Zdroj: iStock

Ako spoľahlivo ochrániť v lete dom a záhradu pred otravným hmyzom

17. 08. 2023
Zdieľať

Tak, ako sa menia ročné obdobia, menia sa aj škodcovia, čo obývajú naše domy a záhrady. V teplých letných mesiacoch sa obzvlášť stretneme s hmyzom, ktorý dokáže roznášať aj choroby. Ide najmä o muchy, komáre, mravce, kliešte, blchy, šváby či osy. Počas tohto obdobia je preto dôležité chrániť svoj dom pred škodcami zvonku aj zvnútra. Naše tipy vám v tom pomôžu.

Nerobte zo škodcov hostí v dome

V dome sa vyskytuje hneď niekoľko možností, kde sa môže hmyz usadiť. Je preto vhodné tieto oblasti skontrolovať a zabezpečiť tak, aby sa škodcovia domu vyhýbali a nezavítali doň. Akonáhle sa v ňom totiž ,,zabývajú“, je ťažšie ich odtiaľ dostať.

Oblasti, ktoré treba ochrániť:

  • Strecha – do domu sa dostanú najčastejšie cez poškodenú strechu. Opravte strešnú krytinu a trhliny vyplňte.
  • Okná – v lete sa cez otvorené okná dostane hmyz dnu najjednoduchšie. Nainštalujte preto sieťky, aby ste zabránili lietajúcemu hmyzu v dome. Ak ich máte, uistite sa, že nie sú poškodené a plnia svoju funkciu.
  • Kuchyňa – miesto, kde sa najčastejšie objavia, keď hľadajú potravu, ktorú môžu konzumovať. Jedlo preto uchovávajte vo vzduchotesných nádobách, pravidelne čistite povrch linky či stôl a vyprázdňujte nádoby s jedlom.
  • Garáž – aj tu sa hmyz dokáže zahniezdiť a dostať ďalej do domu.
Muchy v dome

Zdroj: iStock

Tip

Pravidelne kontrolujte aj rohy miestností, či sa v nich nenachádzajú hniezda ôs alebo sršňov. Uistite sa, že vchody do domu sú poriadne utesnené a zaistené (týka sa to aj potrubia, klimatizácie a vetracích otvorov – ak je to možné, utesnite ich tmelom).

Udržujte poriadok v kuchyni

Chrobáky či iný hmyz nie je vyberavý, pokiaľ ide o jedlo. Je preto potrebné udržiavať kuchyňu či špajzu čistú, bez akejkoľvek nečistoty alebo zvyškov jedla na podlahe, stole či na kuchynskej linke. Jedlo uchovávajte v dobre uzavretých nádobách bez prístupu vzduchu. Otvorené balenie dobre zabezpečte tak, aby sa nemohol doň dostať akýkoľvek škodca.

Prečítajte si tiež
5 jednoduchých návykov, ktoré vám pomôžu vždy udržať poriadok v domácnosti

Odrobinky, zvyšky pečiva či cukor – to sú jedlá, ktoré sú doslova pozvánkou pre hmyz urobiť si hostinu vo vašom dome. Omrvinky sa tiež nahromadia v ťažko dostupných miestach, kútoch či rohoch, kde musíte použiť handričku s octovou vodou. Nielen šikovne čistí, ale pach octu na škodcov pôsobí ako prírodný odpudzovač.

Okrem spomínaných jedál hmyz láka dovnútra domu aj ovocie, v ktorom sa vyskytujú pre nich lákavé cukry. Ide najmä o veľmi zrelé plody.

Pravidelne vynášajte odpadky. Nádoby na odpadky prinášajú so sebou zápach, ktorý hmyz miluje a sú plné šupiek z ovocia a iných vecí, ktoré si nechcú nechať ujsť.

Mravce v dome

Zdroj: iStock

Nechajte v noci zhasnuté svetlá

Chrobáky milujú lietanie smerom k jasným svetlám. V lete je vhodné nechať večer otvorené okno, aby ste si zabezpečili v izbe chladnejší vzduch.

