28. 09. 2015
Zdieľať

Sezóna jesenného upratovania záhrady je tu. Okrem prerezávania veľkých stromov a prehustených krov je načase chystať drevo do kozuba na chladné jesenné večery, či na vykurovanie počas zimy. Pri spracovaní dreva obrovský kus práce spravia práve reťazové píly. Viete, ktorá je pre vás tá pravá?

Prvú otázku, ktorú by ste si mali položiť je, pre aký druh práce reťazovú pílu potrebujete. Vyberať môžete z veľkého výberu reťazových píl, ktorý zahŕňa modely v rozsahu od profesionálnych po univerzálne píly a píly pre príležitostné použitie alebo hobby píly.

Profesionálne píly, XP a výkonné robustné píly sú navrhnuté pre dennú prevádzku a sú určené pre užívateľov, ktorí požadujú to najlepšie. Píly XP sú tie najefektívnejšie píly s najlepším výkonom v tejto skupine. Výkonné robustné píly vám poskytnú najlepšiu odolnosť aj pri tej najťažšej práci. Univerzálne píly sú konštruované pre bežné, nenáročné používanie pri rôznych situáciách. Vo väčšine prípadov majú rovnakú základnú konštrukciu ako profesionálne píly. Píly pre príležitostné použitie a hobby píly sú navrhnuté pre tých, ktorí používajú pílu iba príležitostne a dávajú prednosť jednoduchému zaobchádzaniu pred extrémnym výkonom.


Na drevo s plnou výbavou

1630067
Husqvarna Slovensko s.r.o.

Práca s pílou

Pri spracovávaní dreva používajte správnu techniku, tak bude vaša práca oveľa bezpečnejšia a jednoduchšia. Okrem toho vždy používajte schválené osobné ochranné prostriedky ako ochranné nohavice, bezpečnostnú obuv, prilbu s ochranou tváre, chrániče sluchu a rukavice. Dobrá pomôcka pre tých z vás, ktorí nie ste príliš skúsení – ľahká píla sa ovláda vždy jednoduchšie a spraví rovnaký objem práce, len to dlhešie trvá.


Na drevo s plnou výbavou

1630095
Husqvarna Slovensko s.r.o.

Ako vyberať pílu

Ergonomická konštrukcia a dizajn nie sú len otázkou vzhľadu, ale zvyšujú komfort práce. Nízka hladina vibrácií v rukovätiach, úzke a dobre vyvážené telo píly sú vždy vítané vlastnosti, aj keď pílu používate len čas od času. Dobrá ergonómia môže byť rovnako dôležitá ako nízka hmotnosť.

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

Pri nákupe sa vždy informujte, či má píla účinnú ochranu proti spätnému vrhu, čo je inak predpísaný ochranný prvok vo väčšine krajín. Venujte tiež pozornosť malým detailom ako napríklad – ako ľahko sa dá vymeniť skrutka zachytávača reťaze, či ako sú prístupné ovládacie prvky.

Spýtajte sa aj na to, či je údržba a servis píly jednoduchý, či má píla ľahký prístup k vzduchovému filtru a zapaľovacej sviečke. Nechajte si predviesť aj  napínanie reťaze – ak ide aj tento úkon ľahko, ušetrí vám množstvo času a práce.

V neposlednom rade vaša píla ocení pravidelný servis vykonávaný kvalifikovaným profesionálom. Spýtajte sa predajcu aj na túto možnosť.


Na drevo s plnou výbavou

1630071
Husqvarna Slovensko s.r.o.

Zíde sa vám

Okrem veľkých a silných pomocníkov, ako sú retazové píly, neoceniteľnú pomoc poskytne aj kvalitná sekera. Mala by byť dokonale vyvážená, trvanlivá a ľahko uchopiteľná. Malá sekera s ručne kovaným ostrím na prípravu palivového dreva a na prácu v záhrade sa zíde v každom rodinnom dome, či na chate. Ideálne je, ak má porisko z trvanivého dreva, napríklad bieleho orecha a v hlave je fixované pomocou 2 klinov (dreveného a kovového) na bezpečnejšie upevnenie. Sekery kvalitnejšieho štandardu sú dodávané aj s koženým krytom ostria. 

Kategória: Záhradná technika
Zdieľať článok

Diskusia