Cesta pre štvorkolesového priateľa

Cesta pre štvorkolesového priateľa

12. 02. 2007
Zdieľať

Keď nastane očakávaný okamih a my sa konečne sťahujeme do nového domu, sprevádzajú nás dvaja najlepší priatelia – posteľ a pes... a takmer vždy auto. Aby s nami mohli čo najpohodlnejšie bývať, postavíme psovi búdu (alebo mu venujeme vlastnú posteľ) a autu garáž. A je to! – Pat a Mat končia. My však budeme ešte chvíľu aspoň teoreticky pracovať s možnosťami úpravy vjazdu do garáže.

Na vzhľade príjazdovej cesty sa podieľajú tri faktory: trasa (čiže kade sa bude viesť), materiál použitý na jej spevnenie a okolitá výsadba. Voľba trasy vjazdu je dôležitá najmä vo veľkých záhradách, ktoré majú garáže vzdialené od prístupového vjazdu. Dlhá príjazdová cesta je výrazným kompozičným prvkom v záhrade. A pretože dlhý rovný vjazd vyzerá stroho a neprirodzene, je lepšie cestu zvlniť pomocou miernych zákrut a oblúkov. Príjazdovú líniu môže opticky skrátiť aj striedanie niekoľkých druhov dlažby alebo vhodná výsadba v jej okolí. Čo sa týka krátkych vjazdov, o spôsobe vedenia trasy ani nemusíme hovoriť, pretože keď sa šírka približuje dĺžke, pôsobí vjazd skôr ako plocha, a nie ako línia. Preto sa tu kladie dôraz najmä na použitý materiál.
 

Umiestnenie prístreška pre dve autá v zadnom rohu pozemku viedlo k spevneniu väčšiny vstupnej časti záhrady. Pre optické skrátenie a zároveň zatraktívnenie som navrhla kombináciu pásov zo sivej kocky, ktorá tvorí priečne členenie. 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77968

Lemy sú zo žulovej kocky alebo jej betónovej imitácie a vnútorné plochy som vyplnila tehlovou červenou dlažbou (napr. BEST – KLASICO, KARO a pod.). Uprostred vjazdu medzi vstupom do domu a kamennou plastikou pri plote naproti je sivá dlažba poskladaná do kruhu – jeho rohy a stred vypĺňa nízky trávnik, ktorý ma za úlohu oživiť spevnenú plochu a prepojiť ju so zvyškom záhrady.


Najvďačnejším a najčastejšie používaným materiálom je betónová dlažba. V súčasnosti sú široké možnosti výberu farieb, tvarov a štruktúr, preto k akejkoľvek stavbe môžeme vybrať vhodný druh. Stačí navštíviť predajné centrá či požiadať o zaslanie katalógu a uvidíte, že sa vám z danej ponuky zatočí hlava. To však nie je dôvod na rezignáciu a voľbu najčastejšie využívanej sivej zámkovej dlažby, ktorá patrí skôr na parkovisko supermarketov ako k vášmu domovu.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77970


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77971

Spevnené plochy som navrhla z pieskovca. Že sa realizácia podarila, môžete posúdiť zo snímky po piatich rokoch prevádzky. Príjazdové pásy dlažby v trávniku v tejto prírodnej záhrade zároveň slúžia ako chodník.

Na spevnenie vjazdu možno použiť aj dlažbu z prírodného kameňa (pieskovec, vápenec, bridlica a opuka v plochých doskách či žulové kocky). Toto riešenie je síce finančne náročnejšie, ale pri kvalitne položenej dlažbe výsledok stojí za to.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

77972


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77973

Príjazdové pásy zo zatrávňovacích dlaždíc. Tento vjazd je síce dlhý, ale vďaka vhodne zvolenej výsadbe okolo je zaujímavý. Stredný pruh aj v okolí príjazdových pásov možno spestriť výsadbou pôdopokryvných trvaliek – získate tak neopakovateľný originál, na ktorý je radosť pozerať sa.

Pri výbere materiálu na spevnenie vjazdu musíme brať do úvahy aj účelnosť a údržbu celej plochy (najmä zimné odpratávanie snehu). Na celoplošne spevnených vjazdoch to nie je problém; odhŕňanie napadaného lístia či snehu dlažbu nenaruší.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77975


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77976

Majiteľom rodinného domu s týmto príkrym vjazdom dnes už pomáha v zime s odpratávaním snehu skrytá technika. Do príjazdových betónových pásov sa zabudovali vyhrievacie káble. V jednom je aj senzor, ktorý reaguje na teplotu a vlhkosť. Vyhrievacie pásy sú prekryté približne päťcentimetrovou vrstvou betónu so žliabkovanou nekĺzavou povrchovou úpravou. Prvé dve zimy preverili tento systém k plnej spokojnosti majiteľov.

