Vonkajšie svietidlá pre komfort a bezpečie
Vonkajšie svietidlá sú neoddeliteľnou súčasťou domu. Dotvárajú celkový vzhľad a umocňujú atmosféru okolia. Môžu však byť viac než len dizajnový doplnok, môžu vám zaistiť bezpečie aj väčšie pohodlie pri pohybe vonku. Ako teda vybrať správne vonkajšie osvetlenie a aké výhody môže mať?
Skôr ako sa pri výbere vonkajšieho svietidla pustíte do výberu dizajnu a špeciálnych funkcií, je potrebné zvážiť základné parametre:
- umiestnenie
- svetelný zdroj
- IP hodnota
Vonkajšie lampy sa umiestňujú všade, kde potrebujete svetlo, či už sú to vchodové dvere, vstup do garáže, záhradné prístrešky, bazén či cesty. Exteriérové svietidlá vám umožnia nielen sa bezpečne pohybovať vonku za tmy, ale zároveň si vďaka nim môžete vychutnať záhradu po celý rok. Pokiaľ si radi užívate pohodové letné večery na terase alebo na balkóne, vyberajte svetelné zdroje v teplej bielej farbe v rozmedzí 2700–3000K. Tieto lampy majú žltkastý nádych, ktorý navodí tú správnu hrejivú atmosféru.
Exteriérové svietidlá musia však zodpovedať určitým kvalitatívnym a bezpečnostným normám, pretože sú celý rok vystavené poveternostným podmienkam. Musia teda odolať nielen dažďu, mrazu a vetru, ale aj slnku a vysokým teplotám. Je vhodné vyberať lampy, ktoré majú IP stupeň ochrany aspoň 44. Tento stupeň krytia odolá ako striekajúcej vode, tak vniknutiu cudzích predmetov, aj tých, ktoré sú menšie než 1 mm. Ochráni teda svietidlo tým, že zamedzí vleteniu hmyzu či vniknutiu vody a prachu. Klasicky platí, že čím je IP hodnota väčšia, tým poskytuje lepšiu ochranu. Pokiaľ viete, že na svietidlo bude dopadať prskajúca voda, zvoľte IP 65 či vyššie a môžete si byť istí, že lampa s vami vydrží dlhé roky.
Špeciálne funkcie vonkajších svietidiel
Pokiaľ ste sa rozhodli zadovážiť si k vášmu domu exteriérové svietidlá, je dobré vedieť, aké možnosti máte a aké funkcie vám osvetlenie môže ponúknuť, predsa len je to investícia na niekoľko rokov.
Najobľúbenejšou voľbou sú lampy, ktoré majú pohybový senzor. Toto osvetlenie vám zabezpečí komfort, bezpečie a ušetrí aj financie. Väčšina senzorov má nastaviteľnú vzdialenosť, na ktorú vás zaznamená a aktivuje sa. Svetlo sa rozsvieti pri detekcii pohybu, teda vám nehrozí, že pri večernom návrate z práce zakopnete na chodníku. Rovnakým spôsobom si posvieti na nezvaných návštevníkov uprostred noci, vy teda môžete pokojne spať. Vďaka tomu, že svetlo je zapnuté pohybom, tak sa aj samé vypne, čím vaše platby za energie budú minimálne.
Pre pokročilejších užívateľov je k dispozícii „chytré“ osvetlenie ako je EGLO connect. Táto technológia vám umožní prepojiť všetky svietidlá, vrátane interiéru, a pohodlne ich ovládať z vášho telefónu. Môžete si nastaviť čas zapnutia aj vypnutia svietidiel, čo je skvelý bezpečnostný prvok, ktorý simuluje vašu prítomnosť, keď ste práve preč. Cez aplikáciu aj diaľkové ovládanie si môžete zladiť osvetlenie so svojou náladou pomocou nastavenia farby a intenzity svetla.
Pokiaľ naopak chcete jednoduchšie osvetlenie, ktoré len doladí atmosféru záhrady, potom sa oplatí siahnuť po solárnych svietidlách. Tu sa nemusíte starať o zapínanie ani vypínanie. Lampa sa cez deň nabije prostredníctvom slnka a v noci vám posvieti na cestu a vás to nestojí ani euro.
Vyberať sa dá samozrejme podľa mnohých faktorov, vždy však záleží na vašich potrebách. Pokiaľ si nie ste s výberom istí a chcete radu špičkových odborníkov, môžete navštíviť www.eglo.sk.
V spoločnosti EGLO môžete využiť nielen expertízu popredného výrobcu na trhu, ale aj dopravu zadarmo či nadštandardnú záruku 5 rokov na LED technológie.
Zdroj: PR EGLO CZ+SK s.r.o.