Ak to však robíte, nezabudnite nechať svetlo v miestnosti vypnuté. Nie je horšie, ako keď sa v noci chystáte zaspať a počujete bzučanie komárov, ktorí vašu nočnú lampu vnímajú ako otvorenú pozvánku.

Zapnuté svetlá priťahujúce hmyz

Zdroj: iStock

Ako zabrániť nepríjemnému hmyzu vstup do záhrady?

Dodržiavajte niekoľko rád:

  • Koše, respektíve odpadkové nádoby, neprepĺňajte a nechávajte ich zatvorené. Prípadne sa uistite, že majú všetky priliehavé veká. To sa týka rovnako aj nádob na kompostovanie – nesmú ostať otvorené.
  • Odstráňte stojatú vodu – tú komáre milujú. Zatiaľ čo záhradný bazén naplnený vodou je chránený práve vďaka chemikáliám, ktoré sa do nej pridávajú (napr. chlór), vedro určené na zachytávanie dažďovej vody je pre komáre ideálnym miestom na rozmnožovanie.
  • Aj keď to nie je zaručené, niektoré rastliny pôsobia ako prírodné odpudzovače. Na komáre majú jednoznačne úspech citrónový tymian, sladká bazalka, muškáty a nechtík lekársky. Zvážte preto ich vysadenie do vašej záhrady.
  • Udržujte upravené stromy aj kríky – keď sú totiž poriadne ,,prestrihané“, nemôžu sa v nich vyskytovať škodcovia a preniknúť tak aj do domu.
Množiace sa komáre v stojatej vode v záhrade

Zdroj: iStock

Ako udržať komáre na uzde počas letného večera v záhrade?

Leto je spojené aj s príjemným posedením vonku, často po západe slnka, čo je však ideálny čas pre komáre, ktoré vylietavajú z úkrytov. Ako sa pred nimi spoľahlivo ochrániť?

  • Naneste si správny repelent proti hmyzu, aby ste sa vyhli uštipnutiu. Nezabudnite postupovať podľa pokynov na štítku, pretože niektoré z repelentov majú viac bezpečnostných obmedzení ako iné.
Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!
  • Nepoužívajte parfém – jeho vôňa priláka k sebe hmyz jednoduchšie, než si myslíte.
  • Majte na sebe oblečenie s dlhým rukávom a nohavice.
  • Použite cédrový mulč – absorbuje prebytočnú vlhkosť, udržuje ju v pôde a odrádza komáre, aby sa usadili vo vašej záhrade.
  • Zapáľte citronelové sviečky – ide o ideálnu obranu proti komárom pri letnej grilovačke, navyše majú príjemnú vôňu.
  • Zapnite ventilátor – prekvapivo práve víriaci vzduch dokáže rozptýliť komáre, pretože ich ,,odfúkne“, len čo sa k nemu priblížia.
Sviečka s citronelou na odpudzovanie komárov

Zdroj: iStock

Tip na záver

Vyrobte si domácu ,,pascu“ na komáre.

Do sklenenej fľaše nalejte trochu jablčného octu. Vytvorte lievik s kusom papiera a vložte ho do ústia fľaše. Potom ju umiestnite tam, kde vidíte najviac komárov. Tie sa potom ,,uväznia“ sami, keď ich priláka vôňa jablčného octu.

Text: Natália Turcovská
Foto: istock.com

Kategória: Relax
Tagy: hmyz leto prírodné repelenty škodce
Zdieľať článok
Čo znamená druhý výsev a ktorú zeleninu môžeme v lete vysievať? Viac prezradil v rozhovore odborník na osiváZáhrada

Čo znamená druhý výsev a ktorú zeleninu môžeme v lete vysievať? Viac prezradil v rozhovore odborník na osivá

Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektkyZáhrada

Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektky

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?Záhrada

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?Záhrada

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?

Diskusia