Záhrada na suchom mieste alebo čo nezničí slnko a horúčava

06. 06. 2011
Zdieľať

Aj vy patríte medzi „šťastlivcov“, ktorých záhrada v lete sa podobá skôr na vyprahnutú a nevľúdnu púšť – bez pestrých kvetov a vôní? Zabudnite na otrepanú frázu „Nech robím, čo robím, tu nikdy nič nevyrastie“, pretože všetko je možné. Neveríte?

Problémom je najčastejšie piesčitá a štrkovitá pôda, v ktorej sa počas horúcich dní strácajú aj posledné kvapky vody. Vo všeobecnosti sú známe aj ako teplé pôdy, pretože sa dobre prehrievajú. Túto vlastnosť možno využiť na jar, keď korienky rastlín privítajú trochu tepla po zmrznutej zime. Horšie je to však v lete, najmä ak je záhrada orientovaná na južnú stranu prehrievanú slnkom.

Prečítajte si tiež:

10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Na takých miestach je zbytočné prieť sa s prírodou, preto sa nesnažte v suchej pôde pestovať vlhko- a kyslomilné rastliny, rododendrony, azalky, tieňomilné trvalky a vždyzelené listnáče – určite sa im tam nebude dariť. Nevešajte však hlavu. Ak si vyberiete tie správne rastliny, aj na týchto, na prvý pohľad problematických pôdach si môžete vytvoriť nádhernú kvetinovú alebo pôsobivú púštnu záhradu.

Nezabudnite na kamene

Okrem rastlín môžu byť súčasťou sadovníckej kompozície na suchom mieste v záhrade aj iné zaujímavé prvky, napríklad kamene, hrubší štrk, piesok, štiepaná bridlica, zvetrané vápencové kamene, prútie, drevo či samorasty. S týmito materiálmi si môžete dovoliť aj experimentovať a vytvárať z nich menšie či väčšie skupinky (podľa veľkosti záhrady):

-Pieskové duny zvýraznia krásu suchomilných rastlín.

-Pôsobivé sú aj suché kamenné potoky a kamenné múriky s priehlbinami na pestovanie skalničiek. 

-Štrk je zasa vhodný nielen na vysýpanie chodníkov a kamenných potokov, ale aj na dosypanie a prekrytie prázdnych miest v záhonoch so suchomilnými letničkami, trvalkami, okrasnými trávami, cibuľovinami a drevinami. Vrstva štrku však musí mať hrúbku minimálne päť centimetrov. Pod ňu treba uložiť špeciálnu fóliu, ktorá zabráni prerastaniu agresívnej buriny. 

-Zelené ostrovčeky vytvoríte, ak drobnejší štrk doplníte plazivými aromatickými rastlinami, ako sú materina dúška, floxy alebo klinčeky.


Záhrada na suchom mieste alebo čo nezničí slnko a horúčava

98169


Záhrada na suchom mieste alebo čo nezničí slnko a horúčava

98162

Pri dotváraní suchých miest v záhrade sa riaďte prírodou. Inšpiráciu môžete načerpať napríklad na nedeľnom výlete – stačí, ak budete venovať pozornosť tým najsuchším oblastiam, ako sú stráne či lúky. Na slnečnom stanovišti sa bude dobre vynímať aj živý plot z vtáčieho zobu (Ligustrum). A vďaka špeciálnym trávnym osivám na suchšie pôdy a slnečné miesta sa nemusíte vzdať ani sna o zelenom trávniku.

A čo s extrémne suchým svahom, o ktorom je známe, že sa udržiava ťažšie ako rovina? Tu si môžete vybudovať skalku, prípadne štrkovo-pieskové záhony s ostrovčekmi suchomilných trvaliek a letničiek (krpčiarka, skalník).

Rastliny, ktoré sucho nezničí

Suché miesta v záhrade možno okrem aromatických byliniek okrášliť aj trvalkami a drevinami, ktoré obľubujú slnko, predovšetkým nenáročnými a ľahko sa rozširujúcimi druhmi. Samozrejme, suchomilné rastliny môžete kombinovať podľa svojho vkusu a priestorových možností, ale najkrajšie vyniknú záhony, v ktorých mohutnejšie druhy budú obklopené nižšími. Pritom je vhodné vyššie trvalky umiestniť na koniec záhona do úzadia a nižšie, naopak, do jeho popredia.

Medzi vysoké druhy patria dominante pôsobiaca fakľa (Eremurus), ale aj suchomilná fakľovka – obe vyniknú v kombinácii s okrasnými trávami. Bohatokvitnúce krásnoočko (Coreopsis verticilata), kocúrnik (Nepeta faassenii), pakosty (Geranium), pichľavé, ale veľmi atraktívne kotúče (Eryngium giganteum) s oceľovomodrými kvetmi, astry (Aster amellus), devätorník (Helianthemum lunulatum), gypsomilky (Gypshophilla paniculata), limonky (Limonium platyphyllum), veronika (Veronica spicata), voňavé floxy hýriace farbami (Phlox paniculata), ježibaba (Echinops bannaticus), púpalky kvitnúce v noci (Oenothera speciosa „Rosea“) a rozchodníkovec (Sedum spectabile) patria medzi stredne vysoké trvalky.

