Zdroj: Shutterstock

Zaostrené na maľovanie v interiéri

01. 07. 2021 Zdieľať

Steny sú spolu s podlahou skutočným základom interiéru. Výber ich odtieňa by preto mal súvisieť s plánovanou farebnosťou a štýlom zariadenia. Do maľovania sa môžete pokojne pustiť aj sami, stačí dodržať niekoľko pravidiel.

Správny postup

Ak už máte na stenách jednu či viac vrstiev starých náterov, najskôr zvážte, či ich treba odstrániť. Súdržný náter, ktorý sa neolupuje, je dobrou správou. V opačnom prípade je potrebné stenu navlhčiť (štetcom alebo valčekom, najlepšie mydlovou vodou) a náter oškrabať špachtľou alebo škrabkou. Praskliny, ryhy a iné nedokonalosti sa musia zatmeliť. Nasleduje prebrúsenie povrchu a utretie namokro, čím sa stena odpráši.

Farebná obývačka s jedálenským stolom

Biela farba dokáže miestnosť rozjasniť a vytvoriť pocit väčšieho priestoru. Biele steny sú typické napríklad pre škandinávske interiéry, no hodia sa aj vtedy, ak chcete mať zariadenie pestré a rôznorodé – vytvoria totiž neutrálne pozadie. Zdroj: Shutterstock

Ak máte nový byt, príprava je jednoduchá – steny stačí napenetrovať. Penetrácia je potrebná pred každým maľovaním! Je totiž základom úspechu celej ďalšej práce. Jej úlohou je podklad spevniť, zjednotiť jeho nasiakavosť a zabezpečiť, aby farba k stene dobre priľnula. Farebný náter sa bude vďaka tomu dobre nanášať a vytvorí peknú rovnomernú vrstvu.
Na napenetrovanú stenu môžete naniesť farbu, a to v dvoch až troch vrstvách (nové steny a tmavé podklady potrebujú viac vrstiev). Začnite stropom, pokračujte stenami, vždy smerom od okna. Dôležité je dodržať riedenie odporúčané pri konkrétnej farbe. Keď ju nariedite podľa toho, čo „jedna pani povedala“, môže sa stať, že sa bude ťažko rozotierať alebo, naopak, stekať po povrchu.

Chemolak Decorhit

Nová škála odtieňov DECORHIT COLOR je inšpirovaná piatimi rôznymi štýlmi, podľa kto- rých sú odtiene združené do skupín. Napríklad pod názvom Scandinavian nájdete štyri príjemné odtiene sivej, vhodné do škandinávskych interiérov. www.chemolak.sk Zdroj: Chemolak

Šikovný trik

Ak nemáte penetračný náter, stenu môžete napenetrovať aj farbou nariedenou vodou v pomere 1 : 1. I keď vám to možno niekto radil, penetračné napúšťadlo radšej do farby nepridávajte. Viac na www.albapura.sk/tipy-a-rady.

Náležité náradie

K perfektnému výsledku prispieva aj správne náradie. Na kúty a horšie dostupné miesta budete potrebovať užší plochý štetec. Tieto časti natierajte ako prvé, no tak, aby ste nadpájanie robili na ešte mokrom nátere. Na väčšie plochy použite valček so šírkou 18 až 25 cm, na menšie (napr. okolo okien) je lepší malý valček so šírkou 6 až 15 cm. Typ zvoľte podľa štruktúry steny – na hladké povrchy, ako sú sadrové omietky alebo stierky, sa používa valček s nízkym vlasom (4 – 13 mm), aby bola štruktúra náteru čo najjemnejšia. Valček na drsnejšie omietky má na jadre mäkký poťah a potom šitý plyš. Tieto valčeky majú vysoký vlas (18 až 22 mm), vďaka čomu sa dokážu dostať hlbšie do pórov. Zároveň nasajú viac farby a natriete tak nimi väčšiu plochu.

Dobrá rada

Ideálne je nanášať farbu „krížovo“, teda ďalšiu vrstvu vždy kolmo na predchádzajúcu. Medzi jednotlivými vrstvami treba nechať náter dokonale vyschnúť.

Vhodná farba

Typ náteru si vyberajte podľa vlastností. Podstatná je krycia schopnosť, odolnosť proti mokrému oderu, paropriepustnosť a lesk. Podľa krycej schopnosti sa interiérové farby delia do štyroch tried, pričom najlepšie kryjú tie v triede 1. Krycia schopnosť súvisí s výdatnosťou (informáciu o nej nájdete na balení), teda s tým, koľko metrov štvorcových steny namaľujete litrom farby tak, aby ste dokonale prekryli podklad.

Gauc s farebnými vankúšmi a obrazy na stene

Biela farba dokáže miestnosť rozjasniť a vytvoriť pocit väčšieho priestoru. Biele steny sú typické napríklad pre škandinávske interiéry, no hodia sa aj vtedy, ak chcete mať zariadenie pestré a rôznorodé – vytvoria totiž neutrálne pozadie. Zdroj: Shutterstock

Podľa odolnosti proti oderu sa farby rozdeľujú do piatich tried. Trieda 1 znamená najvyššiu odolnosť – namaľovanú stenu môžete aj opakovane umývať. Platí pritom, že čím horšia je odolnosť farby proti mokrému oderu, tým lepšia je jej priedušnosť, teda schopnosť prepúšťať vodné pary. Vyberajte preto nielen podľa rizika znečistenia, ale aj podľa vlhkosti. Paropriepustnú farbu zvoľte tam, kde je potrebné, aby mohli steny „dýchať“, t. j. vlhkosť zo stien voľne prestupovať cez náter. Umývateľná farba je zas vhodná tam, kde by sa vlhkosť zo vzduchu v miestnosti nemala dostávať do stien.

Chemolak Albapura

Vysokú belosť farby Albapura docielil výrobca použitím kvalitných bielych pigmentov bez pridania optických zjasňovačov. Steny tak ostanú dlho krásne snehobiele. Má výbornú kryciu schopnosť (trieda 1) a vytvára hladký, hlboko matný povrch, ktorý je priedušný a odolný proti oderu za sucha. www.albapura.sk. Zdroj: Chemolak

Podľa stupňa lesku môžu byť farby lesklé, pololesklé, matné a hlboko matné. Lesklé sú odolnejšie proti oderu, no ich nevýhodou je, že zvýraznia každú chybičku podkladu. Hodia sa teda na dokonale hladké steny.

DOBRÁ RADA

Ak natierate umývateľnou farbou, znečistené miesta a pracovné pomôcky hneď po skončení práce umyte. Keď totiž farba zaschne, odstránite ju len ťažko a môže sa stať, že vôbec.

Colour blocking komoda stena

Poznáte colour blocking? Je to veľmi zaujímavý kreatívny spôsob maľovania stien (no nielen tých), ktorý dokáže interiér oživiť, ale aj optickými trikmi zmeniť proporcie miestnosti či zamaskovať to, čo má byť nenápadné.

PRAKTICKÝ TIP

Nie ste si istí, či miniete všetku farbu? Odlejte si z nej do druhého vedra toľko, koľko predpokladáte, že budete potrebovať. Nenariedená farba vám v dobre uzavretom obale vydrží ešte dlho, možno aj do ďalšieho maľovania. Keď však farbu nariedite a neminiete ju, voda v nej spôsobí, že sa pokazí.

Text: Erika Kuhnová, spolupráca Chemolak

Foto: Chemolak, Isifa, Shutterstock, iStockPhoto

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri maľovanie interiéru maľovanie stien nátery škandinávsky štýl
Zdieľať článok