Takéto interiéry vám budú závidieť. 11 tipov, ako si námorníckou modrou vytvoriť štýlové bývanie
Je výrazná, ale dokáže i ustúpiť do pozadia. Vie byť dramatická a zároveň môže pôsobiť upokojujúco. Zoznámte sa s farbou, ktorá je na prvý pohľad plná kontrastov - námornícka modrá.
Námornícka modrá, teda sýty tmavý odtieň modrej, je dlhodobo obľúbenou voľbou interiérových dizajnérov. Niet sa čomu čudovať – je výrazná, no jej celkové vyznenie v interiéri môžete ovplyvniť podľa preferencií a štýlu zariadenia.
Na väčších plochách dodá miestnosti efekt nadčasovosti, dramatickosti a elegancie. Vo farebnejšom interiéri sa zas môže stať prvkom, ktorý celý priestor ukotví bez toho, aby pôsobil príliš ponuro a kontrastne (napríklad na rozdiel od čiernej). Naučte sa s touto farbou pracovať a vytvorte si vďaka nej skutočne štýlový interiér.
Ako začleniť námornícku modrú do interiéru?
V prvom rade si musíte ujasniť, akú atmosféru chcete v danej miestnosti vytvoriť. Námornícka modrá totiž dokáže evokovať rôzne pocity v závislosti od konkrétneho odtieňa a miery použitia. Ak sa nebojíte originality, vyskúšajte jeden z týchto tipov:
Steny
Námornícka modrá na stenách bude pôsobiť skutočne ohromujúco. Tmavším odtieňom docielite, že miestnosť bude vzbudzovať elegantný nadčasový dojem. O niečo svetlejší odtieň zase vytvorí perfektnú kulisu pre živšie a veselšie farby, obzvlášť na nich vyniknú zaujímavé obrazy. A nezabudnite ani na strop – „wau efekt“ zaručený!
Kuchynská linka
Ak si vyberáte novú kuchynskú linku, nebojte sa ísť do tejto farby. V prípade, že zvolíte horné aj dolné skrinky v tmavomodrej, kuchyňa bude pôsobiť veľmi moderne. Overenou možnosťou je aj kombinácia spodných skriniek v tejto farbe a bielych horných skriniek. Skutočne zaujímavý efekt dosiahnete, ak túto kombináciu doplníte pracovnou doskou z mramoru (alebo v dekore mramoru).
Kuchynský ostrov
Ak by ste námornícku modrú radi začlenili do kuchyne, ale v o niečo menšej miere, zvoľte si ostrov v tejto farbe. Najmä čisto bielej kuchyni dodá skutočný šmrnc.
Skrinka pod umývadlo
Existuje symbolickejšie miesto, kde uplatniť námornícku modrú, ako práve kúpeľňa? Opäť stačí, ak zvolíte tmavomodrú skrinku pod umývadlo a priestor nebude pôsobiť fádne. Doplniť ju môžete batériou a detailmi v čiernej alebo zlatej.
Pohovka
V obývačke sa pohovka v tejto farbe stane skutočným statementovým kúskom a navyše ju určite oceníte aj z praktickej stránky, keďže na tmavom povrchu bude menej vidno menšie nečistoty a fľaky.
Kedy sa jej radšej vyhnite?
Pri rozhodovaní o tom, v akej miere túto farbu použijete, berte do úvahy veľkosť miestnosti a množstvo dopadajúceho svetla. V malej a nepresvetlenej izbe by totiž akákoľvek tmavá farba mohla pôsobiť tiesnivým až depresívnym dojem.
Do spálne, detskej i pracovne
Námornícka modrá (i ďalšie tmavé odtiene modrej) vyvolávajú pocity stability, dôvery a pokoja. I preto je skvelou voľbou do spálne a detskej izby, ktoré sú naším bezpečným prístavom po dlhom dni. V detskej túto farbu skombinujte s hravými motívmi (zvierat alebo geometrických tvarov) a veselšími farbami, aby nepôsobila ponuro a smutne.
Zároveň táto farba evokuje pocity serióznosti a autority, takže vytvorí dokonalú atmosféru do každej pracovne, a to nielen tej pánskej. Stačí ju skombinovať s lesklými kovmi, zjemniť ružovými doplnkami a živými kvetmi a vznikne pracovňa, v ktorej sa budete cítiť ako pravá šéfka.
Najjednoduchším spôsobom farebného ladenia je kombinovať farby ležiace oproti sebe (tzv. komplementárne farby) alebo rôzne odtiene jednej farby, teda zariaďovať tón v tóne.
Ako ju zladiť?
Na prvý pohľad sa kombinovanie námorníckej modrej s inými farbami môže zdať náročné, v skutočnosti si však môžete pomôcť známym trikom – tzv. Oswaldovým kruhom s farbami. Aké sú niektoré overené kombinácie s námorníckou modrou?
Nadčasová klasika
Ak chcete vytvoriť atmosféru prirodzenej, nenútenej elegancie, siahnite po kombinácii námorníckej modrej, bielej a zlatých akcentov. Celkový dojem veľmi ovplyvní práve pomer modrej a bielej – samozrejme, čím viac bielej, tým bude interiér pôsobiť vzdušnejšie, námornícka modrá bude výraznou doplnkovou farbou. Zlatú môžete vniesť v podobe nožičiek nábytku alebo zaujímavej dekorácie.
Punc luxusu
Chcete byť ešte o štipku viac extra? Vymeňte biele povrchy za mramor. Vznikne vám neuveriteľne elegantný a luxusne pôsobiaci interiér. V tomto prípade treba všetko kombinovať s citom a neprehnať to najmä so zlatými akcentmi. Vneste ich napríklad v podobe úchytiek na skrinkách.
V boho štýle
Ak, naopak, túžite vo svojom domove vytvoriť atmosféru uvoľnenosti a originality, skombinujte námornícku modrú (pokojne na stenách) so svetlými odtieňmi dreva a nezabudnite na veľké izbovky. Z ďalších farieb sa do takéhoto interiéru skvele hodia sýte odtiene farieb, ako je tehlovo oranžová, staroružová alebo horčicová.
Optimistická verzia
Námornícku modrú použite v menšom zastúpení na doplnkoch a pridajte k nej ďalšie, o niečo veselšie farby (bledomodrá, ružová, žltá, oranžová). Nezabudnite ani na rôzne vzory, samozrejmou voľbou sú prúžky, ale siahnuť môžete aj po originálnejších. Modrá v tomto prípade celý interiér krásne stlmí bez toho, aby dominovala.
Trochu drámy
A nakoniec kombinácia pre všetkých, ktorí majú radi trochu extravagancie – skombinujte jedna k jednej sýty odtieň námorníckej modrej s burgundskou alebo bordovou farbou. Táto kombinácia vytvorí pocit intimity a sofistikovanosti, preto je vhodná najmä do spální.
Rôzne odtiene = rôzna atmosféra
Vždy tvrdíme, že nie je farba ako farba. Všimnite si, že na každom z obrázkov je použitá námornícka modrá, ale celkový dojem z nej je úplne odlišný. Pri výbere preto venujte veľkú pozornosť konkrétnemu odtieňu a jeho sýtosti.
Text: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock, Mike Garten, Heidi Elle Design, Bellatavola, Living4media, Asko
Zdroj: Časopis Môj dom