Kompozitné materiály

12. 10. 2005
Zdieľať

Poznáme ich pod mnohými obchodnými názvami, ale aj pod pojmom umelý kameň. Každá značka si svoje výrobné tajomstvo starostlivo stráži a snaží sa konkurenciu predbehnúť tradíciou výroby, pestrosťou ponuky alebo rozumnou cenou.

Corian

Corian® sa už štyridsať rokov vyrába v Buffale, USA, odkiaľ sa k nám dováža od roku 1991. Surovinami na výrobu sú prírodné materiály a ako spojivo sa používajú látky na báze akrylátov. Je to pevná, homogénna, masívna hmota s rovnomerne rozloženou farbou a textúrou v celom priereze. Tento materiál je výsledkom dlhodobých výskumov firmy Du Pont®, jednej z vedúcich svetových chemických firiem. Vyvinuli ho v šesťdesiatych rokoch a na americký trh uviedli po intenzívnych testoch v laboratóriách a v praxi začiatkom sedemdesiatych rokov. Dobré vlastnosti Corianu a záujem architektov a dizajnérov spôsobili, že sa v osemdesiatych rokoch dostal aj na svetový trh.


Kompozitné materiály

31773

Corian sa dodáva ako 6 mm hrubá doska vhodná na vertikálne obklady, ako 13, prípadne 19 mm hrubá doska na konštrukcie pultov, bankových priehradiek či vodorovných pracovných plôch alebo ako výlisok (drez, umývadlo a pod.). Pri navrhovaní interiérov a výrobkov z Corianu môže architekt tvoriť úplne voľne podľa svojej fantázie, pretože Corian možno obrábať ako tvrdé drevo: možno ho rezať, brúsiť, leštiť, frézovať a po zahriatí na 160 ºC ho možno dokonca tvarovať ohýbaním vo forme. Vďaka dokonalej technológii lepenia sa z neho dajú vytvárať rozlične dlhé a široké dosky na stoly a pulty s nepravidelnými tvarmi alebo veľké telesá bez jediného viditeľného spoja. Vďaka tomu výrobky vyzerajú, akoby boli vyrobené z jedného kusa. Svoje praktické vlastnosti si materiál zachová po celú životnosť. Poškodenie povrchu poškriabaním sa ľahko odstráni len prebrúsením, miesto s väčším poškodením sa najprv opraví, prebrúsi a nakoniec preleští do úplne perfektného stavu. Výrobca poskytuje na materiál Corian desaťročnú záruku.


Kompozitné materiály

31765

Firma Du Pont® vyvinula aj iné kompozitné materiály. Pod obchodnou značkou Zodiaq® sa vo svete predáva nový typ povrchového materiálu určeného najmä do komerčných a rezidenčných priestorov. 93 percent materiálu Zodiaq tvoria minerály (kremeň), preto sa vyznačuje výnimočnou pevnosťou a tvrdosťou. Na slovenský trh práve prichádza materiál Montelli, ktorý má podobné vlastnosti ako Corian, ale ako spojivo sa na jeho výrobu používajú živice na báze polyesterov. Keďže Montelli mnohými parametrami dosahuje kvalitu Corianu a je cenovo prístupnejší, predpokladá sa, že v interiéri sa často stane jeho alternatívou.

Polyston a Stonex


Kompozitné materiály

31774

Polyston je podobne ako Corian alternatívou prírodného mramoru a granitu. Vyrába sa na Slovensku. Je to univerzálny moderný materiál na báze vysokokvalitnej polyesterovej zmesi. Hmota obsahuje granulát v celom priereze hrúbky a obrába sa ručne podobne ako drevo, ale možno ho aj ohýbať. Polyston má neobmedzenú variabilitu tvarov a hrúbok a ponúka 60 základných vzorov. Každý zákazník má však možnosť nechať si namiešať originálny vzor podľa svojich konkrétnych požiadaviek. Jednotlivé diely výrobku sa lepia bez viditeľných spojov, takže výsledný celok zaručuje dokonalý monolitný vzhľad a jednoduchú údržbu. Výrobca Polystonu svoj sortiment nedávno rozšíril o zaujímavú novinku, ktorá má takisto veľmi optimistickú perspektívu využitia v súkromných i verejných interiéroch. Materiál s názvom Stonex sa ponúka ako ekonomická verzia luxusnejšieho produktu Polyston, preto sa predpokladá jeho masovejšieho uplatnenie.


Kompozitné materiály

31759

Na slovenskom trhu sa objavil aj kompozit od firmy LG Chem so značkou HI-MACS® . Má podobné vlastnosti a spôsoby využitia ako všetky ostatné spomenuté kompozity. Výrobca tohto materiálu vyvinul aj jeho verziu s antibakteriálnou úpravou, ktorá bude prínosom najmä pri vytváraní interiérov v zdravotníckych zariadeniach.

Schock a Cristalite

Nemecká firma Schock funguje už 75 rokov a je špecialistom na kompozitné materiály. V tejto oblasti vlastní asi dvesto patentov. Okrem drezov z tradičných materiálov ponúka zákazníkom kuchynské drezy z Cristalitu. Cristalite je syntetický materiál, v ktorom sa tvrdosť a odolnosť prírodného granitu spájajú s flexibilitou akrylátu. Obsahuje asi 75 percent lisovaných kremenných kryštalických zmesí prefarbených do hĺbky, ktoré sa spájajú špeciálnym akrylátovým spojivom. Drezy sú dostatočne tuhé, ich dno má hrúbku približne 10 mm. Drez sa nepoškodí, ani keď doň z výšky jedného metra dopadne dvojkilový hrniec. Patent na Cristalite zakúpili aj iní výrobcovia kuchynských drezov. S týmto materiálom sa tak môžete stretnúť aj pod inou značkou.

Svetovou novinkou je pracovná doska Cristalite. Obsahuje až 80 percent kameniva. Hmotnosť dosky je približne rovnaká ako hmotnosť laminovanej dosky. Materiál sa ponúka v mnohých farebných variáciách, má vysoký lesk, svojou tvrdosťou a odolnosťou sa vyrovná žule. Je neporézny a absolútne nenasiakavý. Odoláva tepelnému šoku až 240 °C a dlhodobému zaťaženiu až 170 °C (asi 20 minút). Dosky sa štandardne vyrábajú s hrúbkou 40 mm (vrstva Cristalitu má približne 6 mm, zvyšok tvorí granulované napenené sklo).

Silgranit

Iný výrobca drezov ponúka veľmi podobný materiál pod názvom Silgranit®. Na dotyk aj na pohľad sa podobá granitu, ale jeho štruktúra je homogénnejšia a rovnomerne prefarbená. Je odolný proti chemikáliám, napr. kyselinám a lúhom, i proti prírodným farbivám. Napriek deklarovanej odolnosti materiálu sa neodporúča v drezoch zo Silgranitu používať gumené a plastové rohože, ktoré by mohli obsahovať zmäkčovadlá, a pod drezom by sa nemali uskladňovať otvorené nádoby s chemikáliami, napr. rozpúšťadlami. Variáciami Silgranitu s trochu zmenenými pomermi výrobných zložiek sú materiály Silduran a Silacron.

Kategória: Farby, materiály
Tagy: kompozit materiál umelý kameň
Zdieľať článok

Diskusia