Takmer s anglickou dokonalosťou

17. 08. 2006
Zdieľať

Viete si predstaviť záhradu bez trávnika? Podaktorí zrejme na túto otázku odpoviete áno, ale vedzte, nie je to ono... Podľa prieskumov je pestovaný zelený koberec to prvé, čo púta oči návštevníkov. Ako však docieliť, aby vaše nohy aj zrak nespočinuli na zožltnutej plstnatej rohoži plnej agresívnych burín? Nasledujúce riadky vám prezradia, v čom tkvie tajomstvo anglicky dokonalého trávnika?

Ochlaďte si ním ovzdušie

Trávnatá plocha vytvára veľkolepé efekty tak v malých, ako aj vo veľkých záhradách, ba dokonca aj v predzáhradkách. Je decentnou kulisou pre kvetinové záhony a skupiny okrasných drevín. Taktiež pomáha vyniknúť záhradným plastikám a iným dekoračným prvkom. Okrem toho, že produkuje potrebný kyslík, pohlcuje oxid siričitý a uhličitý a do istej miery ochladzuje ovzdušie, čo uvítate najmä v lete.


Takmer s anglickou dokonalosťou

61451
Daniel Košťál

Samozrejme, toto všetko spĺňa len zdravý a hustý trávnik. Ako sa k nemu dopracovať? Angličania, ktorých krajina je okrem iného známa svojimi perfektne vyzerajúcimi a udržiavanými trávnikmi (a to nielen v záhradách pri domoch), by vám odpovedali, že dôležité sú pôda, voda a kvalitné osivo. No a k tomu ešte takých sto rokov. V skutočnosti na perfektný trávnik netreba tak dlho čakať, môžete si ho vypestovať oveľa skôr, ale bez dodržania niekoľkých zásad to zrejme nepôjde. Kvalitné osivo predstavuje 60 percent úspechu, dlhodobá a nepretržitá starostlivosť ako kosenie, zavlažovanie, prihnojovanie a prevzdušňovanie sa podieľajú na výslednom efekte 30 percentami a zvyšných 10 percent prislúcha kvalitnému substrátu.

Trochu geometrie


Takmer s anglickou dokonalosťou

61452
Daniel Košťál

Okrasná záhrada získa iný rozmer, ak je v nej aspoň kúsok trávnatej plochy. Pomocou nej môžete opticky vyčarovať z malého pozemku väčší. Okrem toho hustý zelený koberec je lákadlom pre deti aj domáce zvieratá, takisto je ideálny na umiestnenie záhradného nábytku, slnečníkov či záhradnej sprchy. Je ako stvorený na relax v podobe rodinného pikniku či letnej grilovacej párty. Trávnik pôsobí na človeka nielen svojou veľkosťou, ale aj tvarom. Zelený kosoštvorec alebo kruh umocňujú pocit pokoja. Treba ich však zakomponovať do záhrady dômyselne, pretože okamžite pútajú zrak. Na malých pozemkoch sa neodporúča zakladať kruhové trávnaté plochy.


Takmer s anglickou dokonalosťou

61457
Daniel Košťál

Harmonickým dojmom pôsobí aj prísne geometricky tvar lemovaný kvetinovými záhonmi, krami alebo živými plotmi. Dynamický náboj majú obdĺžnik a elipsa. Uvoľnene a prirodzene pôsobí na pozorovateľa pôdorys, ktorý nezodpovedá nijakému konkrétnemu geometrickému tvaru. Musí mať však jasnú koncepciu, pretože priveľa výbežkov, rozšírených a zúžených plôch vyvoláva skôr chaotický ako príjemný dojem. V zásade platí – čím sú línie trávnika jednoduchšie, tým menej práce budete mať pri jeho úprave. Rozličné kvetinové ostrovčeky, trendové kamenné rieky, bludné balvany síce vyzerajú impozantne, ale zrejme vám kosenie takej plochy dá poriadne zabrať. Preto si zvážte tieto riešenia. Rovnako dôležité sú aj okraje, ktoré dotvárajú celkový dojem.

