Záhrada za pár drobných

03. 09. 2010
Zdieľať

Za krásnou záhradou nemusí byť vždy len množstvo peňazí. Okolie vášho domu sa môže stať nádherným a účelným miestom aj bez toho, aby rodinný rozpočet priveľmi „utrpel“. A ak by ste predsa len namietali, že nemálo stojí aj bežná starostlivosť o záhradu, máme pre vás niekoľko trikov, ako aj pri nej ušetriť.

Táto téma je nanajvýš aktuálna najmä dnes, keď ceny energie, vody a ostatných dôležitých záhradných ingrediencií, ako sú hnojivá, substráty a postreky, na rozdiel od platov rastú. Majiteľov záhrad to, prirodzene, zvádza k šetreniu, šetrenie na nesprávnom mieste sa však môže na záhrade nepekne odraziť. Šetriť teda áno, ide však o to kde a ako…  


Elektrická energia
Aj keď sa jej tu nespotrebuje toľko ako v dome, môžete aj v záhrade šetriť elektrickou energiou. Dobre si rozmyslite, či je nevyhnutné zobrať do ruky elektrické náradie, alebo si vystačíte s mechanickým. Napríklad kratší živý plot môžete pokojne ostrihať síce prácnejším, ale zato šetrnejším spôsobom – nožnicami na živý plot.



Záhrada za pár drobných

282121
Daniel Košťál


Pravda je, že to, čo je lacnejšie, býva zvyčajne prácnejšie. Napríklad na strihanie živého plota nemusíte používať elektrické náradie. Ak chcete ušetriť elektrickú energiu, chopte sa mechanických nožníc. (Napokon, aj tie vás vyjdú podstatne lacnejšie než elektrický krovinorez…)


Ušetriť môžete aj tým, ak namiesto klasických záhradných svietidiel použijete solárne – svetlo tak budete mať prakticky zadarmo. Dnes je v ponuke množstvo zaujímavých aj pekných solárnych svietidiel, ktorých cena nie je vysoká a môžete ich umiestniť kdekoľvek podľa potreby a zasa ich podľa potreby aj premiestniť, pretože nepotrebujú rozvody ani vypínače. Ich svetlo nebýva veľmi intenzívne, výborne však poslúžia napríklad na osvetlenie chodníkov. Princíp fungovania solárnych svietidiel je jednoduchý: solárny (fotovoltický) článok asi za 5 hodín nabije batériu (stačí mu na to rozptýlené denné svetlo, nepotrebuje priame slnko) a po zotmení sa vďaka svetelnému senzoru lampa rozsvieti.


Dažďová voda
Mnohých majiteľov záhrad trápia vysoké účty za vodu. Aj keď nemáte studňu, existuje spôsob, ako výrazne znížiť spotrebu vody z verejného vodovodu. Stačí využiť to, čo sa ponúka – dažďovú vodu. Tá je navyše vďaka svojmu pH veľmi vhodná na zalievanie rododendronov, azaliek, vresov, hortenzií a ďalších kyslomilných a vlhkomilných rastlín. (A ak ju nebudete odvádzať do kanalizácie, ušetríte aj na stočnom.) Dažďovú vodu môžete zviesť rúrami priamo do záhonov alebo, ako je to v našich končinách zaužívané, zberať do sudov či zabudovaných nádrží a použiť neskôr. Využívanie dažďovej vody je výborná možnosť na zníženie nákladov na zalievanie záhrady, ktorá má pred sebou veľkú perspektívu, treba sa však naučiť s vodou aj lepšie hospodáriť. Napríklad zalievať v lete na pravé poludnie je to najhoršie, čo môžete urobiť, a to nielen z hľadiska úspor. Voda sa takmer okamžite vyparí z povrchu pôdy a len málo sa jej dostane až ku koreňom rastlín, nehovoriac o tom, že kvapky pôsobia na listoch ako malé lupy a slnko ich tak môže viditeľne poškodiť. Zalievať preto treba buď ráno, alebo večer – vtedy sa voda dostane hlboko do pôdy. Ak chcete znížiť výdavky za vodu, nevyberajte si rastliny náročné na jej prísun – hortenzie, netýkavky, letničky a podobne. Vyplatí sa tiež záhony s trvalkami, letničkami a drevinami namulčovať drvenou kôrou. Výrazne sa tým zníži vyparovanie a ani buriny tu nebude toľko rásť.












