Zdroj: iStock

9 jednoduchých nápadov, ako vniesť do interiéru farby

06. 06. 2022
Zdieľať

Chýba vášmu domovu štipka hravosti a optimizmu? Máme pre vás niekoľko rýchlych a farebných riešení, ktoré uvoľnia formálnu atmosféru a fádny priestor zmenia na nepoznanie!

Prezlečte stôl

Novou farbou vdýchnete starému stolu nový život. Môžete ho premaľovať celý, prípadne farbu aplikovať iba na nohy alebo len na stolovú dosku. Najskôr ho očistite, odmastite povrch, prebrúste. Ako prvú vrstvu použite kryciu farbu (vodou riediteľnú univerzálnu farbu na drevo a kov), po vyschnutí povrch jemne prebrúste a naneste ďalšiu vrstvu. Všetko zafixujte akrylátovým lakom (musí mať atest pre priamy styk s potravinami), vďaka ktorému zostane farba žiarivá a povrch stola zmývateľný.

Zelený stôl so starými stoličkami v hravej jedálni

Zdroj: VTWONEN

TOP TIP

Pri natieraní nábytku z plastu urobte test. Keď nanesená farba zaschne, vezmite lepiacu pásku a nalepte ju na povrch. Potom ju rýchlo strhnite dolu. Ak ste nejakú časť z farby strhli s páskou, farba nie je príliš kvalitná a mohla by sa po čase začať olupovať.

Veselé stoličky

Ako vniesť do štýlovej jedálne trochu neformálnej atmosféry? Pridajte k stolu stoličky v rôznych farbách. Môžete si skombinovať kúsky rôznych značiek a vytvoriť vlastnú veselú súpravu alebo si jednoducho premaľujte tie, ktoré už doma máte.

Prečítajte si tiež
Vašu domácnosť oživí drobný detail. Vyskúšajte zmeniť zárubne

Ak máte stoličku z plastu, buďte obozretní, pretože každý plast reaguje inak. Skúšku urobte na jednom menšom kúsku. Najlepšie ak ide o miesto, ktoré na plastovom výrobku vôbec nevidieť. Najvhodnejšou je farba v spreji, ktorá rýchlo schne. Každý kúsok stačí prejsť dva, maximálne tri razy.

Žiarivé dvere

Máte doma dvere, ktoré sú mdlé alebo vôbec neladia s drevenou podlahou či nábytkom? Nie je nič jednoduchšie ako dopriať im novú farbu. Nebojte sa ani žiarivých odtieňov, ktoré okamžite upútajú vzhľad a všetkým naokolo zlepšia náladu. Pred prácou zveste dvere z pántov a natierajte ich vo vodorovnej polohe. Najskôr prejdite štetcom horšie dostupné miesta uprostred dverí (pokiaľ majú dvere nejakú výplň), potom zvyšok plochy uprostred a nakoniec miesta na okraji.

žena otvára žlté dvere

Zdroj: ERIN LITTLE

Dve farby

Ak nechcete míňať peniaze na nové farebné skrinky a na premaľovanie všetkých dvierok nemáte dosť odvahy, skúste to inak. Stačí vám malý kúsok bielej steny. Zvoľte si dve farby (buďte odvážni!) a nakreslite si na papier dva geometrické útvary tak, aby sa prekrývali. Potom naneste svoj návrh ceruzkou na stenu, a ak ste spokojní s mierkou, pustite sa do maľovania. Stačí vám farba, dostatok maliarskej pásky a chuť tvoriť. Pridajte poličku, rastliny či iné dekorácie a hotovo!

Ružovo zelená kuchyňa

Zdroj: LISSY WALKER

Zmeňte vankúše

Použitie textílií je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako „preobliecť“ vašu obývačku do inej nálady. Ako na to? Použite pravidlo troch. Najprv si určte tri základné farby v miestnosti.