V tvare kľukatiacej sa cestičky


Takmer s anglickou dokonalosťou

61454
Daniel Košťál

Zaujímavým trendom v záhradnej tvorbe sú zatrávnené cestičky, ktoré sa ako úzky zelený potôčik vinú cez záhradu. Dokážu dokresliť zaujímavé zákutia či okolité porasty. Taký trávnik môžete podľa požiadaviek rozšíriť kdekoľvek. Pri dominantnom strome, kvetinovom záhone alebo pri lavičke bude pôsobiť prirodzene. Pri jeho zakladaní si treba uvedomiť, že táto plocha bude vystavená väčšej námahe, preto si vyberte trávnu zmes pre zaťažované trávniky. Zemina by mala byť v takom prípade ťažšia, aby udržala požadovaný tvar cestičky. Jemnozrnná drvina alebo hrubší piesok povrch dokonale spevnia. Keďže trávnik má tendenciu rozrastať sa do okolia, je nevyhnutná úprava jeho okrajov.

Aby chodník v trávnatej ploche pôsobil esteticky, nenásilným riešením je kľukatá cestička vysypaná drvenou kôrou. Rovnako poslúžia aj do zeme zapustené nášľapné kamene, ktoré trávnik opticky nerušia. Jednotlivé kamene by mali byť od seba vzdialené približne 60 až 70 cm (čo je dĺžka jedného kroka dospelého človeka).


Takmer s anglickou dokonalosťou

61453
Daniel Košťál

Ako založiť najkrajší trávnik

Pred zakladaním trávnika si premyslite, ako veľmi bude namáhaný a koľko času mu budete môcť venovať. Trávnaté plochy môžu byť na slnečnom mieste aj v polotieni. Úplný tieň nie je veľmi vhodný, trávnik tu môžu nahradiť pôdopokryvné trvalky a dreviny. Vždy treba mať na pamäti (a to najmä v prípade úzkych pozemkov), že zatrávnená plocha musí byť dostatočne široká, aby cez ňu prešla bez problémov kosačka. Ideálne je zakladať trávnik v období s miernejšími teplotami a s predpokladom častejších zrážok, konkrétne na jar (v apríli) a na konci leta (v septembri). Keď leto vrcholí, je zakladanie trochu problematické, rátajte s výdatným zavlažovaním (plocha počas klíčenia osiva nikdy nesmie vyschnúť).


Takmer s anglickou dokonalosťou

61456
Daniel Košťál

Na začiatku treba dôkladne pripraviť pôdu (prekypriť ju aspoň do hĺbky 20 cm, odstrániť burinu, kamene, odpad zo stavby a vyrovnať povrch). To treba urobiť dva týždne pred samotným výsevom. Vhodné je, ak pôdu zlepšíte pieskom (pri ťažkých pôdach) alebo pridáte do nej preosiaty kompost. Výsev vhodne zvolenej trávnej zmesi sa dá realizovať buď ručne (len za bezveterného a suchého počasia), alebo výsevným strojčekom (čím sa najlepšie docieli rovnomernosť vysiatia).

Nevysievajte nahusto, na štvorcový meter postačí 40 g osiva, samozrejme, všetko závisí od konkrétnej trávnej zmesi. Potom už len osivo zahrabte do pôdy (maximálne do hĺbky 0,5 cm) hrabľami – treba nimi jemne sekať ako pri práci s motyčkou. Tým dosiahnete, že rozhodené semená neodplaví dážď ani neodfúkne silný vietor. Potom zem povalcujte (valcom s hmotnosťou asi 50 kg alebo drevenou doskou) a jemným rozprašovačom zavlažte (osivo sa však nesmie z pôdy vyplaviť). Zalievať po výseve treba nepretržite tri týždne, ak neprší, je lepšie plochu zalievať aj päťkrát denne, vždy asi desať minút. O šesť až osem týždňov sa plocha zazelená a vtedy môžete po prvýkrát, ale veľmi opatrne, nový trávnik pokosiť (tráva by mala byť aspoň 10 cm vysoká).




























