre vás ako stvorená.
Takáto dlažba vzniká vypaľovaním špeciálnych červených a hnedých ílov pri vysokých teplotách. Preto má vysokú pevnosť a odoláva aj mechanickému poškodeniu. Jej prirodzená krása vynikne najmä v neglazúrovanej a neleštenej podobe.
7. Doplnky z terakoty
Spôsobov, ako dostať do domácnosti terakotový odtieň, je mnoho. Medzi najmenej prácne, a tiež najmenej nákladné riešenia patria terakotové doplnky. Vybrať si môžete koberec, vankúše, posteľnú bielizeň, osvetlenie, terakotové kvetináče alebo vázu v tejto farbe.
Dobrou voľbou na doplnenie bude piesková farba. Terakotová sa však hodí aj k bielej, ružovej či modrej. Kvôli kontrastu zase zvoľte výraznú zelenú.
Text: Sláva Štefancová
Foto: shutterstock.com, Ethnicraft, Derek Swalwell, Élitis, Original Style
Zdroj: časopis Môj dom