Zdroj: Nest

Pohrajte sa s čiernou a bielou! Ich prepojením vzniká harmónia, ktorú inou kombináciou farieb nedosiahnete

13. 08. 2021
Zdieľať

Deň a noc, jing a jang... čierna a biela sú protiklady, ktoré sa priťahujú a ich vzájomným prepojením vzniká harmónia, ktorú nedosiahnete žiadnou inou farebnou kombináciou. Skúste sa s nimi pohrať!

Dokonalá kulisa

Biela s čiernou vytvárajú optimálny kontrast, ktorého výsledkom je perfektná kulisa pre všetok nábytok a bytové doplnky. Ich možnosti použitia sú neobmedzené a vy pri ich spájaní môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Jednou z možností je vytvoriť celkom čistý biely základ – ponechajte biele steny, nábytok aj doplnky a čiernu použite len kde-tu. Na okennom ráme, lampe alebo na stolčeku. Ak sa vám žiada tretia farba, siahnite po dreve v studených tónoch.

Prečítajte si tiež
Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?

Vysoká elegancia

Čierno-biely jedálenský servis nemusíte vytiahnuť len na halloweensku party alebo na detskú oslavu v štýle Harryho Pottera. Toto monochromatické spojenie je veľmi elegantné a nadčasové, preto po ňom siahnite ako v bežné dni, tak aj pri väčších rodinných oslavách. Čierno-biela dá krásne vyniknúť farebnému jedlu, nápojom a ostatným dekoráciám. Pekne ukáže v kombinácii s kovovým alebo so strieborným príborom, svietnikmi a s krúžkami na servítky. Súpravu riadu CASA NOVA za 226,99 € kúpite na butlers.sk.

Čierny príbor na bielom tanieri a kameninový riad

Zdroj: Butlers

NÁŠ TIP

Taniere z kameniny sa vracajú do módy. Veľmi pekne ukáže matný čierny vzhľad, ktorý pôsobí ako z hrnčiarskej manufaktúry. Buďte trendy a osviežte svoju kuchyňu či jedáleň týmito jedinečnými kúskami.

Zásah do čierneho

V prevažnej väčšine interiérov je čierna podriadená bielej, pretože priveľa čiernej môže pôsobiť depresívne. No s citom pre kompozíciu a farebné ladenie dokážete aj s dominantnou čiernou urobiť prívetivý interiér. Ak natriete jednu stenu načierno a zvyšné tri nabielo, čierna bude mať stále vedúcu pozíciu. Nebojte sa použiť aj ďalšie čistočierne veci, napríklad nábytok a dekorácie. Potom už len stačí do miestnosti zakomponovať jeden či dva čiernobiele doplnky – posteľné obliečky, stojaciu lampu alebo koberec.

čiernobiela spálňa a raňajky na perine

Zdroj: Top Drawer

Ako na šachovnici

Ak sledujete interiérové trendy, kuchynské linky sa vyrábajú najčastejšie biele alebo hnedé. No za posledné dva roky sa k nim pridala elegantná čierna, ktorá je neskutočne šik! Ak radi experimentujete, spojte všetky farby dokopy a pohrajte sa s nimi. Ak zvolíte bielu linku, pokojne k nej dajte čiernu pracovnú dosku. Pridajte čierny jedálenský stôl a stoličky, ktoré sa farebne spoja s čierno-bielou šachovnicovou podlahou – výsledný efekt bude dokonalý!

Biela kuchyňa so šachovnicovou dlažbou

Zdroj: House doctor

Škandinávsky štýl

Čierno-biela farebná kombinácia nie je len dlhoročným favoritom v móde, ale je alfou a omegou v škandinávskom štýle. Na to, aby ste udržali v miestnosti minimalizmus, je nutné pracovať s „len“ dvomi farbami, a na to je táto dvojica ako stvorená. Biela priestor otvára, čierna ho zase uzemňuje.