Prečítajte si tiež:

Dynamické trvalkové záhony a ich uplatnenie v záhradách

Na slnečnom a suchšom mieste svoju úlohu zohrá ľan (Linum perenne) či nenáročný a tak trochu aj extravagantný čistec (Stachys lanata). Do skalky, štrkového záhona, ale aj do okrasných múrikov či vegetačných nádob je vhodný plazivý mliečnik (Euphorbia myrsinites) so striebristými listami. Nenáročná bergénia (Bergenia cordifolia) bude svojimi listami zdobiť vašu záhradu po celý rok a na jar prispeje do farebnej palety svojimi ružovými kvetmi. A verili by ste, že do slnečných záhonov môžete zakomponovať aj kosatce alebo ľalie?

Bylinky
Levanduľa (Lavandula angustifolia), šalvia (Salvia officinalis), tymian, pamajorán (nazývaný tiež oregano), rozmarín, palina, yzop, saturejka, divozeľ, materina dúška, santolina (Santolina chamaecyparis), perovskia (Perovskia abrotanoides).

Dreviny obľubujúce sucho

Sucho a celodenné slnko vyhovuje aj niektorým známym a pestovateľsky nenáročným okrasným drevinám, z listnatých najmä škumpe vlasatej (Cotinus coggygria), mechúrniku (Colutea), bordovolistým dráčom (Berberis thunbergii „Atropurpurea“), bohato plodiacemu rakytníku (Hippophae rhamnoides), pichľavej a vždyzelenej hlohyni (Pyracantha coccineum), sakure, prútnatcu (Cytisus), tamariške (Tamarix), muchovníku (Amelanchier leavis), kručinke (Genista lydia), skalníku (Cotoneaster), nádherne kvitnúcemu dulovcu (Chaenomeles japonica), ľubovníku (Hypericum calycinum), zlatovke (Forsythia), kérii (Keria japonica), voňavému pajazmínu (Philadelphus), nátržníku (Potentilla fruticosa), ružovo- až bordovokvitnúcej vajgele (Weigela), tavoľníkom (Spirea), orgovánom (Syringa vulgaris) a takisto krušpánu (Buxus sempervirens), mahónii (Mahonia aquifolium), vresovcu (Erica carnea) a vresu kvitnúcemu na jeseň (Calluna vulgaris).

Ak chcete mať v záhrade stromy, nezabudnite na romanticky pôsobiace okrasné jablone, katalpy (Catalpa bignonioides), brezy a agáty. Z popínavých druhov znesú suchšiu pôdu aj trubač (Campsis radicans), akébia (Akebia), vistéria (Wisteria) a pavinič (Parthenocissus).

Z ihličnanov sú zasa ideálne borievky (Juniperus), cyprušteky (Chamaecyparis), borovice a smreky (Picea pungens). Všetky dreviny (najmä opadavé listnáče vyššieho vzrastu) vysaďte do pozadia záhona, prípadne solitérne, aby ostatným rastlinám netienili. Krušpán, nátržník, dulovec a prútnatec môžete zakomponovať priamo do kvetinových záhonov. Skupiny suchomilných trvaliek jedného druhu by mali byť v záhrade v nepravidelných odstupoch na rozličných miestach. Keď nebudete kombinovať priveľa druhov, niektoré viac vyniknú a záhrada tak bude oveľa pôsobivejšia. Skúste napríklad tento recept: dva až tri druhy okrasných tráv v štrkovom záhone spolu s jukou, gypsomilkou, kotúčmi a okrasnými cesnakmi.


Záhrada na suchom mieste alebo čo nezničí slnko a horúčava

98167

Cibuľoviny a skalničky
Aby suchomilné rastliny nepôsobili “sucho”, skúste medzi ne vysadiť kvitnúce cibuľoviny, napríklad tulipány, okrasné cesnaky, bledavky (Ornithogalum), scily (Scila), jesienky a chochoľky (Eucomis). Mnohé z nich pochádzajú zo Stredomoria či zo strednej Ázie, preto sa nečudujte, že práve na suchých miestach kvitnú najkrajšie.

Ak vás oslovil štrkový záhon, skúste ho ošperkovať nižšími a vyššími okrasnými trávami alebo trvalkami s pichľavými listami, ako sú akant, kotúč či juka.

