Zdroj: istock

Nebojte sa tmavých farieb v interiéri. Takto s nimi môžete oživiť vaše bývanie

03. 12. 2021
Zdieľať

Posledné mesiace vnášajú do interiérov nový trend tmavých farieb. Dokonca už neplatí ani desaťročia tradovaná rada, že do malých interiérov patria len svetlé farby. Používanie tmavých farieb v interiéri je podstatne náročnejšie, ako natrieť všetky steny bielou, či svetlosivou. Ako nič nepokaziť pri maľovaní a zariaďovaní interiéru v modernej tmavej farebnej schéme?

Po dominujúcich svetlých farbách sa môže zdať prechod na tmavé skľučujúci. Tmavá schéma má však veľa výhod, a preto sa oplatí preskúmať nápady na použitie tmavých farieb. Môžu byť vizuálne príťažlivé, predovšetkým ako pozadie pre svetlý nábytok a umelecké predmety.

Prečítajte si tiež
Originálne kvetináče, ktoré dajú vašim rastlinám svieži outfit

Vyberajte farby, ktoré nadväzujú na prírodu

Keď uvažujete o tmavom interiéri, možno premýšľate nad veľmi tmavými drsnými farbami, ako sú čierna, antracitová a tmavá námornícka modrá. V skutočnosti však náladové interiéry nie sú len o nápadných chladných tónoch. Harmonickejší vzhľad dosiahnete jemnejším prístupom.

Čitateľský kútik s drevenou komodou a terakotovou stenou

Zdroj: iStock

Dizajnéri odporúčajú pozrieť sa na teplejšiu stranu kolieska s farbami a experimentovať s odtieňmi, ktoré pôsobia prirodzenejšie, zemitejšie. Vynikajúco pôsobia takzvané regeneračné farby, napríklad tmavá
ružovo-hnedá, zemitá hnedá, tmavá karamelová farba, bordová či tmavšia zelená, ktorá vás okamžite spojí s prírodou.

Pracovný kútik s čiernou stenou

Zdroj: iStock

Nebojte sa maľovať aj strop

Stropy boli dlho ignorované, pokiaľ ide o farbu a vzor, ​​často sme ich nechávali len biele či v nejakom svetlom neutrálnom tóne. Nápady na stropné dekorácie ukazujú, že naša piata stena môže fungovať veľmi pôsobivo – či už použijeme farbu alebo tapetu. Je to aj skvelý trik, ako opticky zväčšiť malé miestnosti. Vymaľovať si strop v rovnakej farbe ako steny je efektná finta, obzvlášť, ak si vyberiete atramentové farby. Efekt objemu vzniká preto, že nemôžete povedať, kde sa steny končia a kde začína strop, takže sa steny zdajú vyššie.

Moderná jednoduchá obývačka s tmavohnedými stenami a stropom

Zdroj: iStock

Na zamaskovanie nedokonalostí na stenách použite matný povrch

Tmavé odtiene a matné povrchy idú ruka v ruke. Ak použijete matný náter, zjemní celkový vzhľad steny. Je to dokonalá úprava pre všetky povrchy, nebojte sa s matnými farbami experimentovať. Steny vďaka matnému povrchu pôsobia ako zamatové. Matné farby sa skvele kombinujú s drevom. Lesklé zdôrazňujú každú jednu nedokonalosť povrchu.

Prečítajte si tiež
Veľký sprievodca interiérovými rastlinami: Výber, starostlivosť aj rozmnožovanie

Vyberte si farby, ktoré pôsobia upokojujúco

Na tmavších odtieňoch je lákavé predovšetkým to, že majú zútulňujúci, zahrievajúci, harmonizujúci efekt. Trik, ako skutočne pozdvihnúť tento príjemný pocit, je použiť viacero teplejších odtieňov (tmavé béžové, terakotové a hnedé odtiene). Táto kombinácia je skvelým nápadom na farebné riešenie spálne, kde chceme zdôrazniť jej útulnosť. Tmavé farby sa hodia aj do obývačky, dôležie je však vybrať správne osvetlenie. Najlepšie vyniknú kovové lampy s ktorými docielime útulnú a modernú obývačku.

Spálňa s modrou stenou čalúnenou posteľou a vlnenou ružovou dekou

Zdroj: iStock

Voľte farby s prírodnými pigmentami, aby ste získali určitú hĺbku

Vyberajte si farby od značiek, ktoré používajú prírodné pigmenty. Sú síce drahšie, ale výsledok bude pôsobivejší, stena dostane väčšiu hĺbku. Ak použijete lacnejšiu syntetickú farbu, bude len plochá.

Prečítajte si tiež
Pred týmito interiérovými trendmi dizajnéri varujú! Prečo by ste sa im mali radšej vyhnúť?

Odtiene farieb vďaka prírodným pigmentom získajú množstvo rôznych podtónov, čo si všimnete pri zmene svetla v interiéri. Ak chcete znížiť rozpočet na farbu, môžete použiť lacnejší základný náter a potom vrchný náter s prírodným pigmentom.

Príjemná obývačka v tmavých tónoch a zasvietenou lampou

Zdroj: iStock

Aké miestnosti môžete vymaľovať tmavou farbou?

Tmavej farby sa nemusíte báť v žiadnej miestnosti. Smelo ignorujte klasické interiérové rady nemaľovať malé miestnosti tmavým odtieňom a tiež, aby ste sa vyhýbali chladnejším farbám v priestoroch orientovaných na sever. Experimentujte s farbami, ktoré sa vám páčia, z ktorých máte dobrý pocit. Tmavšie odtiene sa najlepšie hodia do miestností, v ktorých chcete mať príjemnú hrejivú atmosféru – do spální, obývačiek a do chodby.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri maľovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia