8 užitočných rád, ako správne umiestniť bazén
Aby vám bazén dobre slúžil a poskytoval maximálny komfort, je dôležité nepodceniť jeho umiestnenie.
{R1}
1 Súkromie je prvoradé
Vlastný bazén na záhrade je v prvom rade o oddychu a relaxácii. Hoci možno túžite vystaviť ho na obdiv susedom či okoloidúcim, voľte radšej presne opačný variant. Pri kúpaní by vás nemal rušiť ani možný hluk z okolia či dopravy, preto bazén situujte čo najďalej od ulice.
2 Maximálne naslnenie
Aby bola voda v bazéne čo najpríjemnejšia, umiestnite ho na miesto s maximálnym naslnením. Vhodné je miesto, kde slnko svieti minimálne 10 hodín denne a kde na bazén nevrhá tieň dom ani terasa. Pre dokonalé využitie slnka orientujte exteriérový bazén na južnú stranu.
Na spevnené plochy okolo bazénov môžete využiť rôzne materiály. Prvoradá je ich bezpečnosť a aby sa po nich príjemne chodilo aj naboso.
3 Priestor okolo bazéna
Pri prevádzke bazéna treba počítať nielen s určitou spevnenou plochou na jeho obsluhu a prístup k nemu, ale aj s plochou na výstup osôb z bazéna, prípadne s priestorom na umiestnenie ležadiel, ak túto funkciu nenahrádza napríklad terasa domu.
4 Zastrešenie bazéna
Ak plánujete bazén aj zastrešiť, pri posuvnom variante zastrešenia počítajte s miestom za bazénom, kam sa budú jednotlivé segmenty zastrešenia v prípade potreby odsúvať. Myslite na to, že za bazénom budete potrebovať aspoň 2,5 m voľnej plochy.
Spevnená plocha okolo bazéna by mala byť široká minimálne 120 cm.
5 Voľte zapustené bazény
Ak je to možné, voľte typ bazénu zapustený do terénu. Zapustené bazény nerušia vzhľad záhrady, práve naopak, sú jej estetickým doplnkom. So zapusteným bazénom sa vám zároveň otvárajú veľké možnosti výberu. Tento druh bazénov sa vyrába rozličnými technológiami (sklolaminátové monolity, panelové stavebnice a iné), vďaka čomu si môžete zvoliť bazén rôzneho tvaru a hĺbky, prípadne s dvojúrovňovým dnom, čo v prípade nadzemných bazénov nie je možné.
Okolo bazéna počítajte s relaxačnou plochou, kde budú umiestnené napríklad ležadlá.
6 Rastliny okolo bazéna
Bazén umiestnite čo najďalej od opadavých listnatých stromov a krov. Okrem toho, že tienia, padajúce lístie a odlomené konáriky znečisťujú vodu. Do tesnej blízkosti bazéna neumiestňujte ani kvetinové záhony. Pri zalievaní alebo počas dažďa by sa do vody mohol dostať nielen substrát, ale aj hnojivá.
Správne umiestnenie bazéna je dobré konzultovať nielen s odborníkom z firmy, ktorá vám ho predáva, ale aj so záhradným architektom.
7 Umiestnenie bazénovej filtrácie
Bazénové technológie umiestňujte do technickej miestnosti domu, nikdy však nie ďalej ako 15 m od bazénu a nie vyššie ako 1 m nad bazénom. Bazénové technológie, napríklad piesková filtrácia, sú v dome lepšie chránené pred nepriaznivým počasím. Ak sú technológie cez leto umiestnené vonku, napríklad v špeciálne vybudovanom domčeku, treba z nich na zimu vypustiť vodu a uskladniť ich na nezamŕzajúcom mieste. Uvedená vzdialenosť a výška súvisia s výkonnosťou čerpadla. S väčšou vzdialenosťou a výškou klesá tlak v potrubí filtračného systému, v dôsledku čoho môže nastať pokles funkčnosti.
8 Solárne panely a tepelné čerpadlo
Ak budú súčasťou vášho bazéna pomocné technológie ako napríklad solárne panely alebo tepelné čerpadlo, zvážte ich umiestnenie na plochách domu – na streche alebo stenách. Na týchto plochách možno spravidla maximálne využiť slnečnú energiu a zariadenia tu navyše nenarúšajú estetický vzhľad záhrady. Pri tepelnom čerpadle však dbajte na to, aby bol okolo neho dostatok voľného priestoru (kruh s priemerom asi 1 m) na nasávanie teplého a vypúšťanie odpadového studeného vzduchu.
Bazén na terase a streche Bazén nemusíte situovať len do záhrady. Môžete ho umiestniť aj na terasu alebo plochú strechu domu. S takýmto umiestnením však treba počítať už pri jeho projektovaní. Pri rekonštrukciách takéto riešenie spravidla nepripadá do úvahy, pretože strechy a stropy bežných domov nie sú dimenzované na takúto záťaž a ich prestavba by bola príliš komplikovaná a nákladná. |