Zdroj: iStock

Čo dokáže zelená a ako ju kombinovať? Pistáciová vás prekvapí

29. 03. 2023
Zdieľať

Pohrajte sa s rôznymi odtieňmi zelenej a zvoľte ten, ktorý je pre vás najpríjemnejší. Jedným z najväčších hitov tohto roka v interiérovom dizajne je teplá pistáciová zelená. Vytvára príjemnú a pokojnú atmosféru. Kombináciou rôznych farieb vyčarujete rôzne nálady.

Hoci pistáciová zelená nepatrí medzi základné monochromatické odtiene, budete prekvapení, aký všestranný je tento odtieň a ako skvele sa hodí k iným farbám. Nečudo, že sa stáva veľkým hitom v domácnostiach. Pistáciová môže totiž fungovať ako upokojujúca bledá až takmer šalviová zelená alebo energická pastelovejšia a žiarivá zelená.

paleta pistáciových odtieňov

Medzi teplé odtiene zelenej patrí dobre kombinovateľná pistáciová. Zdroj: iStock

Vie byť energetická, ale aj pokojná

Či už chcete modernú energickú domácnosť, alebo pokojnú, ktorá má určitú vážnosť – pistáciová je vhodnou voľbou. Je to preto, že tento odtieň je viac uzemnený, zrelší a nadčasový v porovnaní s inými pastelovými zelenými odtieňmi. Vďaka tomu sa s ním dám výborne pracovať. Tiež si treba uvedomiť, že kým zelená farba je vo všeobecnosti studená, pistáciová je teplý odtieň. To umožňuje nekonečné kombinácie so stredne tónovanými alebo tmavými neutrálnymi, bledými alebo pastelovými farbami a tiež s jasnými sýtymi farbami. Navyše je to farba jari a signalizuje sviežosť a nové začiatky.

obývačka s veľkou pohovkou v odtieňoch zelenej

Treba si uvedomiť, že kým zelená farba je vo všeobecnosti studená, pistáciová je teplá zelená. To umožňuje nekonečné kombinácie so stredne tónovanými alebo tmavými neutrálnymi, bledými alebo pastelovými farbami a tiež s jasnými sýtymi farbami. Zdroj: iStock

S čím skombinovať pistáciovú?

Žltá

Kombinácia zelenej a žltej je krásna, svieža a mladistvá – najmä ak si vyberiete žltú vo svetlejších, zelenších odtieňoch. Táto kombinácia je svieža a mladistvá. Žltú môžete zvoliť jemnejšiu, potom nahrádza základnú neutrálnu farbu alebo naopak, môže ňou byť jemná zelená.

zelená stena, žltá sedačka, pistáciové vankúše

Myslite na to, že výrazné farby treba kombinovať opatrne. Zdroj: iStock

Myslite na to, že výrazné farby najlepšie fungujú len ako akcenty, napríklad na jednej stene alebo určitom mieste, preto to s nimi nepreháňajte.

Odtiene dreva

Kombinácia zelenej a odtieňov dreva nie je nič nové – nájdete ju aj v prírode. So zelenou a hnedou nikdy nič nepokazíte. Táto kombinácia je ideálna na vytvorenie pokojného interiéru, ktorý nevyzerá zastaraný.

obývačka so zelenou skrinkou a drevom

So zelenou a hnedou nikdy nič nepokazíte. Zdroj: iStock

K hnedej sa hodí akýkoľvek odtieň zelenej, jemnejší odtieň pistácie umožňuje jemne, ale pritom zreteľne zvýrazniť prvky interiéru (skrinky, akcentové steny, dekorácie).

Prečítajte si tiež
Radíme, ako kombinovať farebný odtieň roku 2023. Viete, ktorý to je?

Oranžová

Ak máte náladu vytvoriť pôsobivý, dramatický interiér, skombinujte pistáciovú s hlbokými odtieňmi žiarivej oranžovej. Táto odvážna téma pôsobí kreatívne, hodí sa skôr do menších priestorov, detských izieb, kútikov alebo na zvýraznenie len jednej steny.

obývačka s ružovými zelenými a sivými doplnkami

Ružová je veľmi modernou farbou do interiéru a pistáciovo-zelená je jej skvelým spoločníkom. Opäť si môžete vybrať viac alebo menej žiarivé odtiene zelenej podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť Zdroj: iStock

Bledoružová

Ružová je veľmi modernou farbou do interiéru a pistáciovo-zelená je jej skvelým spoločníkom. Opäť si môžete vybrať viac alebo menej žiarivé odtiene, podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť. Jemné odtiene ružovej a zelenej svedčia priestorom, ktoré potrebujú trochu pokoja, napríklad kuchyňa alebo miesto na čítanie kníh.

kuhynská linka s pistáciovo zelenými skrinkami

Teplá biela v kombinácii s (pistáciovou) zelenou vytvorí príjemný interiér. Studená biela môže pôsobiť priveľmi sterilne a stroho. Zdroj: iStock

Biela

Kombinácia bielej a pistáciovej je najjednoduchší a najflexibilnejší spôsob, ako sa pohrať s odtieňmi. Nepodliehajte klamu, že biela je len jedna – môžete si zvoliť teplú bielu alebo chladnú. Teplá biela v kombinácii s pistáciovou vytvorí príjemný interiér. Studená biela môže pôsobiť priveľmi sterilne a stroho.

Prečítajte si tiež
Čo všetko dokáže modrá farba v interiéri?

Čierna

Zeleno-čierna kombinácia má veľkú silu. Predstavte si napríklad veľké stromy posiate čiernymi plodmi. Je to veľmi výrazná moderná kombinácia do odvážnych interiérov. Úžasne pôsobí v spálni, kúpeľni, obývacom priestore – vytvorí jedinečnú atmosféru, ktorá nemá konkurenciu.

TEXT: Sabína Zavarská
FOTO: iStock

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri zelená v interiéri
Zdieľať článok
Modro-zelená infraštruktúra v Škandinávii: Aj vďaka týmto riešeniam Kodaň funguje počas dažďov ako špongiaASB.sk

Modro-zelená infraštruktúra v Škandinávii: Aj vďaka týmto riešeniam Kodaň funguje počas dažďov ako špongia

Dajte kompostovaniu zelenú: Čo patrí do kompostu a čo nie?Záhrada

Dajte kompostovaniu zelenú: Čo patrí do kompostu a čo nie?

Lučenec plánuje na mestských budovách fotovoltiku. Nespotrebovaná energia pôjde do osvetleniaASB.sk

Lučenec plánuje na mestských budovách fotovoltiku. Nespotrebovaná energia pôjde do osvetlenia

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenieZáhrada

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenie

Diskusia