Iným prípadom sú prírodné záhrady, ktoré sú v ostatnom čase u nás čoraz populárnejšie. Tu sa často na spevnenie používajú len sypané okruhliaky. Prírodné záhrady sa často rozkladajú na väčších parcelách, kde je zväčša aj dlhý vjazd ku garáži, a úprava záhrady zvádza použiť okruhliaky aj v tomto prípade. Ale pozor! Z takej plochy spolu so snehom odhrniete aj kamienky, tomu sa jednoducho nevyhnete. Preto aj tu treba dlažbou spevniť aspoň príjazdové pásy (pod kolesami auta), lepšie je, ak sú pásy umiestnené v trávniku ako v okruhliakoch.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77984


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77983

Netreba zabúdať na úpravu okolia. Vjazd a vstup do rodinného domu, v ktorom sa nachádza aj ordinácia súkromného lekára.

Ak je garáž blízko pri príjazdovej komunikácii, ale nie je priamo na hranici chodníka, ponúka sa možnosť netypického vedenia plotu – priestor pred garážou akoby otvoríte do ulice bez oplotenia. Zjednodušíte si tak vjazd do garáže, pretože nebudete musieť otvárať príjazdovú bránu. Toto riešenie je bežné v predzáhradkách pri radových rodinných domoch. Vznikajú tak pekné a priestorné ulice.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77979


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77982

Netypickým vedením oplotenia je priestor vjazdu celkom otvorený do ulice. Hranicu súkromného pozemku len symbolicky naznačuje strom vysadený v rohu parcely. Otvorená predzáhradka, v ktorej je oplotenie nahradené nízkym živým plotom a vjazdová brána je posnutá až na hranicu domu.

Ak je rodinný dom zároveň aj sídlom firmy, treba rátať s miestnom na parkovanie pre klientov. Rovnako dôležité sú aj úprava a celkový vzhľad priestoru.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77988


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77989

Ukážka toho, čo dokážu urobiť vhodne zvolené výsadby z klasického vstupu a vjazdu pri samostatnom rodinnom dome. Vjazd je orámovaný jednoduchou pergolou, ktorú budú neskôr zdobiť popínavé ruže.

Výber materiálu na spevnenie vjazdu ovplyvňuje predovšetkým pohodlie pri jeho používaní. Úprava a skladba výsadieb v jeho okolí má zase vplyv na celkový dojem zo vzhľadu vjazdovej časti záhrady. Prechádzka medzi radovými domami môže ponúknuť zároveň aj prehliadku ideálnych možností úpravy.
 


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77986


Cesta pre štvorkolesového priateľa

77987

V tomto riešení tvorí celoročne trvalú zeleň nízky živý plot ťahajúci sa po obvode pozemku, v rohoch sa strieda s červenolistým dráčom v tvare gule. Ďalšia výsadba sa v priebehu roka mení, pretože ju tvorí zmes trvaliek – od nízkych vpredu až po vysoké vzadu –, ktoré sú ladené v modrom a ružovom farebnom odtieni. Na spevnenie vjazdu a vstupu sa použila rovnaká dlažba ako na verejnom chodníku – svojou nenápadnosťou tak dá vyniknúť najmä rastlinnej výsadbe. Tento variant je efektný a zároveň nenáročný na údržbu, pretože tu odpadá strihanie živého plota a kosenie trávnika. Základ výsadby tvorí kombinácia okrasných tráv, kosatcov a nízkych ihličnanov. Trávnik nahradili sypané okruhliaky. Na spevnenie sa použila betónová dlažba s vymývanými okruhliakmi na povrchu – plocha tak pôsobí celistvo.

Cesta pre štvorkolesového priateľa

77985

Klasické a najčastejšie používané stvárnenie – kúsok trávnika, nízke ihličnany, ruže polyantky a pri vchode popínavé ruže. Dlažba vjazdu a vchodu je z prírodného kameňa alebo jeho imitácie. Celkový dojem: univerzálne prijateľné, ale trochu bez nápadu.
Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: dlažba garáž spevnené plochy
Zdieľať článok

Diskusia