Zdroj: Ozgur Coskun/Shutterstock

Na toto pri drevenom altánku nezabúdajte, inak vás to vyjde draho. Prečo nepoužívať svetlú farbu a nevyhadzovať plechovky od náteru?

05. 10. 2024
Zdieľať

Mať vo svojej záhrade vysnívaný domček alebo altánok a vychutnávať v ňom slnečné rána pri dobrej káve či večery pri pohári dobrého vína je určite krásna predstava pre každého. Ak ho tam však chcete mať stále v takom stave, ako keď ste ho kúpili, je potrebné sa oň aj starať. V jednoduchých krokoch vám poradíme, ako na to.

F:Aby bol záhradný altánok či pergola z dreva stále krásne, musíte sa o ne pravidelne starať.

Na vonkajší drevený nábytok, altánky a záhradné domčeky je dôležité použiť drevo, ktoré je odolné proti poveternostným vplyvom a má dlhú životnosť. Existuje niekoľko druhov dreva, ktoré vyžadujú špeciálne ošetrenie, aby sa zabezpečila ich trvanlivosť a odolnosť.

Mäkké drevá (smrek, borovica, jedľa) sú relatívne lacné, ale menej odolné proti poveternostným podmienkam. Preto potrebujú ošetrenie impregnáciou, lazúrami alebo farbami, ktoré ich ochránia pred vlhkosťou, hnilobou a škodcami.

Tvrdé drevá (dub, jaseň, buk) sú prirodzene odolnejšie, ale aj tak vyžadujú ošetrenie na ochranu pred UV žiarením a vlhkosťou. Často sa používajú oleje alebo laky, ktoré zvýrazňujú prirodzenú krásu dreva a zároveň poskytujú ochranu.

Exotické drevá (tík, iroko, mahagón) sú veľmi odolné proti poveternostným vplyvom a často obsahujú prirodzené oleje, ktoré poskytujú ochranu. Avšak aj tieto drevá môžu vyžadovať pravidelnú údržbu pomocou olejov alebo ochranných povlakov, aby sa zabránilo zmenám farby a povrchu.

Tepelne upravené drevo je drevo, ktoré bolo ošetrené vysokými teplotami, čo zvyšuje jeho odolnosť proti hnilobe a deformáciám. Aj napriek tomu je vhodné ho ošetriť, aby sa zachoval jeho vzhľad a ochrana pred UV žiarením.

Pri všetkých druhoch dreva je dôležité pravidelné ošetrenie, aby ste predĺžili ich životnosť a udržali estetický vzhľad. Odborníci odporúčajú používať ochranné nátery špecifické pre vonkajšie použitie, ktoré obsahujú UV filtre a ochranné prostriedky proti vlhkosti a biologickým škodcom.

Muž stojaci pred čerstvo natretým dreveným prístreškom.

Používajte nátery určené na vonkajšie použitie, ktoré obsahujú UV filtre, ochranné prostriedky proti vlhkosti a biologickými škodcami. Zdroj: Shutterstock

1. Ošetrenie pred sezónou aj po nej

Prvou zásadou je záhradný domček alebo altánok ošetrovať pred hlavnou sezónou i po nej, a to pravidelne. Obvykle to teda býva na jar, keď si v ňom vychutnávate prvé jarné lúče, a na jeseň, keď sa v ňom už pre nepríjemné veterné a daždivé počasie nedá sedieť. Na jar je potrebné skontrolovať drevo, ktoré bolo počas zimy vystavené snehu a mrazu. Najprv ho zbavte všetkých nečistôt, lístia a zvyškov rastlín. Na jeseň zase zatmeľte všetky novovzniknuté trhliny v dreve, aby ste zabránili vniknutiu vlhkosti a následnému väčšiemu poškodeniu mrazom.

Drevený altánok s jedálenským stolom a dekoratívnymi svetielkami pri súmraku

Počas jesene treba na altánku ošetriť nové trhliny v dreve, aby ho mráz a vlhkosť počas zimy nepoškodili. Zdroj: Shutterstock

2. Ktoré mesiace na to využiť?

Ideálnym mesiacom na údržbu altánku po zime je apríl, vtedy už môžete pracovať aj s ochrannými impregnačnými nátermi. Samozrejme, vždy treba začať s jeho vyčistením a vyprataním. Na jeseň treba využiť október, pretože novembrové dažde údržbu pred zimou úplne prekazia.

Aj odborníci odporúčajú, aby ste si na pravidelnú údržbu zvykli. Bude to potom jednoduchšie i lacnejšie. Chce to však aj odhodlanie, pretože mnohí drevené stavby v záhrade ošetrujú až vtedy, keď je už neskoro.

Prečítajte si tiež
Ako ochrániť drevo na terase či v záhrade?

3. Ako postupovať pri čistení?

Použiť môžete mäkkú kefu alebo tlakový čistič. Aplikujte aj roztok na čistenie dreva určený na odstránenie nečistôt, ktoré sa do dreva „zažrali“. Roztok treba, samozrejme, naniesť podľa pokynov výrobcu a nechať ho určitý čas pôsobiť.

Drevo dôkladne vyčistite pred ďalším ošetrením. Zamerajte sa na najkritickejšie miesta, kde sa mohla držať voda a vďaka mrazu sa tam mohli vytvoriť praskliny či škáry. Tieto miesta určite treba vyplniť tmelom a až potom naniesť povrchový náter alebo olej, ktorý dokáže drevo zvlhčiť a ochrániť pred slnkom a dažďom.

Ručné maľovanie drevených dosiek štetcom.

