Ako zakomponovať bazén do záhrady
Mať pri dome bazén dnes už nie je nič výnimočné. No zakomponovať ho vhodne do záhrady a orámovať zeleňou je doslova umenie. Naprávanie chýb je zbytočná investícia. Ako teda nepochybiť?
{R1}
Nielen drevo
Na spevnené plochy okolo bazénov možno využiť rôzne materiály. Trendové sú betónové dlažby, ktoré sú neraz na nerozoznanie od prírodného kameňa. Navyše, vyrábajú sa v rozličných farebných odtieňoch, čiže ich možno zladiť s fasádou alebo oplotením. Iné zasa verne imitujú historickú dlažbu alebo starobylé drevené podlahy. Veľmi pekné, i keď finančne náročnejšie, sú terasy a chodníky z tropického dreva, ktoré dobre odoláva vlhkosti aj slnku, prípadne z kompozitných materiálov (zmes dreva a plastov). Lacnejším riešením sú domáce dreviny. Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z možností, podstatné je – a to platí pri všetkých druhoch spevnených plôch – aby boli predovšetkým bezpečné a príjemné aj pri chôdzi naboso.
Odolné palmy a iné exoty
Vhodnou kulisou k bazénu sú aj exteriérové palmy – dodajú mu stredomorský nádych. Skúste palmičku nízku (Chamaerops humilis) alebo trachykarp (Trachycarpus fortunei). K vodnej ploche si môžete vysadiť aj veľkolisté kany (Canna indica). Rovnako exoticky pôsobia aj kordylínky (Cordyline australis ‚Red Star‘), juky alebo gunery s veľkými dlaňovitými listami.
Uprostred trávnika
Pri bazéne, do ktorého ste investovali nemalé financie, sa žiada zdravý a hustý trávnik (najvhodnejšie je položiť trávne koberce) bez nevzhľadných žltých a suchých miest, burín a nerovností. Výhodou trávneho koberca je, že hneď po vybudovaní bazéna môžete mať vyriešené (ozelenené) aj jeho okolie. Takýto trávnik sa dá zakladať kedykoľvek počas sezóny okrem veľmi horúcich letných dní. Ak váhate, azda najpresvedčivejším argumentom je, že trávnik z trávnych kobercov môžete naplno využívať už niekoľko dní po jeho založení. Ak máte viac trpezlivosti, trávnik môžete založiť aj výsevom.
Vo vidieckom prostredí sa bazén podelí o záhradný priestor hoci aj s kvetinovou lúkou. Treba ju však udržiavať v primeranej výške, aby ste sa k vode nemuseli predierať cez húštinu. Lúka má síce svoj pôvab, ale vznáša sa nad ňou hrozba alergií, ktoré môže vyvolať peľ kvitnúcich rastlín či tráv. Ďalším negatívom je väčšie znečisťovanie bazénovej vody, a to nielen pri kosení, ale aj pri silnejšom vetre.
Subtropické kríky v nádobách
Keďže bazény sa situujú na slnečné miesta, v ich blízkosti sa bude dariť subtropickým rastlinám – granátovníku (Punica granatum), ibišteku (Hibiscus rosa – sinensis), agapantu (Agapanthus africanus), oleandru (Nerium oleander), lantane (Lantana camara), olovníku (Plumbago auriculata), ľuľku (Solanum rantonnetii), durmanu (Datura suaveolens), ale aj rôznym druhom bambusov, citrusov, figovníkov či sukulentov (agáva, aloe a iné). Ak ste fanúšikom harmónie, vysaďte dreviny do črepníkov rôznej veľkosti, ale z rovnakého materiálu. Nádoby dajte len k jednej strane bazéna, aby nebránili výhľadu do záhrady. Na zimu treba subtropické dreviny zazimovať v dome alebo zimnej záhrade.
Zelení strážcovia súkromia
Bazén by mal byť opticky oddelený od vstupnej časti domu a ostatnej záhrady – napríklad živým plotom zo vždyzelených drevín (ihličnanov), pergolou alebo trelážou obrastenou popínavými a kvitnúcimi plamienkami, zemolezmi či povojníkmi. Dôvodov na takéto zelené steny je niekoľko: slúžia ako vetrolamy, zútulňujú priestor a zároveň chránia súkromie. Živý plot je lepšie založiť ďalej od vodnej plochy a vysadiť pred ním ruže a trvalky. Ak záhon správne usporiadate, teda vyššie rastliny dáte do pozadia a nižšie do popredia, bude sa vám núkať veľmi pekný pohľad priamo z bazéna.
