Zdroj: Todor Todorov

Aby si rozšírili obytný priestor, nechali si v záhrade postaviť malý pavilón s kuchynkou a posedením

15. 09. 2021
Zdieľať

Máte na svojom pozemku trochu voľného miesta a ocenili by ste záhradný pavilón? Mnohí majitelia domov dnes uvažujú o rozšírení obytného priestoru do vlastnej záhrady. Niektorí si budujú záhradné kancelárie, iní vonkajšie jedálne s oddychovou zónou. O tom, že záhradný pavilón vo vlastnej záhrade je výborný nápad, svedčí aj projekt mladých bulharských architektov z ateliéru AnyColor.

Rodinné domy sa dnes stali nielen miestom, kde sa stretáva celá rodina a spolu relaxuje, ale aj útočiskom pred ruchom veľkomiest. Možnosť či nutnosť homeofficu podnietila vznik domácich kancelárií v rôznych podobách. Keď však trávime doma viac času, zvyčajne potrebujeme aj viac priestoru. Vonkajšie obytné priestory sú príjemný spôsob, ako to dosiahnuť a zároveň byť bližšie k prírode.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?

Oceľová konštrukcia, biele rolety a drevo

Rodina bývajúca v bulharskej Sofii oslovila architektov z ateliéru AnyColor s požiadavkou rozšírenia domu. Prianím domácich bolo vytvoriť vonkajší oddychový priestor, ktorý poskytne súkromie a poslúži ako útočisko v rušnom meste.

„V reakcii na túto stručnú požiadavku sme navrhli jednoduchú, ale útulnú, oceľovú konštrukciu s niekoľkými pridanými funkčnými scenármi.

Pavilón v záhrade domu s variabilnými roletami

Z druhej strany murovaného grilu je mini priestor s pôvodným odrasteným stromom, ktorý sa dá využiť ako samostatné miesto na čítanie. Zdroj: Todor Todorov

Dizajnový koncept je formovaný prítomnosťou záhradného stromu, ktorý sme v mene projektu nechceli obetovať ani my, ani klienti. Preto sme sa rozhodli spojiť architektúru s prírodou tým, že priestor zorganizujeme spôsobom, ktorý nezasahuje do existujúcej záhrady. Cieľom výberu prevažne bielej farby a odhaleného dreva bolo ponoriť štruktúru do existujúcej terasy,“ vysvetľujú autori návrhu Boyan Stoyanov, Lilyana Todorova.

Pavilón v záhrade domu so zabudovaným stromom

Napriek neveľkej ploche je pavilón multifunkčný. Zdroj: Todor Todorov

Priestor pre rodinné stretnutia

Napriek neveľkej ploche, je pavilón multifunkčný. Skladá sa z dvoch zväzkov: z malej príjemnej kuchyne so zaujímavými vzorovanými dlaždicami a z jedálenského priestoru pre osem ľudí. Súčasťou kuchynky je malý murovaný gril vyrobený na mieru. Z druhej strany murovaného grilu je mini priestor s pôvodným odrasteným stromom, ktorý sa dá využiť ako samostatné miesto na čítanie.

Prečítajte si tiež
Poľnohospodársky sklad premenený na dva domy? Fotovoltaika, svetlý interiér aj zimná záhrada

Súkromie a predĺžená sezóna vďaka bielym roletám

Priestor na sedenie je možné veľmi ľahko uzatvoriť z každej strany bielymi roletami, samozrejme, dajú sa stiahnuť aj jednotlivo – podľa potreby tienenia. Večer môžu domáci jednu roletu použiť ako premietacie plátno, takže pavilón sa premení na malý domáci amfiteáter. Vďaka tomuto riešeniu sa zvýšilo pohodlie bývania v mini pavilóne a predĺžila jeho využiteľnosť aj na chladné obdobia.

Pavilón v záhrade domu so zabudovaným stromom

Prianím domácich bolo vytvoriť vonkajší oddychový priestor, ktorý poskytne súkromie a poslúži ako útočisko v rušnom meste. Zdroj: Todor Todorov

Pandémia priniesla novú funkciu

Jednoduchá rovná strecha je navrhnutá s tepelnými panelmi tak, aby sa dala ľahko a rýchlo zostaviť. Zvnútra má strop odhalenú drevenú štruktúru, ktorá zodpovedá drevenej podlahe. Okrem okrasných dlaždíc v kuchynskom kúte sú jedinou ďalšou ozdobou v dizajne pavilónu tiene stromu prenikajúce cez biele žalúzie. Mini pavilón, ktorý bol dokončený v náročnom roku 2020, sa úplne neplánovane stal jedinečnou domácou kanceláriou a bezpečnejším miestom stretnutí.

Prečítajte si tiež
Chcete stavať záhradný domček? Toto je 10 vecí, na ktoré musíte myslieť

Záhradný pavilón so stromom

Architektonický ateliér: AnyColor

Autori: Boyan Stoyanov, Lilyana Todorova

Lokalita: Sofia, Bulharsko

Plocha: 25 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Todor Todorov

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: altánok rozšírenie domu záhradný domček záhradný pavilón
Zdieľať článok

Diskusia