Zdroj: Deceuninck

Na čo sa opýtať dodávateľa terasy?

10. 05. 2021 Zdieľať

Zvažujete novú terasu z kompozitu a neviete, na čo sa pri výbere zamerať? Prinášame vám niekoľko tipov, na čo sa treba výrobcu či dodávateľa terasy opýtať.

Čo zahŕňa inzerovaná cena?

Aby firmy zákazníkov nalákali, inzerujú cenu za m2 materiálu. Tá však nemusí zahŕňať i cenu podkladového roštu alebo spojovacieho materiálu. Pre niektorých zákazníkov môže byť mätúca aj cena materiálu uvádzaná v bežných metroch, pretože dosky rôznych výrobcov majú rôzne šírky. Dostať sa tak ku konečnej cene za m2 vyžaduje trochu matematiky.

Na aký podklad možno terasu položiť?

Najlacnejšia je terasa kladená na betón. Kladenie terasy na štrk alebo na hydroizoláciu, kde nemôžeme do podkladu kotviť (strechy a balkóny), je drahšie. „Dodávateľa terasy sa opýtajte, či pre dané typy podkladu ponúka systémové riešenie. Na nesystémové sa totiž nevzťahuje záruka dodávateľa materiálu,“ upozorňuje Petr Klaban, produktový manažér spoločnosti Deceuninck pre stavebné systémy Twinson.

Kompozitné materiály terasa

Výhodou kompozitných materiálov je ich bezúdržbovosť, stačí ich len opláchnuť vysokotlakovým čističom alebo záhradnou hadicou. Zdroj: Deceuninck

Na čo sa vzťahuje záruka?

Mnoho výrobcov drevoplastových materiálov ponúka predĺženú záruku až 25 rokov. Opýtajte sa však dodávateľa terasy, na čo sa záruka vzťahuje, či iba na to, že sa materiál nezačne rozpadať, alebo na to, že na ňom 25 rokov nebudú rásť huby.

Aký je skutočný vzhľad materiálu?

Obrázky na internete často nie sú fotografiami skutočných dosiek. Určite sa choďte pozrieť, ako dosky vyzerajú v skutočnosti. Niektoré drevoplasty sa svojím vzhľadom drevu veľmi približujú, iné (najlacnejšie) vyzerajú skôr ako z umelej hmoty. Väčšina drevoplastov získava svoju finálnu farbu postupne. Proces prirodzeného zosvetlenia by sa mal po niekoľkých týždňoch zastaviť. Stálofarebnosť je jednou z výhod tohto materiálu.

Kompozitné materiály terasa

Twinson má nosnosť 1 400 kg na m2 a kotví sa po 50 cm, čo sú najväčšie rozostupy podkladových hranolov v kategórii WPC terás na našom trhu. Zdroj: Deceuninck

Má dodávateľ terasy certifikáty preukazujúce inzerované vlastnosti?

Najlacnejšie kompozitné materiály k nám putujú z Číny. Ich dodávateľ pravdepodobne nebude schopný doložiť všetky deklarované vlastnosti certifikátmi. Twinson sa vyrába len v Belgicku a všetky jeho vlastnosti možno doložiť certifikátmi.

 • Nosnosť: terasy z kompozitu, ktorých plastovú zložku tvorí polyetylén, majú nižšiu nosnosť než terasy s podielom PVC. Čím je nosnosť nižšia, tým menšiu vzdialenosť treba medzi podkladové hranoly dať, čo zvyšuje cenu terasy! Twinson má nosnosť 1 400 kg na m2 a kotví sa po 50 cm, čo sú najväčšie rozostupy podkladových hranolov v kategórii WPC terás na našom trhu. 
 • Vodoodolnosť: drevoplastu by nemal prekážať stály kontakt s vodou. Informujte sa, ako je to s chlórovou alebo slanou vodou a s nasiakavosťou dosiek. 
 • Nehorľavosť: odolnosť voči pôsobeniu vonkajšieho ohňa treba doložiť testami. Napr. terasy CHARACTER MASSIVE a MAJESTIC MASSIVE PRO majú certifikáciu BROOF(t1), možno ich použiť aj na ploché strechy alebo balkóny.

  Nehorľavosť materiálu

  Nehorľavosť, resp. odolnosť voči pôsobeniu vonkajšieho ohňa by mal dodávateľ doložiť testami. Zdroj: Deceuninck

 • Bezpečnosť: požadujte hygienický atest a protišmykový povrch bez triesok aspoň v triede R12, optimálna je však trieda R10. Materiál Twinson má konkrétne atest pre materiály používané na výrobu hračiek pre deti.

  Terasa bezpečná pre deti

  Prikloňte sa ku kompozitnej terase, ktorá je bezpečná aj pre deti. Zdroj: Deceuninck

Je montáž terasy náročná?

Zamestnanci dodávateľskej firmy musia byť zaškolení na montáž terasového systému od jeho výrobcu. „Ak bude terasa namontovaná nesprávne, záruka od výrobcu vám zanikne,“ upozorňuje P. Klaban. Pri montáži hrá rolu aj variabilita dĺžok terasových dosiek. Čím väčší odpad pri montáži, tým viac peňazí zaplatíte. Terasové dosky Twinson sú dostupné v dĺžkach 4, 4.5, 5 a 6 m. V hobby marketoch sa však stretnete aj s doskami dĺžky okolo 3 a 4 m.

Ako sa terasa udržiava?

Výhodou kompozitných materiálov je ich bezúdržbovosť. Stačí ich iba opláchnuť vysokotlakovým čističom alebo záhradnou hadicou. Twinson nepotrebuje žiadne brúsenie, renovačné nátery či lakovanie.

Viac na www.chcemterasu.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti Deceuninck

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: kompozitné materiály terasy vonkajšie terasy záhradné sedenie
Zdieľať článok