Tipy na apríl pre záhradkárov

11. 04. 2011
Zdieľať

Veľkonočná výzdoba balkóna či terasy bude najkrajšia s kvitnúcimi rastlinami. Okrem populárnych cibuľovín môžete vysadiť do väčších nádob aj na jar kvitnúce kry.

 

Trendy: Výsadby na stenách

Záhony nemusíte zakladať len klasickým spôsobom. V poslednom čase sa tešia obľube aj vegetačné steny, ktoré sa najčastejšie zriaďujú pri moderných domoch a v átriách. Rastliny, najmä nižšie a kompaktne rastúce trvalky, sa vysádzajú do špeciálnych priečinkov so substrátom, do ktorých vedú nenápadné zavlažovacie dýzy. Vďaka pravidelnému prísunu vody sa stena po výsadbe rýchlo zazelená a rastliny sa spoja do efektného súvislého celku. Stena môže byť vyskladaná z trvaliek s listami v rôznych odtieňoch zelenej, purpurovej (niektoré kultivary šalvií) či oranžovohnedej (niektoré kultivary heuchery), oživiť ju môžu aj nižšie druhy okrasných tráv, napríklad kostravy či ostrice. Na založenie vegetačnej steny je najvhodnejšia jar.


Azalky v črepníku

Azalky v črepníku
Daniel Košťál

 

 

TIP čitateľa: Azalky v črepníku

K najkrajším kvitnúcim záhradným drevinám patria azalky. Nie každá záhrada je však na ich pestovanie vhodná. Ideálne sú horské a podhorské oblasti s kyslejšou a skôr vlhkou pôdou, úplne nevhodné sú, naopak, miesta so suchou a piesočnatou pôdou, hoci aj v polotieni. Ani tu sa však nemusíte týchto vzácnych drevín vzdať – vysaďte ich jednoducho do kyslejšieho substrátu do vegetačných nádob, ktoré môžete rozmiestniť po záhrade či na terase. Takto budú mať podmienky, aké si žiadajú a každoročne nádherne pokvitnú. Keďže substrát v nádobách pomerne rýchlo vysychá, potrebujú najmä v lete pravidelnú zálievku, prospeje im aj prihnojenie aspoň raz ročne hnojivom pre kyslomilné rastliny.

 

 

 

Rastlina mesiaca: Magická korunkovka

Popri tradičných jarných cibuľovinách sa často zabúda na menej známe, no nemenej pekné a zaujímavé druhy. Patrí medzi ne napríklad korunkovka perzská (Fritillaria persica). Pochádza z južného Turecka a v čase kvitnutia je vysoká až 1 meter. Na jednej stonke vykvitne niekedy až 25 kvetov, ktoré pôsobia skutočne magicky, najmä za slnečného počasia – sú takmer čierne, tmavo purpurové až hnedé. Rastlina je síce drahšia, no môže byť zaujímavým oživením najmä v minimalistických záhradách. Uprednostňuje polotieň a humusovitú pôdu, počas vývoja kvetov a kvitnutia ju treba výdatne zavlažovať. Cibule sa vysádzajú na jeseň.


Rastlina mesiaca: Magická korunkovka

Rastlina mesiaca: Magická korunkovka
Daniel Košťál


Veľká noc s iskerníkmi

Veľká noc s iskerníkmi
Daniel Košťál

 

 

Balkón a terasa:
Veľká noc s iskerníkmi

Veľkonočná výzdoba balkóna či terasy bude najkrajšia s kvitnúcimi rastlinami. Okrem populárnych cibuľovín môžete vysadiť do väčších nádob aj na jar kvitnúce kry. Hodia sa napríklad kérie, dulovce, orgovány či trojpuk. V nádobách budú pekné aj mnohé trvalky – napríklad neskoršie kvitnúce čemerice alebo srdcovky, z hľuznatých rastlín sú v poslednom čase veľmi obľúbené iskerníky (na obr.). Dostať ich v širokej škále farieb, takže si môžete balkón pekne zladiť – pekné sú samostatne aj v kombinácii s rôznymi kvitnúcimi cibuľovinami. Sú nenáročné a bohato kvitnú. Najlepšie sa im bude dariť na slnečnom mieste (v tieni kvitnú menej), v mierne vlhkej a priepustnej pôde. Kvitnutie predĺžite, ak budete pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety.

