Ako pripraviť terasu na letnú sezónu? Každý materiál si vyžaduje inú starostlivosť
Využite čas strávený doma zmysluplne. Skôr než sa rozbehne terasová sezóna, doprajte svojej externej obývačke jarnú kúru. Drevo, betón, dlažba či kameň, každý materiál si vyžaduje inú starostlivosť.
Keramická a kameninová dlažba
Dlažba určená do exteriéru má protišmykovú úpravu, vďaka ktorej sú však niektoré typy náchylnejšie na znečistenie. Pórovitý materiál vyčistíte efektívne vysokotlakovým čističom, rovnako aj nečistoty usadené v škárach. Dbajte však na správny tlak v čističi a nečistite zo vzdialenosti menšej ako 30 centimetrov, aby ste ju nepoškodili. Ak sa hmota zo škár začne olupovať alebo praskať, čo najskôr zasiahnite. Ak by sa totiž pod dlažbu dostala vlhkosť, mohla by sa vám postupne začať odliepať. Pred sezónou tiež poklepaním skontrolujte pevnosť každej dlaždice.
Drevo
Drevená terasa patrí k najnáročnejším, čo sa týka starostlivosti. Ak jej však doprajete to, čo potrebuje, odvďačí sa vám krásnym zjavom po celé roky. Pred sezónou terasu pozametajte, skontrolujte pevnosť spojov a dosiek, vyčistite škáry a odstráňte z nich všetky nečistoty. Dosky vykefujte s použitím vody a saponátu a nechajte dôkladne preschnúť. Skrutky, ktoré po zoschnutí dreva vystúpili nahor, dotiahnite tak, aby boli hlavičky zanorené 1 – 2 mm pod úrovňou povrchu. Popraskaný povrch prebrúste excentrickou brúskou. Ošetrite olejom (bezfarebným alebo s pigmentom) určeným na ošetrenie vonkajších terás. Ten zabráni vyblednutiu dreva, chráni pred pôsobením UV žiarenia a tiež poskytuje ochranu pred plesňami a škodcami.
Na drevené terasy, ktoré nie sú denne vystavené priamemu slnku (s prístreškom), stačí realizovať náter každé dva-tri roky. Naopak, pri terase, ktorá nie je chránená pred priamym slnkom, sa odporúča náter olejom raz, ideálne dvakrát ročne. Terasu je však vhodné udržovať čistú priebežne počas roka pomocou hadice a vody, prípadne vysokotlakovým čističom. Ak to nie je možné, tak ju aspoň z času na čas opláchnite vodou.
Drevoplast alebo WPC
Hoci je drevoplastová terasa prakticky bezúdržbová, pred sezónou predsa len odporúčame dôkladne skontrolovať pevnosť spojov, vyčistiť dilatačné škáry, terasu poriadne vystriekať tlakovým čističom od nánosov prachu a nečistôt, prípadne jemne vyšúchať neabrazívnou kefou, a nechať preschnúť. Terasu z kompozitného materiálu netreba ošetrovať žiadnymi umelými konzervačnými prostriedkami či moridlami, nátermi, lakmi a tmelmi. Na čistenie vám stačí použiť len jemný saponát. Drobné ryhy, ktoré sa vyskytnú napríklad pri používaní kovového nábytku, môžete dať prebrúsiť (pozor však na zmenu farebnosti), prípadne sa poraďte s výrobcom, či môžete použiť brúsny papier.
NÁŠ TIP
Na terase z WPC neodporúčame grilovať, pretože môže dôjsť k poškodeniu dosiek žeravými uhlíkmi z grilu (drevené uhlie). Je dobré používať pod gril nehorľavú podložku.
Betón
Betónové výrobky v rôznych farbách a s rôznymi povrchovými štruktúrami sú trvalo odolné a ich údržba je pomerne jednoduchá. Terasu z pohľadového betónu alebo betónovej imitácie z kameňa čistite však tiež najmenej dvakrát do roka. Bežné znečistenie, ako je prach, zvyšky listov a pôda, odstráňte zmetákom alebo kefou. Na čistenie použite kefu a vodu s trochou saponátu, terasu nechajte dôkladne vyschnúť.
