Uprostred záhrady si nechali postaviť čajový domček s nádychom Orientu
Mať v záhradke vlastnú malú čajovňu, domček, v ktorom môžete relaxovať priamo uprostred prírody, či stretnúť sa so známymi je veľmi príjemnou myšlienkou. Očarila aj architektov zo štúdia A1, ktorí sa navrhovaniu čajových domom venujú už mnoho rokov. Predstavujeme vám tretí z ich domčekov inšpirovaných ďalekým východom, ktorý vyrástol v Ostrave: čajový dom Klobúk, ktorí architekti sami charakterizujú ako malý domček na stretnutia.
Útočisko pre všetky vekové kategórie
Tak, ako ostatné čajové domy z dielne architektonického štúdia A1 Architects i Klobúk poskytuje priestor na stretnutia pri šálke čaju alebo príjemné kryté útočisko v záhrade. Je isté, že prináša radosť nielen deťom, ktoré domčeky v záhradách priam zbožňujú, ale i starším členom rodiny. Jeho malý príjemný priestor ponúka špeciálnu tajomnú atmosféru, ktoré zvonku nevidíte, ale zvnútra si ju môžete vychutnať naplno. Prečo tajomnú? Zvnútra vidíte vonkajšie svetlo pod odlišnou perspektívou, a to spôsobuje veľmi zaujímavé momenty.{R1}
Maličký, ale príjemný
„Čajový dom Klobúk je zatiaľ našou najmenšou stavbou tohto druhu. Jeho názov vyplýva z vysokej strechy, ktorá pripomína veľký klobúk. Vnútorný priestor má rozpätie 1,80 x 1,80 metra a napriek svojej minimálnej veľkosti je veľmi príjemný. Poskytuje miesto až pre troch hostí a hostiteľa, teda celkovo sa tu na čaji môžu stretnúť štyri dospelé osoby,“ opisujú netradičnú stavbu architekti vo svojej správe. Všetci dočasní obyvatelia čajového domu si môžu vychutnať plnohodnotný výhľad do záhrady.
Zo štvorca kruh
Charakteristickým prvkom tohto čajového domu je takmer štvorcový pôdorys, ktorý sa smerom hore mení na kruhový svetlík. Vnútorná konštrukcia strechy vytvára efekt slnečných lúčov. Na posed je určená lavica zo smrekovca. Zaujímavosťou je posuvné ohnisko, navrhnuté ako posuvná zásuvka, ktoré je skrytá pod lavicou. Nachádza sa tam aj ďalší úložný priestor. Dom je realizovaný tak, že výhľad z neho s môžete prispôsobovať podľa svojej chute a potreby vďaka vonkajším okeniciam a posuvným oknám. Hlavný výhľad je orientovaný smerom na západ do malebnej časti záhrady majiteľov.
Inšpirácia z Japonska
Architekti priznávajú, že inšpiráciu k čajovým domom našli na ďalekom východe: „Veľkou inšpiráciou nám bolo osobné stretnutie s japonským architektom Terunobu Fujimori a tiež návšteva jeho vlastného čajového domu Taka-sugi-an v prefektúre Nagano. Aj v Ostrave sme navrhli vlastnú interpretáciu na túto tému, ktorá sa od tradičného japonského poňatia veľmi odlišuje.“
Viacero druhov dreva, sisal a čierna oceľ
Už na pohľad je jasné, že domček je vyrobený z prírodných materiálov, príjemných nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Navyše je to materiál, ktorý prirodzene starne, a tak dodáva čajovému domu ďalší rozmer. Klobúk je vytvorený z rôznych druhov dreva, ako pomocník je použitý sisalový povraz, ohnisko je vytvorené z čiernej ocele. Strechu pokrývajú smrekovcové šindle, zaujímavosťou je, že vekom zosivejú. Vonkajší plášť oddychového domčeka tvoria okenice zo smrekovcových dosiek. Keď ich zatvoríte, domček dostane kompaktný vzhľad. Nosná konštrukcia je vyrobená z dubového masívu, vnútorné povrchy z dubovej dyhy, opláštenie a podlaha zase zo smrekovca.
Čajový dom Klobúk v kocke
Lokalita: Ostrava
Autor: MgA. Lenka Křemenová a MgA. David Maštálka / A1ARCHITECTS
Majster stavby: MgA. Vojtěch Bilišič (Slovenská republika)
Montáž šindľov: Vlastimil Tošenovský
Plocha: cca 3,25 m2
Realizácia: leto 2010
Text: Sabína Zavarská
Zdroj: A1 Architects
Foto: MgA. David Maštálka