 

Knižný TIP : Petr Hanzelka / Skalničky v moderní zahradě

Pestovanie skalničiek je stále populárne, ibaže nie každý vie, ako by mala skalka vyzerať a čo do nej skutočne patrí. Mnohé z nich sú tak skôr gýčové ako vkusné. Kniha môže byť dobrým radcom pri zakladaní novej skalky aj pri obnove pôvodnej. Dozviete sa v nej, či je alebo nie je vhodné brať skalničky z prírody, aj ako ich nakupovať, upozorní vás na najčastejšie chyby pri pestovaní a predstaví najkrajšie druhy skalničiek. V samostatnej kapitole sa venuje aj rozmnožovaniu skalničiek a tiež skalkám v nádobách. Knihu dopĺňa množstvo inšpiratívnych fotografií ukážkových skaliek aj jednotlivých rastlín.

Knihu z vydavateľstva Grada dostanete kúpiť v kníhkupectve JAGA v budove Stavebnej fakulty STU v Bratislave za 14,90 €.


Petr Hanzelka / Skalničky v moderní zahradě

Petr Hanzelka / Skalničky v moderní zahradě


Parenisko

Parenisko
Daniel Košťál

TIP na nákup: Parenisko

Radi by ste si rýchlejšie dopestovali priesady zeleniny, byliniek a kvetín? Zaobstarajte si parenisko. V porovnaní so skleníkom sú jeho výhodou nižšie obstarávacie náklady aj to, že ho môžete po záhrade premiestňovať podľa potreby. V ponuke je viacero druhov parenísk v rôznych cenách, vybrať si môžete podľa veľkosti, spôsobu otvárania či konštrukcie (môže byť z hliníka, dreva či plastu). Na výplň sa najčastejšie používajú polykarbonátové platne. Pri kúpe treba dbať na to, aby bolo parenisko stabilné (z tohto pohľadu je najlepšou voľbou drevený rám) a dalo sa dobre vetrať.
(Viac informácií nájdete na www.lanitplast.sk, www.hobbyexpert.sk www.skleniky-limes.com)

V apríli nezabudnite:

– Prebudiť jazierka. Zrežte suché steblá vodných a pobrežných rastlín, vylovte z vody odumreté a hnijúce listy a dopustite vodu. Môžete začať aj s výsadbou okolia jazierok, koncom mesiaca aj s výsadbou lekien.
– Prihnojiť kvitnúce rododendrony špeciálnym hnojivom na kyslomilné rastliny, osvedčená je aj rohovinová múčka.
– Vysiať na záhony a do parenísk osivá letničiek, koncom mesiaca aj teplomilné zeleniny – uhorky, patizóny a cukety. Vysadiť môžete aj priesady hlúbovín.
– Vysadiť dreviny (listnaté, ihličnaté aj ovocné), ruže, popínavé rastliny, trvalky a okrasné trávy.
– Vysadiť do záhrady hľuzy georgín a kán.
– Postarať sa o trávnik, prípadne založiť nový.
– Doplniť vrstvu mulču na záhonoch s drevinami a trvalkami.
– Ošetriť záhony s jahodami – odstrániť suché listy, prihnojiť ich, zaliať a prekypriť pôdu.
– Odstraňovať odkvitnuté kvety cibuľovinám a rododendronom.
– Presadiť izbové rastliny.

 

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: apríl kniha mesiac Praktické rady rastlina záhrada
Zdieľať článok

Diskusia