Takmer s anglickou dokonalosťou

61461


Takmer s anglickou dokonalosťou

61463

Odstránenie pôdy do potrebnej hĺbky podľa zaťaženia Pokládka ohraničenia – plastových líšt s klincami


Takmer s anglickou dokonalosťou

61464


Takmer s anglickou dokonalosťou

61465

Mechanické zhutnenie povrchu Zhotovenie nosnej vrstvy – drvený kameň alebo štrk s následným zhutnením


Takmer s anglickou dokonalosťou

61466


Takmer s anglickou dokonalosťou

61467

Pokládka zatrávňovacích panelov Ľahké zhutnenie


Takmer s anglickou dokonalosťou

61471


Takmer s anglickou dokonalosťou

61472

Naplnenie zatrávňovacích panelov zeminou a zasiatie trávového osiva Zvlhčenie plochy – okraj zeminy klesne približne o jeden centimeter

Položenie hotových kobercov


Takmer s anglickou dokonalosťou

61460
Daniel Košťál

V ostatnom období sa najmä pri nových domoch využíva kladenie predpestovaných trávnych kobercov, aj keď ide o finančne náročnejšie riešenie v porovnaní s klasickým výsevom. Efekt je však okamžitý, po takom trávniku možno hneď chodiť a je bez burín. Aby bol pekný zelený, treba ho po položení intenzívne zavlažovať (najmä v období sucha). Ideálna na jeho zakladanie je jeseň. Predpestované trávne koberce môžete dostať v rozličných rozmeroch, kladú sa rovnobežne, tesne vedľa seba, bez medzier (na zavlaženú a pripravenú pôdu), pričom je lepšie sa pri tom pohybovať po širších drevených doskách, ktoré zabraňujú vzniku nerovností a vypuklých miest na ozeleňovanej ploche. Po položení jednotlivých pásov treba už len odrezať ostrým nožom prečnievajúce okraje, trávnik povalcovať (valcom s hmotnosťou 100 až 400 kg) a zavlažiť (to treba realizovať najmä počas nasledujúcich dvoch týždňov). Krátko po tomto úkone ho môžete aj kosiť, ale najprv len na výšku 5 cm. S prihnojovaním bude lepšie aspoň mesiac počkať.


Takmer s anglickou dokonalosťou

61455
Daniel Košťál

Základná a nevyhnutná starostlivosť

Jedným z dôležitých predpokladov na vypestovanie trávnika je pravidelné kosenie, ako inak – kvalitnou kosačkou. Rovnako dôležité je aj zavlažovanie a prihnojovanie. Trávnik si vyžaduje pravidelné dodávanie dostatočne veľkých dávok vody už na jar. Môžete ho polievať napríklad raz za tri dni, ale musí ísť o naozaj výdatné zavlaženie. Trávnatá plocha si vyžaduje približne tri litre vody na štvorcový meter, len tak sa vlaha dostane aj do koreňovej zóny. Každodenné orosovanie má len veľmi nízky efekt, pretože tráva spotrebuje za deň približne tri milimetre vody.


Takmer s anglickou dokonalosťou

61458
Daniel Košťál

Čo sa týka prihnojovania, okrem kvalitného a preosiateho kompostu (jeho účinok je pomalší) môžete využiť aj špecializované granulované hnojivá určené na trávniky (účinkujú viditeľne rýchlejšie). Tie majú zvyčajne vyšší podiel dusíka, ktorý sa do pôdy uvoľňuje postupne a dlhodobejšie (niekedy až šesť mesiacov). Modernejšie hnojivá obsahujú spolu s vyváženým pomerom živín aj látky, ktoré zabraňujú rastu burín a machu. Jedna dávka takého prípravku by sa mala pohybovať v rozpätí od desať do pätnásť gramov na štvorcový meter, najlepšie je hnojenie rozdeliť do dvoch dávok. Prvú treba aplikovať v apríli, druhú v júni. Skôr ako trávnik prihnojíte, mali by ste ho pokosiť a prerezať (najmä pri prvom jarnom hnojení). Na aplikáciu hnojív je ideálny špeciálny ručný vozík (jeho využite je efektívne pri väčších trávnikoch), ktorý zabezpečí rovnomernosť rozhodenia hnojiva.