Prečítajte si tiež
Ako na premenu kuchyne s obmedzeným rozpočtom? Pozrite sa, čo dokážu farby!

Pri výbere textílií môžete kombinovať tri rôzne vzory, pokiaľ každý z nich obsahuje aspoň jednu z farieb, ktoré izbu charakterizujú. Dbajte aj o to, aby si vzory navzájom nekonkurovali. Dobre vyzerá, ak budú v odlišných mierkach, pričom jeden z nich bude dominovať.

Zemitá obývačka s farebnými vankúšmi

Zdroj: EVERY GIRL

TOP TIP

Niekedy stačí zmeniť len obliečky na vankúš a vaša sivá pohovka bude mať celkom iný vzhľad. Prvá vec, ktorú si treba zapamätať, je, že vankúše sa nemusia zhodovať. Naopak. Ak použijete rozmanité vzory a materiály, vytvoríte omnoho profesionálnejší a štýlovejší vzhľad.

Nenápadný nápad

Spestrite si domov pridaním malých a nenápadných doplnkov v žiarivých farbách. Vymeňte rámy obrazov, spestrite si parapet či police pestrofarebnými kvetináčmi, zmeňte úchytky na nábytku alebo premaľujte nábytkové nohy.

Farebné nohy na posteli

Zdroj: Morning by Foley

Rozprávkový radiátor

Otravuje vás pohľad na starý radiátor? Vneste doň nový život a lesk pomocou farieb. Tí kreatívnejší môžu vytvoriť hotové umelecké dielo. Potešia sa mu najmä deti. Použite akrylátovú farbu na radiátory, ktorá zvládne vysoké teploty a je bez zápachu.

Rozprávkový radiátor

Zdroj: Hestser Van Overbeek

Dúha

Vďaka farbám pôsobí detská izba útulne a deti sa v nej cítia dobre, navyše farby majú veľký vplyv aj na rozvoj detskej fantázie a tvorivosti. Najjednoduchším a zároveň najobľúbenejším prvkom je dúha. Väčšinou sa skladá zo 7 základných farieb: červenej, oranžovej, žltej, zelenej, dvoch odtieňov modrej a fialovej. Ale každá dúha, ktorá sa po daždi na oblohe vytvorí, vyzerá inak. Preto si môžete vybrať práve tie odtiene, ktoré budú ladiť s ostatným vybavením detskej izby.

Dúha na stene v detskej izbe

Zdroj: CLAIRE VERNON

Inšpiratívna stena

Dynamickú koláž na stene vytvoríte z obrázkov rôznych veľkostí v odlišných rámoch, ktoré budú spolu dobre ladiť. Snažte sa, aby mala väčšina z nich aspoň jednu spoločnú farbu.

Prečítajte si tiež
Prírodné materiály a zemité farby. Bohémsky štýl košickému trojizbáku s lodžiou veľmi svedčí

Striedajte pritom rôzne veľkosti, ktoré sa dajú pôsobivo zavesiť do radu nad sebou, vedľa seba či podľa veľkosti a proporcie rytmicky vystriedať do štvorca. Drobné obrázky sa budú zdať väčšie, ak ich zavesíte viacero pokope. Ťažšie a farebnejšie obrazy zaveste dole a naopak.

Veselá stena s obrazmi

Zdroj: ANTHROPOLOGIE

TOP TIP

Vyberte veselé momentky z rodinnej dovolenky, diela obľúbených umelcov, obrázky svojich ratolestí či dizajnové plagáty. Skombinovať môžete naozaj všetko.

Text: Katarína Paukeje

Foto: ANTHROPOLOGIE, CLAIRE VERNON, HESTSER VAN OVERBEEK, MORNING BY FOLEY, EVERY GIRL, LISSY WALKER, ERIN LITTLE, VTWONEN

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: doplnky do interiéru farby v interiéri maľovanie maľovanie stien nátery renovácia nábytku textílie v interiéri
Zdieľať článok

Diskusia