Záhrada za pár drobných

282154
Daniel Košťál


Záhrada za pár drobných

282156
Daniel Košťál


Záhrada za pár drobných

282155
Daniel Košťál

Kvetinové výsadby možno zavlažovať rôznymi spôsobmi. Aj úspornými – napríklad dažďovou vodou zvádzanou zo strechy.
Okolie drevín – ihličnanov aj listnáčov – je dobré namulčovať drvenou kôrou. Vlaha sa potom dlhšie udrží v pôde a zároveň ju tým obohatíte aj hodnotnými humusovými zložkami.


Nákup rastlín
Ani nákup záhradných rastlín dnes nie je lacnou záležitosťou. Ak chcete mať peknú záhradu, ale nemáte peňazí nazvyš, istotne vám padne vhod súčasný trend – menej je viac. V duchu tohto princípu si môžete do záhrady vysadiť menej rastlinných druhov, ktoré sú menej náročné, a pritom pôsobia reprezentatívne. Vo všeobecnosti sú lacnejšie rýchlo rastúce a bežné druhy, nezvyčajné a exotické exempláre bývajú neporovnateľne drahšie. Pri drevinách dáte menej peňazí za mladé rastliny, za veľké stromy, naopak, podstatne viac (ak chcete ušetriť, sústreďte sa preto na malé exempláre). Najdrahší býva zväčša nákup letničiek – tie totiž treba vysádzať každoročne. Naproti tomu trvalky či cibuľoviny vydržia na jednom mieste veľa rokov. Ak budete chcieť mať záhradu plnú kvitnúcich letničiek, rozhodne neušetríte ani z ďalších dôvodov – predpokladom bohatej násady kvetov je totiž pravidelná zálievka, prihnojovanie a kvalitný substrát. Za pomerne málo peňazí sa dajú zaobstarať krásne trvalky aj kry, len treba občas vyberať podľa odporúčania predavačov v záhradníctvach a podľa menoviek – lacnejšie sú totiž jedince, ktoré práve nekvitnú. A po sezóne môžete natrafiť aj na rastliny za naozaj atraktívne znížené ceny. Veľa rastlín si môžete zaobstarať aj tak, že si ich sami rozmnožíte (výsevom, odrezkami a podobne) alebo si niečo prinesiete od susedov, prípadne z trhovísk, kde je tento tovar obvykle lacnejší. Najdrahšie (a tiež najrizikovejšie) je využívanie zásielkových služieb.












Záhrada za pár drobných

282124
Daniel Košťál


Záhrada za pár drobných

282127
Daniel Košťál


Záhrada za pár drobných

282125
Daniel Košťál

Pestovanie niektorých rastlín je finančne náročné. Napríklad azalky  rododendrony si vyžiadajú kompletnú výmenu pestovateľského substrátu. Ak budete proti škodcom a chorobám v záhrade využívať biologické zbrane, výrazne ušetríte, pretože chemické postreky nie sú lacnou záležitosťou.


Pozor na postreky
Vyplatí sa napríklad zistiť si, ktoré rastliny sú vhodné do podmienok vašej záhrady a ktoré nie – inak hrozí, že budete musieť pravidelne vyhadzovať vyhynuté jedince a na ich miesto kupovať nové a nové, čo so šetrením naozaj nemá nič spoločné. Treba si dať pozor aj na to, či kupujete druhy rezistentné proti chorobám a škodcom. Postreky sú dnes totiž nezanedbateľnou investíciou. Dobrou správou je, že ponuka osív kvetov aj zeleniny, ktoré sú odolné proti chorobám a škodcom, sa stále rozširuje.



Záhrada za pár drobných

282119
Daniel Košťál


Čím hustejšie vysadíte záhony a záhradu, tým menej budete musieť zavlažovať – rastliny zatienia zeminu a znížia tak odparovanie vody. Ani burina nebude rásť v takom množstve.


Zaujímavou formou úspory je aj využitie kompostovej zeminy na prihnojovanie trávnikov či záhonov. Jedinou investíciou bude zaobstaranie kompostéra (aj ten si však môžete vyrobiť vlastnoručne z dostupných materiálov). Okrem toho musíte počítať už len s tým, že naň treba v záhrade vyčleniť miesto. Vďaka kompostovaniu získate hodnotný humus, ktorý pôdu prevzdušní a zároveň obohatí o živiny, a navyše sa ekologicky zbavíte väčšiny záhradného odpadu.


ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: inšpirácie do bytu triky záhrada
Zdieľať článok

Diskusia