izba so zelenou stenou a hlavou líšky na ilustrácii

Chystáte sa maľovať? Top sú klasické odtiene a teplá čierna. Viete, ako vyzerá?

Galéria (9)
Zdroj: iStock
28. 04. 2023
Zdieľať

Čerstvý náter je jedným z najrýchlejších a najdostupnejších spôsobov, ako okamžite vdýchnuť interiéru nový život. Oživí zmysly, prinesie novú, mnohokrát nečakanú atmosféru, zakryje nedostatky a poskytne podklad na farebné i štýlové dotvorenie miestností. Poznáte tohtoročné jarné a letné farebné trendy na steny?

Potešíme milovníkov dlhodobých riešení, ktoré nepodliehajú trendom, pretože v tejto sezóne vládnu odtiene, ktoré vyžarujú nadčasovú eleganciu – ide o kombináciu zemitých olív, tlmenej modrej, teplej bielej a svetlých neutrálnych tónov. Dokonale spájajú funkciu so štýlom, vytvárajú podmanivé a lákavé priestory. A najmä – nechýba im osobitý charakter.

Sivá sa vytráca

Posledné roky sa v moderných interiéroch skloňovala najmä sivá farba vo všetkých podobách, no už sa pomaly, ale isto vytráca. Uvoľňuje miesto teplým tmavohnedým odtieňom, béžovej a krémovej farbe. Tieto odtiene fungujú prakticky kdekoľvek v domácnosti vrátane kuchýň, obývačiek, spální a kúpeľní. Moderný vzhľad podporíte kombináciou s čiernym a krémovým nábytkom, doplnkami alebo závesmi.

béžový interiér

Béžová, krémová a teplá biela sú späť. Zdroj: iStock

Teplá biela

Ak nie ste naklonení hnedým odtieňom, vyskúšajte teplú bielu. Teplé biele odtiene a tónované neutrálne farby sú výborným základom interiéru. Sú príjemné, podporujú atmosféru útulnosti a vnášajú do každého priestoru ľahkosť.

Prečítajte si tiež
Tieto farby ničia spánok! Viete, ktorým odtieňom posteľnej bielizne je lepšie sa vyhýbať?

Púdrová ružová

Výraznejšie odtiene ružovej v rámci interiérového dizajnu upadajú do nemilosti, iné nielenže prežívajú, dostávajú sa dokonca do popredia. Na ich čele je tlmená ružová, ktorá nabíja priestor dobrou náladou, pôsobí mladistvo a sofistikovane. Výborne funguje v spálňach a v kúpeľniach.

banánovník pred ružovou stenou

Tlmená ružová zostáva na scéne. Zdroj: iStock

Oranžovo-ružová

Jemná ružová s oranžovým nádychom je ďalšou sofistikovanou alternatívou do jedinečných interiérov. Výborne sa hodí k dekoráciám v štýle 70. rokov, ktoré sú aktuálne veľmi trendové. Ešte zaujímavejší je nádych smerom k teplej terakote, ktorý pridá punc elegantnej hravosti a hĺbky každému priestoru.

Home modern home office and decorative living room style.

Oranžovo-ružová je ťažko definovateľná, no zaujímavá farba. Zdroj: iStock

Tlmená modrá

Jemné, tlmené odtiene modrej sú rafinovaným spôsobom, ako vliať do každého interiéru pocit pokoja a rovnováhy. Tieto farby evokujú krásu prírody a ponúkajú trvalú klasickú príťažlivosť.

Interior design of living room with armchair on empty dark blue wall background.

Tlmená modrá prináša pokoj. Zdroj: iStock

Zelená z hlbokého lesa

Kým modré tóny pripomínajú víziu mora a oblohy, odtiene zelenej nás pozývajú do hustých lesov. Hlboká zelená je klasika, ktorá v priestore umocňuje trvalý pocit luxusu. Tmavá zelená s modrými podtónmi je skvelá farba pre kanceláriu, obývačku alebo kúpeľňu.

tmavozelená kuchyňa

Tmavá lesná zelená je klasika, ktorá pôsobí luxusne. Zdroj: iStock

jedálenský stôl a zelená stena

Zelená nie je len farbou Vianoc. Zdroj: iStock

Machová zelená

Ako podkladová farba výborne funguje nadčasová tlmená, neutrálne tónovaná machová zelená. Ladí s teplými i studenými detailmi. Do domácnosti vnesie oživenie a pomáha pri regenerácii.

Teplá čierna

Tušili ste, že aj čierna môže mať teplejší odtieň? Je perfektným pozadím na vytvorenie farebného interiéru, ktorý plánujete zosvetliť použitím krémových a bielych farieb.

Spálňa s čiernou stenou

Vedeli ste, že existuje teplá čierna? Zdroj: istock

Kľúčom k tomu, aby bola čierna miestnosť útulná, je nájsť teplejšiu čiernu, a nie hlbokú modro-čiernu. Dramaticky pôsobí v podobe akcentu na jednej stene, ktorú chcete zvýrazniť, hodí sa aj do spální a kúpeľní.

Prečítajte si tiež
Čo dokáže zelená a ako ju kombinovať? Pistáciová vás prekvapí

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farebné odtiene farebné trendy maľovanie interiéru maľovanie stien
Zdieľať článok
Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchloUrob si sám

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchlo

Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024Záhrada

Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024

Rošt z postele premenil na plot do záhradkyUrob si sám

Rošt z postele premenil na plot do záhradky

Diskusia