Zdroj: iStock

Psychológia farieb: Ktoré farby a kombinácie vyvolávajú v interiéroch pocit pohody a harmónie?

04. 05. 2022
Zdieľať

I keď si to bežne neuvedomujeme, farby, ktoré zvolíme do interiéru, môžu rôznym spôsobom ovplyvňovať našu náladu. Inými slovami sme doma neustále obklopení rôznymi odtieňmi, ktoré majú dlhodobý vplyv na to, ako myslíme, ako sa cítime a dokonca ovplyvňujú aj hladinu stresu a úroveň relaxu vrátane kvality spánku. Chcete sa cítiť lepšie? Použite kombinácie farieb, ktoré pôsobia pozitívne.

Všimli ste si, že sa v krémovom alebo béžovom priestore cítite uvoľnenejšie? Prečo máte lepšie pocity v jemne ružovej miestnosti ako v tmavých priestoroch? Dokonca vo svetlých miestnostiach aj lepšie vyzeráme. To všetko do značnej miery závisí od psychológie farieb a spôsobu, akým svetlo dopadá na farbu a odráža sa na našej pokožke.

Prečítajte si tiež
Interiérový štýl, v ktorom všetko navzájom dokonale ladí a nič nevyrušuje

Energizujúce a upokojujúce farby

Vo všeobecnosti platí, že teplé farby červená, oranžová a žltá sa považujú za odtiene, ktoré vyvolávajú pocity šťastia, optimizmu a energie. Sú ideálne pre spoločenské priestory v domácnosti, ako je obývacia izba, jedáleň alebo terasa. Podľa výskumov najmä červená pomáha zvyšovať chuť do jedla. Chladnejšie odtiene, ako sú zelená, modrá a fialová, sa považujú za upokojujúce a ideálne do spální. Fialová je vhodná do miestností, kde potrebujete podporiť kreativitu.

ruka drží vzorkovník farieb

Zdroj: iStock

Ako funguje psychológia farieb v interiérovom dizajne?

Ružová dokáže zdvihnúť náladu

Zo svetloružových stien vyžaruje jemná žiara, vďaka ktorej osoby aj zariadenie vyzerajú sviežejšie a krajšie. Ružová sa hodí aj do kúpeľní – pri príprave na pracovný deň budete vyzerať čo najlepšie, to sa odzrkadlí aj na vašej nálade. Hodí sa tiež do obývačky, pretože je nečakaná, no zároveň príjemná a teplá. Zvyšuje pocit svetla v izbe a vytvára príjemnú intímnu atmosféru na stretnutia s rodinou a priateľmi, ale skvele funguje aj ako príprava na nočný spánok.

Ružovo sivozelená mladistvá spálňa

Zdroj: iStock

Pre zaujímavosť: Ružová upokojuje myseľ a znižuje agresivitu, čo je dôvod, prečo sa po celé desaťročia používala v amerických väzniciach.

Modrá dodáva pocit stability

Modrá farba je výborná do spální, je to farba spojená s pocitom pokoja a relaxu. Posilňuje hĺbku myslenia a vnímania. Považuje sa za indikátor bezpečnosti, poriadku, stability a spoľahlivosti. K modrej sa hodí viacero farieb, vďaka čomu je všestranná. V spálni sa vďaka kombinácii modrej s teplým odtieňom ružovej, červenej alebo fialovej budete cítiť bezpečne, chladné akvamarínové alebo modré tóny podporia lepší spánok. Hlboké modré odrážajú svetlo takým spôsobom, ktorý svedčí svetlým tónom pleti.

Prečítajte si tiež
Prírodné materiály a zemité farby. Bohémsky štýl košickému trojizbáku s lodžiou veľmi svedčí

Šalviová zelená vyvoláva pocit pokoja a harmónie

Tento upokojujúci prirodzený odtieň je veľmi obľúbený a k zelenej sa hodí množstvo ďalších farieb. Zelená je veľmi vhodná do detských izieb, pretože má na deti upokojujúci účinok. Štúdie preukázali, že zlepšuje schopnosť čítať a tiež porozumenie dieťaťa. Pomáha znižovať úzkosť a pripomína nádhernú prírodu. Zelená farba súvisí aj so zodpovednosťou a motivuje nás v cieľoch – dáva nám pocit, že môžeme dosiahnuť čokoľvek. Mäkké tlmené tóny zelenej (ako je šalviová) sú jemné a majú upokojujúci účinok, výborne tiež fungujú v spálňach a jedálňach.

Sivozelená moderná prírodná obývačka

Zdroj: iStock

Modrozelená vyvoláva optimizmus

Modrozelená evokuje vzhľad tropických lagún, hustej džungle, či krásnych pávov. Tento bohatý, ale vyvážený, odtieň je povznášajúci, energický a optimistický. Farba tiež znamená dôveryhodnosť a spoľahlivosť, javí sa ako dokonalý liek na neisté, nepokojné časy. Zelená je skvelá interiérová farba, ale je potrebné používať ju s rozvahou, pretože môže spôsobiť, že v tejto miestnosti budete vyzerať bledo a unavene.

Modrozelená stena moderný čitateľský kútik

Zdroj: iStock

Červená vyvoláva emócie prestíže a dominancie

Červená súvisí s vášňou a láskou. Je to farba, ktorá vyvoláva silné emócie. V obývacích izbách môže povzbudiť myseľ a telo, dokáže zvýšiť srdcovú frekvenciu – je teda nevhodnou farbou do spální. Naopak, hodí sa do pracovne či študovne. Kognitívni psychológovia tvrdia, že červené miestnosti robia ľudí, ktorí v nich pracujú, presnejšími a opatrnejšími. Červená však tiež vyvoláva emócie dominancie, moci a prestíže. Červené alebo oranžové miestnosti dokážu rozžiariť tmavšiu pleť.

Prečítajte si tiež
Aké rastliny sa hodia do kuchyne a kúpeľne

Fialová môže u detí podporiť citlivosť

Fialovú často považujeme za tajomnú, duchovnú a nápaditú farbu. Vzniká kombináciou červenej a modrej, je označovaná ako honosná elegantná farba. Pozitívom je, že k fialovej sa hodí veľa farieb.

Izba vo fialových tónoch

Zdroj: iStock

Fialová je skvelá na podnecovanie citlivosti u detí, ale kdekoľvek v interiéri ju radšej obmedzte a vytvorte z nej len akcenty. Celé plochy tmavej fialovej môžu pôsobiť skľučujúco.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri farebné odtiene interiérové trendy kombinácie farieb
Zdieľať článok

Diskusia