V skalke na suchom mieste sa zasa bude dariť niektorým druhom lomikameňov (Saxifraga) a rozchodníkov (Sedum), vhodné sú aj taričky (Aubrieta deltoidea), floxy (Phlox subulata), klinčeky (Dianthus plumarius), tarice (Alyssum saxatile), trávničky (Armeria marritima), arábky (Arabis caucasica), rožec (Cerastium tomentosum), mydlica (Saponaria ocymoides), piesočnica (Arenaria montana), rohoblizník (Ceratostigma plumbaginoides), rebríček (Achillea tomantosa), pakosty (Geranium dalmaticum), silenky (Silene acaulis) či zvončeky (Campanula).

 


Záhrada na suchom mieste alebo čo nezničí slnko a horúčava

98168

Letničky potrebujú slnko

Ak ste milovníkmi letničiek a vlastníkmi záhrady so suchou pôdou, vôbec sa nemusíte vzdať týchto rastlín – niektorým druhom neprekážajú vysoké teploty a okrem slnka zvládnu aj silný vietor. A ktoré sú to? Rudbekie (Rudbekia hirta), gazánie (Gazania rigens), ružovokvitnúci kúkoľ (Agrostemma githago), nenáročné astrovky (Callistephus chinensis), žltokvitnúca slncovka (Eschscholzia californica), limonka (Limonium sinuatum), ktorej kvety môžete sušiť podobne ako aj plody ľanu (Linum grandiflorum) a černušky (Nigella damascena). Najmä na okraji záhona vynikne lobulária (Lobularia maritima), ale aj portulaka (Portulaca garndiflora), ktorú môžete vysadiť i do škár medzi kamene. O pôsobivé kvetinové zážitky sa postarajú petúnie (Petunia) a aksamietnice (Tagetes patula, Tagetes tenuifolia).

Samozrejme, v letničkovom záhone by okrem okrasných tráv nemali chýbať cínie (Zinnia elegans) a slnečnice (Helianthus annus). A ako spoznáte, že rastliny sú odolné proti vysokým teplotám a suchu, ktoré so sebou prináša letné slnko? Prezradia ich vlastné listy a stonky – zvyčajne sú dužinaté, striebristé, chlpaté, užšie a menšie.

Prečítajte si tiež:

10 najfarebnejších skalničiek

A hoci som o udatnosti týchto rastlín v boji s teplom a suchom popísal dosť, netreba zabúdať, že aj ony občas potrebujú zálievku odstátou vodou (suchomilné rastliny v črepníkoch zalievajte častejšie, pretože substrát na slnku rýchlejšie vysychá!). A mám pre vás ešte jeden nápad: Terakotové črepníky so subtropickými rastlinami umiestnite aj do samotných záhonov, výsledný efekt vás iste prekvapí.

Tipy pre záhradu na suchom mieste

  • Na slnku v piesčitej a štrkovitej pôde sa bude dariť najmä bylinkám, osvedčia sa však aj trvalky s ostňami a so striebristými, chlpatými alebo dužinatými listami. Chýbať by nemali ani okrasné trávy a cibuľoviny.
  • Zapojte do hry aj vietor a vysaďte si do záhonov rastliny, ktorých kvety sa budú vo vetre vlniť, napríklad okrasné trávy, gypsomilku a ľan.
  • Piesok, štrk, štiepaná bridlica, kameň, drevo a samorasty sú vhodné na suché miesta. V modernej záhrade môžete dokonca experimentovať aj so sklom či kovom.
  • Nedajte sa pomýliť názvom: aj suchomilné rastliny (najmä tie v nádobách) treba občas zalievať odstátou vodou podľa potreby – ráno alebo večer.
  • Na založenie záhrady na suchom mieste je vhodná jar alebo jeseň, ale rastliny s koreňovými balmi môžete vysádzať aj v lete.
  • Na slnečné stanovište je vhodný štrkový, trvalkový a letničkový záhon, skalka, prípadne ostrovček z kameňov, živý plot či kvetinový múrik. Pre jazierko nie je také miesto ideálne.

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: levandula skalky skalničky
Zdieľať článok
Čerkáč bodkovaný a 5 zaujímavých kvitnúcich rastlín, ktoré milujú júnové slnkoZáhrada

Čerkáč bodkovaný a 5 zaujímavých kvitnúcich rastlín, ktoré milujú júnové slnko

Je najvyšší čas na rez polokrov! Ukážeme vám, ako teraz ostrihať levanduľu, fuksie či budlejuZáhrada

Je najvyšší čas na rez polokrov! Ukážeme vám, ako teraz ostrihať levanduľu, fuksie či budleju

Majster roka 2023: Altánok s krbom, studničkou a skalkou v jednomUrob si sám

Majster roka 2023: Altánok s krbom, studničkou a skalkou v jednom

Otravujú vás komáre? Tieto rastliny vás pred nimi ochrániaUrob si sám

Otravujú vás komáre? Tieto rastliny vás pred nimi ochránia

Diskusia