Praskliny na dreve treba najprv ošetriť tmelom, až potom nanášať povrchový náter.  Zdroj: Shutterstock

4. Drevo pred aplikáciou náteru prebrúste

Po očistení altánku je drevo potrebné aj jemne obrúsiť brúsnym papierom. Zamerajte sa na miesta, na ktorých sa už starý náter odlupuje a ktoré sú tmavšie.

Je možné aj to, že si váš altánok za svoj domov vybral drevokazný hmyz. Popozerajte sa po altánku, či sa tam nenachádzajú výletové otvory. Ak tam skutočne sú, je potrebné altánok ošetriť sanačným prípravkom, ktorý je schopný zahubiť hmyz vo všetkých vývojových štádiách. Prípravok musíte dostať do dreva čo najhlbšie. Ideálne je, ak sanačný prípravok priamo vstreknete do výletových otvorov.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!

5. Proti vlhkosti a škodcom impregnujte

Impregnáciou predĺžite životnosť dreva a zlepšíte aj jeho odolnosť proti nepriaznivým vplyvom počasia. Zamedzíte tak vlhkosti i napadnutiu škodcami. Prípravok nanášajte rovnomerne na suchý a čistý povrch buď štetcom, alebo striekaním. Impregnačnú látku nechajte úplne zaschnúť, a ak to je potrebné, aplikujte aj druhú vrstvu pre vyššiu ochranu.

Drevená pergola s lamelami a dekoratívnymi svetlami.

Impregnované drevo vydrží vo vonkajšom prostredí dlhšie. Zdroj: Shutterstock

6. Používajte stále rovnaký náter

Rôzne nátery sa, samozrejme, líšia svojimi vlastnosťami i podmienkami ich použitia. Preto aj odborníci na drevo odporúčajú, aby ste na ošetrovanie toho istého altánku vždy používali rovnaký náter. Pre drevo totiž nie je najvhodnejšie, ak sa rozličné nátery kombinujú. Problémom ľudí je, že si o pol roka už nepamätajú, aký druh náteru použili. Existuje na to jednoduchá finta, stačí si odložiť prázdnu plechovku. Ak si na ňu ešte napíšete aj dátum použitia, budete mať perfektný prehľad o tom, aký náter môžete opäť použiť, prípadne aj to, že vám v predajni môžu poradiť, aký náter sa hodí na ten predchádzajúci.

Prečítajte si tiež
Ako sa správne starať o záhradný nábytok a ošetrovať ho podľa druhu materiálu

7. Aký náter použiť – svetlý alebo tmavý?

Slnko dá drevu v exteriéri naozaj zabrať oveľa viac ako voda, na čom sa zhodnú aj odborníci, keďže letá sú už poriadne suché a horúce. Preto si treba vedieť vybrať aj ten správny náter. Záhradný domček by nemal byť natretý svetlými farbami. Slnečné žiarenie totiž takto natretý domček vždy rýchlo poškodí. Špecialisti na údržbu dreva odporúčajú kvalitný náter, ktorý je dlhodobo odolný aj proti UV žiareniu.

Moderná vonkajšia pergola so sedením a zeleňou

Na natieranie altánkov nepoužívajte svetlý náter a dbajte na dobrú ochranu dreva proti UV žiareniu. Zdroj: Shutterstock

8. Kedy je už zbytočné drevo ošetrovať?

Ak je už drevo veľmi poškodené, zjavné sú hlboké trhliny, poškodenie škodcami, prípadne rozsiahla hniloba, nie je už efektívne ho ošetrovať. V takomto prípade je už vhodnejšie buď vymeniť časti záhradného domčeka, alebo ho celý obnoviť. Drevu takisto neprospieva, ak ochranný náter poriadne nevyschne a nanáša sa často. Vtedy utrpí nielen jeho vzhľad, ale aj kvalita.

Viete, že…

Na impregnáciu a ochranu dreva sa tradične používajú aj prírodné oleje? Obľúbený je najmä ľanový olej, ktorý preniká hlboko do dreva a vytvára ochrannú bariéru proti vlhkosti, čo pomáha predchádzať deformáciám a praskaniu dreva. Tento prírodný olej tiež zvýrazňuje prirodzenú textúru a farbu dreva.

Ľanový olej je navyše šetrný k životnému prostrediu a neobsahuje škodlivé chemikálie, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie alebo životné prostredie. Na zabezpečenie optimálnej ochrany aplikujte olej v niekoľkých vrstvách a pravidelne obnovujte náter.

Text: Miroslav Lisál
Foto: PPG Deko, Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

F: Prírodné ratanové či prútene výrobky sú lapačmi prachu a rôznych nečistôt. Stačí ich povysávať či omiesť.

 

Príjemnú atmosféru altánku dotvoríte množstvom dekoratívnej zelene.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: altánok ošetrenie dreva ošetrovanie dreva pergoly záhradná architektúra
Zdieľať článok
Prírodnú záhradu pri rodinnom dome krásne prepojili s okolím. Užívajú si relax v záplave trvaliekUrob si sám

Prírodnú záhradu pri rodinnom dome krásne prepojili s okolím. Užívajú si relax v záplave trvaliek

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Darujte na Valentína originálne srdce: Vlastnoručne upečená citrónová torta osvieži každý vzťahUrob si sám

Darujte na Valentína originálne srdce: Vlastnoručne upečená citrónová torta osvieži každý vzťah

Fotopostup: Chcete mať záhradu plnú nezábudiek? Naučte sa ich správne vysievaťZáhrada

Fotopostup: Chcete mať záhradu plnú nezábudiek? Naučte sa ich správne vysievať

Diskusia