Prečítajte si tiež
Štýlový byt, ktorého hlavným prvkom jedinečnosti sú čierne línie

Biela je čistá, jemná, elegantná a ide dohromady s akoukoľvek inou farbou. Čierna je vznešená, luxusná, dramatická a dá sa doplniť výraznými žiarivými farbami. Spolu vytvárajú jeden harmonický celok, v ktorom nič neškrípe.

Čiernobiela spálňa

Zdroj: Homey Oh My

TOP TIP

Bytový textil miluje čierno-bielu. Ako však takéto veci prať? Malé kúsky – obliečky na vankúše alebo prestieranie – prvýkrát operte v rukách vo vlažnej vode. Tak zistíte, či púšťajú čiernu farbu. Posteľnú bielizeň, obrusy a väčšie deky perte v práčke na 30 °C. Vždy ich kombinujte s podobnými čierno-bielymi vecami.

Čierna v hlavnej úloha

Takáto kúpeľňa chce odvahu! Čierna voľne stojaca vaňa s veľkým okrúhlym zrkadlom tu jednoznačne hrajú hlavnú úlohu. Biela im tvorí dokonalú kulisu. Aby ste z takto ladeného priestoru nemali zmiešané pocity, vneste doň napríklad vzorovanú dlažbu alebo zlaté akcenty v podobe nástenných lámp či vodovodných kohútikov, ktoré navodia dojem luxusu. Ak obľubujete extravaganciu a štýl glamour, bude tento koncept pre vás ako stvorený.

Kúpeľňa s čiernym nábytkom a veľkým zrkadlom

Zdroj: Maison Valentina

Čierno-biela to zachráni

Ak je pre vás biele kreslo príliš sterilné a máte obavy, že sa hneď zašpiní alebo, naopak, čierne kreslo je až príliš tmavé a tak trochu „adamsovské“, stavte na čierno-biele. Či už budú na ňom ornamenty, kvetinové vzory, pásiky alebo bodky, nábytku prepožičajú úžasnú ľahkosť a vy sa nebudete musieť strachovať, kto ho najbližšie zašpiní.

Čiernobiele kreslo

Zdroj: Furniture Village

NÁŠ TIP

Čierna s bielou sa hodí do väčších a dobre osvetlených priestorov. Vždy si zvoľte jednu farbu z tejto dvojice, ktorá bude prevládať. Rovnako sa kamarátia s geometrickými vzormi a s drevom.

Neutrálna tapeta

Čierno-biela tapeta je perfektnou voľbou, keď sa neviete rozhodnúť pre konkrétnu farbu, alebo keď radi obmieňate farebnosť interiéru. Ak zvolíte čiernu tapetu s bielym vzorom, priestor sa zúži, biely tapetový podklad priestor, naopak, rozšíri.

Prečítajte si tiež
V byte skombinovali minimalizmus s klasikou: Výsledok je prekvapivo čistý a príjemný

Menší vzor je celkovo neutrálny, naproti tomu veľké vzory vytvárajú dojem samostatných objektov, preto s tým počítajte. Čierno-biela tapeta je rovnako univerzálnym riešením do spoločnej detskej izby pre dievča a chlapca.

Čiernobiela tapeta s postavičkami v detskej izbe

Zdroj: Nat Maks

Menej je viac

Pri bielej a čiernej neplatí spravodlivý pomer 1 : 1, pretože by to zbytočne zaťažilo celý priestor. Je iba na vás, ktorá farba bude v interiéri prevládať. Napríklad ak máte v obývačke pohovku bielej farby a konferenčný stolík je čierny, zvyšok nábytku by mal byť už iba v jednej z týchto dvoch farieb. Aby miestnosť nepôsobila úplne sterilne, vneste do nej dvojfarebný vankúš či vázu s kvetinami.

Čierny konferečný stolík a biely gauč

Zdroj: Westwingnow

Text: Miroslava Maceková

Foto: Nest, Nat Maks, Westwingnow, Furtniture Village, Maison Valentina, Homey Oh My, House Doctor, Top Drawer

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri farebné trendy interiérové doplnky kombinácie farieb moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia