Pestrofarebný kvetinový karneval na balkóne

03. 05. 2011
Zdieľať

Bohato kvitnúce letničky dodávajú oknám každoročne novú, prívetivejšiu tvár. Veľkolepá prehliadka farieb a vôní sa pritom začína v máji a končí až v októbri. Ponuka konkrétnych rastlinných druhov - letničiek je už v súčasnosti dostatočne široká, a tak si z nich dokáže vybrať nielen úplný začiatočník, ale aj náročný pestovateľ.

Výber vhodných letničiek

Najčastejším spôsobom zaobstarania letničiek na okná a balkóny je ich kúpa. Pred ňou je dôležité zohľadniť podmienky, v akých budú letničky rásť, a typ výsadby, akú plánujeme zrealizovať. Pri nákupe by mali byť priesady letničiek zdravé, dobre zakorenené a silné. Vyhnúť sa treba zvädnutým a slabým jedincom. Pre oneskorencov je možný výsev niektorých druhov letničiek priamo do debničiek. Tie už netreba presádzať a po výseve rastú rýchlo a netrvá dlho, kým rozkvitnú.

Môžu to byť napríklad aksamietnice, lobulária, povojník, kapucínky alebo linária (Linaria maroccana). Najčastejšie sa možno na slnečných oknách stretnúť s muškátmi štítovolistými (Pelargonium peltatum), pričom obľúbené sú najmä jednoduché, červeno- alebo ružovokvitnúce formy.

Často sa pestujú aj surfínie (previsnuté petúnie), pričom najviac sa pestuje tmavoružový kultivar „Purple“, ktorý vyniká najmä v samostatných výsadbách, alebo „Blue Vein“ s jemným modrým žilkovaním. Novinkami sú však aj svetložlté kultivary „Lime Surfinia” a mnohé ďalšie. Svoje miesto si na balkóne našli aj bohato kvitnúce miniatúrne petúnie Million Bells s množstvom drobných kvetov.


Pestrofarebný kvetinový karneval na balkóne

53271

Červenými, ružovými alebo fialovými kvetmi na slnečných až polotienistých balkónoch zažiaria železníky (Verbena y hybrida), ideálne na okná a balkóny sú kultivary „Temari” a „Tukana”, ktoré vyniknú najmä samostatne, podobne ako žltokvitnúca sanvitália (Sanvitalia procumbens), svetlomodrá vejárovka (Scaevola) alebo klasické kapucínky (Tropaeolum majus). V kombinácii s inými kvitnúcimi letničkami možno zasa pestovať bielokvitnúcu bakopu, žiarivo modré lobélie (Lobelia erinus), krátkochĺpok (Brachycome iberidifolia), bohato kvitnúci, sírovožltý dvojzubec (Bidens), osteospermum a mnohé ďalšie druhy.

Na mierne zatienené okná a balkóny sú vhodné najmä rôzne druhy netýkaviek (Imapatiens waleriana), fuchsie, okrasný tabak (Nicotiana x sanderae) alebo hľuznaté begónie. Kvitnúce druhy letničiek možno skombinovať s tými, ktoré sú dekoratívne svojím olistením. Na slnečnom stanovisku to môže byť plekrant (Plecranthus coleoides) alebo slamiha (Helychrysum petiolare), v polotieni koleus (Coleus blumei) alebo glechoma (Glechoma hederecea „Variegata”).


 


Pestrofarebný kvetinový karneval na balkóne

53275


Pestrofarebný kvetinový karneval na balkóne

53280

Výber farieb

Príjemne pôsobia najmä jednofarebné výsadby, zladené s farbou omietky alebo okenných rámov. Na svetlých omietkach vyniknú červenokvitnúce druhy, na tmavom pozadí naopak ružové, žlté a biele kvety. Výsadba jedného druhu a jednej farby pôsobí elegantne a decentne, naopak dynamicky pôsobia zmiešané výsadby (kombinácie rôznych druhov, farieb a rastových foriem). Pri kombinovaní jednotlivých farieb treba vyberať príbuzné farebné odtiene, prípadne vytvárať aj odvážnejšie kontrasty (modrá + červená, modrá + žltá a pod.).

Výsledný účinok je zavŕšením vhodného výberu letničiek a následne intenzívnej starostlivosti o ne. Pohľad na kvitnúce okná a balkóny (stále taký vzácny) je určite bezkonkurenčný.

Kategória: Okná Záhrada a exteriér
Tagy: balkón farby kvety
Zdieľať článok

Diskusia