Dôležitými zložkami komplexnej starostlivosti o trávnik je aj prevzdušňovanie a prerezávanie (ku koreňom sa dostáva viac vzduchu, vlahy a živín, tráva viac odnožuje a je hustejšia, zároveň sa odstraňujú nežiaduci mach a odumretá tráva). Počas hlavnej vegetačnej sezóny by sa nemalo zabúdať ani na úpravu okrajov trávnika. Na ich zarovnanie možno použiť špeciálny rýľ v tvare polmesiaca, prípadne aj obyčajný nôž (pri menších trávnikoch). Takisto môže trávnatú plochu od okolia oddeľovať aj zapustená kamenná obruba.






Nezabudnite pri kosení

V čom spočíva tajomstvo súvislých, hustých a sýtozelených trávnikov? Nuž okrem iného aj v pravidelnom kosení. Treba však dodržať isté pravidlá:

  • Trávnik treba kosiť, keď má výšku päť centimetrov.


  • Neodstraňujte viac ako jednu tretinu listovej plochy. Napríklad trávnik vysoký päť centimetrov skráťte na tri centimetre (to je jeho optimálna výška).


  • Kedy začať s kosením? Ideálne obdobie je, keď rozkvitá zlatovka (ľudovo nazývaná zlatý dážď), čiže približne v apríli.


  • Ako často kosiť? Najprv stačí raz týždenne na výšku štyri centimetre. Neskôr (v období od mája do augusta) môžete aj dvakrát týždenne na výšku 3 cm. Koncom leta stačí kosiť trávnik opäť raz týždenne.


  • Hlboké kosenie (najmä počas horúceho leta) môže byť veľmi nebezpečné – trávnik môže veľmi rýchlo vyschnúť! Dlhšie trvajúce teploty (nad 30 ºC) poškodzujú nielen steblá, ale aj koreňový systém.


  • V polotieni a tieni by mal mať trávnik výšku len päť až šesť centimetrov.


  • Nezabudnite pravidelne brúsiť nože na kosačke, pretože ak sú tupé, konce stebiel trávy sa rozstrapkajú a tá potom oveľa rýchlejšie vysychá.










Zatrávňovacie panely

V ostatnom období sa pri zakladaní moderných zelených plôch využívajú aj plastové panely, ktorých súčasťou je napríklad zapestovaný trávnik. Tieto zatrávňovacie panely sa vyrábajú z recyklovaného materiálu (HDPE) – ide o ekologické riešenie zaistenia plôch s prirodzeným priesakom vody.


Takmer s anglickou dokonalosťou

61473

V praxi sa využívajú najmä pri budovaní parkovísk, chodníkov, takisto slúžia na spevnenie okrajov ciest, ihrísk, brehov, svahov a aj zelených striech. Hmotnosť plastových panelov je približne 5 kg na štvorcový meter. Z technického hľadiska majú niekoľko výhod:

  • Ich štruktúra udržuje vodu v substráte. Priesaková voda je porastu k dispozícii na sto percent. Pomer zarastenej a celkovej plochy je viac ako 90-percentný.


  • Majú kompaktnú a pevnostne uzatvorenú štruktúru, ktorá poskytuje optimálne podmienky na rast trávy.


  • Disponujú oku lahodiacou zelenou farbou.


  • Majú protišmykovú úpravu bez ostrých hrán.


  • Ľahko sa prispôsobia nerovnostiam terénu.


  • Sú prejazdné pre osobné autá.


  • A čo je podstatné – ich montáž je veľmi jednoduchá (zvládne to aj laik). Rovnako jednoduchá je aj akákoľvek ďalšia manipulácia s týmito panelmi.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: trávnik záhrada
Zdieľať článok

Diskusia