Vianočný stromček (nielen) do obývačky

19. 12. 2008
Zdieľať

K tým príjemnejším vianočným starostiam patrí zháňanie vianočných stromčekov. V našich končinách sú už tradične najviac vyhľadávané borovice, smreky a jedle. Zdá sa, že ozdobené vianočnými čačkami nemajú nijakú chybu. Alebo predsa len áno?

Vianočné stromčeky majú svoju viac než 400-ročnú tradíciu. Upevnené v stojane, v črepníku či zavesené na strope boli a sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Dopyt po živých vianočných stromčekoch neklesol ani pod tlakom ambícií ich umelých príbuzných, ktoré sa snažia vystrnadiť ich z našich príbytkov už niekoľko desaťročí.

Vianočný stromček nekupujte veľmi skoro pred Vianocami ani príliš neskoro, pretože potom je výber pomerne obmedzený. Mal by mať zdravú, nepoškodenú kôru a rovnomerný tvar. Nekupujte ihličnan zabalený v sieťke, aj keby ho ponúkali za atraktívnu cenu. Do sieťky ho nechajte zabaliť až po dôkladnom prezretí.

Smreky


Vianočný stromček (nielen) do obývačky

176140
Daniel Košťál

Smrek obyčajný (Picea abies) je v porovnaní s inými druhmi vianočných ihličnanov lacnejší. Tomuto stromčeku svedčí vidiecky interiér, drevená podlaha a miesto pri okne. Znesie aj ťažšie vianočné ozdoby. Jeho nevýhodou je, že vo vykúrenej miestnosti dokáže rýchlo opadať. Preto smrek kupujte radšej tesne pred Vianocami (nie však na poslednú chvíľu, inak rátajte s obmedzeným výberom).

Ďalší druh – smrek pichľavý (Picea pungens) – sa od smreka obyčajného líši hustejšími vetvami a neopadáva tak rýchlo. Elegancia je znakom smreka strieborného (Picea pungens ‚Glauca‘). Upúta širokým a hustým rastom, nádherným sfarbením ihlíc a dokonalou kompaktnosťou. Hodí sa do väčších a chladnejších miestností, výborne ukáže v moderných svetlých interiéroch.


Vianočný stromček (nielen) do obývačky

176141
Daniel Košťál

Borovice

Po smrekoch sú obľúbenými rezanými vianočnými stromčekmi borovice (Pinus sylvestris). Interiér naplnia (aj keď len načas) príjemnou vôňou, vydržia dlho svieže a majú nádherne sfarbené husté ihličie, ktorého intenzita opadávania je menšia ako pri smrekoch. Borovica je vhodná do menšej i väčšej miestnosti – stačí si vybrať primeranú veľkosť stromčeka. Ak budete mať šťastie, medzi ponúkanými exemplármi nájdete aj taký, ktorý má na konárikoch šišky.

Borovica čierna (Pinus nigra) je rozložitejšia, pôsobí mohutnejšie, preto vynikne vo väčšej miestnosti. Má zaujímavý tvar, lesklé a krásne sfarbené ihlice, ktoré sú asi dvakrát dlhšie ako ihlice borovice lesnej.

Aby stromčeky vydržali čo najdlhšie, nezabudnite sa postarať o pravidelný prísun vody (v stojane by mala byť voda stále).

Jedle


Vianočný stromček (nielen) do obývačky

176139
Daniel Košťál

V západnej Európe patria medzi najobľúbenejšie vianočné stromčeky, najmä jedľa kaukazská (Abies nordmannniana). Vyniká hustým a kompaktným rastom. Tento ihličnan vnesie do interiéru nádhernú živicovú vôňu. U nás ho dostať kúpiť v rozličných veľkostiach. Spomedzi ihličnanov, ktoré sa predávajú ako vianočné stromčeky, je najdrahší. Jedľa kaukazská v miestnostiach s vyššou teplotou vyschne, ale neopadá. Takýto vianočný stromček vám môže robiť radosť prakticky počas celého januára. Výhodou je, že znesie aj ťažšie vianočné ozdoby. Hodí sa do mestského i vidieckeho bytu.

Na predvianočnom trhu sa možno stretnúť aj s jedľou vznešenou (Abies procera) alebo veľmi peknou jedľou bielou (Abies alba), ktorá síce nevyniká hustým rastom, ale zato má pekné lesklé a voňavé ihličie.


Vianočný stromček (nielen) do obývačky

176142
Daniel Košťál

Niečo do záhrady

Vianočný stromček nemusí byť len súčasťou sviatočne naladených príbytkov. Ihličnan si môžete vysadiť aj v záhrade. Ten počas sviatkov môže plniť funkciu exteriérového vianočného stromčeka. Treba však zabezpečiť vývody elektrickej energie (na exteriérové osvetlenie) a vývody automatického zavlažovania, pretože táto drevina má celoročne vysokú spotrebu vody. Najčastejšie sa na tento účel využívajú strieborné smreky (Picea pungens ‚Glauca‘) alebo jedle (Abies koreana, Abies nordmanniana, Abies homolepis). Strom umiestnite na rozľahlý trávnik (na svetlé miesto) tak, aby ste naň videli z obývacej izby. Aby ste nemuseli čakať, kým strom vyrastie, oplatí sa investovať do väčších exemplárov.

V záhrade sa uplatnia aj skupiny ihličnanov. Najkrajšie sú staršie borovice, smreky, cyprušteky, douglasky, jedle a tsúgy. Do menšej záhrady sú vhodné zakrpatené, prípadne plazivé a stĺpovité ihličnany.
 

Ihličnany v črepníku

Čoraz viac obľúbené sú živé ihličnany v črepníkoch. Ich najväčšou prednosťou je trvácnosť. Aby bol stromček čo najdlhšie svieži, po kúpe ho nechajte čo najdlhšie vonku (napríklad na balkóne alebo terase). Tri dni pred prenesením do bytu ihličnan umiestnite napríklad do garáže, svetlej pivnice alebo do chodby. Keď sa aklimatizuje, môžete ho preniesť do bytu. Podobne postupujte aj po Vianociach, inak môže stromček utrpieť teplotný šok, ktorého dôsledkom by bolo jeho uhynutie.

Najlepšie sa v črepníku darí smrekom a niektorým druhom jedlí. Príliš vykúrená miestnosť týmto stromčekom neprospieva. Naopak, pravidelná, ale nie veľmi výdatná zálievka im vyhovuje.

 

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

 

Kategória: Dekor Záhrada a exteriér
Tagy: dekorácie ihličnatý strom vianočný stromček
Zdieľať článok

Diskusia