8 zásad záhradného bazéna
1. Bazén by mal byť na mieste s maximálnou dĺžkou slnečného svitu – najmenej 10 hodín denne.
2. Počítajte nielen so spevnenou plochou na prístup k bazénu, ale aj s relaxačnou plochou na výstup osôb z vody, prípadne na umiestnenie ležadiel.
3. Ak plánujete zastrešenie, počítajte s miestom za bazénom, kam sa bude zastrešenie odsúvať.
4. Pri relaxovaní v bazéne by vás nemal rušiť hluk, preto je lepšie umiestniť ho ďalej od ulice.
5. Voľte bazén zapustený do terénu.
6. Rastlinnú výsadbu riešte tak, aby netienila vodnej hladine.
7. Bazénovú filtráciu a ostatnú technológiu je lepšie umiestniť do technickej miestnosti domu, nie však ďalej ako 15 metrov od bazéna a nie vyššie ako 1 meter nad bazénom.
8. Ak bude mať bazén pomocné technológie, ako napríklad solárne panely alebo tepelné čerpadlo, možno ich umiestniť na strechu alebo fasádu, prípadne zvoliť vhodné miesto v záhrade. (zdroj: Mountfield)
Ako orámovať bazén zeleňou?
• Bazén by mal byť čo najďalej od opadavých listnatých stromov a krov – okrem toho, že tienia, padajúce lístie a odlomené konáriky znečisťujú vodu.
• Aj kvetinové záhony radšej umiestnite do bezpečnej vzdialenosti – počas dažďov či zalievania by sa totiž mohol do bazénovej vody splavovať substrát, mulčovacia kôra, prípadne hnojivá. Väčšine okrasných rastlín škodia chemikálie na úpravu vody v bazéne, ktorá z času na čas špliecha do okolia na pôdu a listy.
• K vodnej ploche je ideálne umiestniť reprezentatívne pôsobiacu rastlinu v nádobe, prípadne dva-tri bohato kvitnúce odlišné druhy.
• K bazénu sa hodia rastliny, ktoré znesú priame slnko, rozpálenú dlažbu a zároveň aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Malo by ísť o nenáročné druhy, nevyžadujúce postrekovanie ani prihnojovanie, skôr pomalšie rastúce a neodnožujúce.
• Nebojte sa exotiky a subtropických rastlín – navodia správnu relaxačnú atmosféru.
• Z rastlín sa vyvarujte tých, ktoré majú tŕne, opadávajú im listy a vyvolávajú alergie.
• Okolie bazéna nepreplňte rastlinami! Výsledok by mohol byť skôr rušivý.
Rastliny na dotvorenie atmosféry
Okrasné trávy: kortadéria (Cortaderia seloana), ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis), perovec (Pennisetum alopecuroides), kostrava (Festuca glauca), ostrica (Carex)
Trvalky: so stĺpovitými súkvetiami – fakľa alebo fakľovka; s kvetmi pripomínajúcimi malé slniečka – rudbekia (Rudbeckia fulgida ‚Goldsturm‘), krásnoočko (Cereopsis verticilata)
Bambusy: voľte neodnožujúce druhy
Solitérne dreviny: céder (Cedrus atlantica ‚Pendula‘), cypruštek (Camaecyparis nootkatensis ‚Pendula‘), nižšia borovica (Pinus mugo), stĺpovitá borievka (Juniperus sempervirens), krušpán (Buxus sempervirens), albícia (Albizia), hortenzia (Hydrangea macrophylla), ruže, javor japonský (Acer palmatum), do korunky vytvarovaná vŕba japonská (Salix integra ‚Hakuro Nishiki‘), katalpa (Catalpa bignonioides ‚Nana‘)
Ihličnany: vhodné sú zakrpatené druhy (stĺpovité, plazivé, rozložité, guľovité…)
Letničky: aksamietnica (Tagetes), netýkavka (Impatiens), gazánia (Gazania), begónia (Begonia), muškáty (Pelargonium zonale, Pelargonium grandiflorum) – môžete z nich vytvoriť záhon ďalej od bazéna, prípadne ich vysadiť do nádob
Aromatické rastliny: levanduľa, santolína, kocúrnik, šalvia, perovskia – vyhovuje im teplo a slnko, vďaka tomu budú počas celého leta kvitnúť a rozvoniavať