Môžete použiť aj tlakový čistič, avšak pri čistení v oblasti škár buďte opatrní, pretože sú otvorené a môžu byť vysokým tlakom vyplavené. V prípade hrdze, rias alebo aj tuku po grilovaní použite čistič na betón. V prípade najodolnejšieho typu znečistenia, akým je znečistenie farbou, lakom a asfaltom, je potrebné betónové výrobky čistiť prostriedkami na báze rozpúšťadla.
NÁŠ TIP
Aj tie najlacnejšie a najmenej výkonné modely vysokotlakových čističov sú na čistenie efektívnejšie ako obyčajná hadica, navyše, pri ich použití ušetríte až 80 % vody.
Kamenné patio
Kamenná terasa alebo patio nevyžaduje žiadne špeciálne nátery. Vyčistite ju kefou a saponátom, predtým však pozametajte uvoľnené kúsky kamienkov a väčšie nečistoty v škárach. Machu sa zbavíte prípravkami, ako sú odstraňovače zelených povlakov a machu. Postupujte podľa návodu a obrňte sa trpezlivosťou. Ak však máte vysokotlakový čistič, boj bude ľahší. Keďže sa mach nachádza aj v póroch, je dôležité, aby ste použili rotačnú dýzu. Vysokotlakový prúd veďte kolmo od povrchu približne 20 až 30 cm od jedného kraja machom porasteného chodníka k druhému.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od buriny?
- Najväčšie rastliny vyrežte nožíkom alebo špeciálnou škrabkou na škáry.
- Aby ste zabránili ich opätovnému návratu, môžete do vyčistených škár naliať roztok octu a vody v pomere 1 : 1.
- Overenou metódou je aj polievanie vytrvalej buriny silným soľným roztokom. Rastliny postupne ožltnú a viac nebudú mať silu rásť.
- Môžete použiť i bielidlo s aktívnym kyslíkom (existuje aj ekoverzia). Po nariedení zmes po malých dávkach nalievajte na dlažbu a roztierajte kefou s rúčkou. Po chvíli pôsobenia opláchnite z plochy. Pozor, nie smerom k trávniku či záhonom! Bielidlo vytiahne špinu z dlažby a zároveň spáli aj zostávajúce korene v škárach.
Spoľahlivý pomocníci
Osvedčené prostriedky a technika, ktoré vám čistenie a pravidelné údržbu uľahčia.
Odstraňovač škvŕn motorového oleja a mastnoty Techniseal® Cleaner-Degreaser odstraňuje škvrny od motorového oleja a mastné škvrny po grilovaní z betónových výrobkov. Rozpúšťa a uvoľňuje tuk a po opláchnutí nezanecháva mastný film. Kúpite ho na premac.sk.
Čistič na drevo HORNBACH je vyrobený na báze prírodných surovín na povrchové čistenie silno znečistených plôch. Dá sa použiť aj na WPC. Má zvlhčujúci účinok, nevysušuje povrch a má príjemnú vôňu. Navyše, je biologicky odbúrateľný. Za 16,75 € ho nájdete na hornbach.sk.
Terasový čistič PCL 4 s rotujúcimi valcovými kefami a integrovanou funkciou oplachovania vám zaručí pohodlné čistenie bez priameho kontaktu s plochou. Dve vodné dýzy nad kefami nečistoty rozpúšťajú a zmývajú v jedinom kroku. Vodná hadica umožňuje ručne regulovať prívod vody a minimalizovať jej spotrebu. Viac na kaercher.sk
Pri likvidácii machu zo striech, skleníkov, veránd, podmuroviek, chodníkov, náhrobných dosiek vám pomôže postrekový prípravok s názvom Machožrút. Jednoducho a bez mechanického čistenia odstráni mach a zelenkasté usadeniny, dokonca má aj preventívny účinok. Za 3,40 € ho kúpite na www.motyckovo.sk
Text: Katarína Paukeje
Foto: ISIFA, Shutterstock, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj Dom