Malý biely záhradný domček so sedením
Zdroj: Shutterstock

Chcete stavať záhradný domček? Toto je 10 vecí, na ktoré musíte myslieť

02. 09. 2021 Zdieľať

Premýšľate, že by ste sa pustili do stavby záhradného domčeka? Prečítajte si niekoľko rád a tipov, ktoré sa vám pri stavaní zídu. Na čo všetko je potrebné pri stavaní záhradného domčeka myslieť?

Záhradné stavby sú vo všeobecnosti čoraz viac populárne a stávajú sa súčasťou nielen mnohých záhrad, ale aj pozemkov v rekreačných či záhradkárskych oblastiach. Sú dostupné v rôznych prevedeniach, veľkostiach či tvaroch, a tak si pri výbere príde každý na svoje.

TIP: Chceli by ste vidieť, ako také záhradné stavby dokážu zapadnúť do prostredia záhrady? Pozrite sa na niekoľko skutočne zaujímavých kúskov a inšpirujte sa!

Záhradný domček je skvelým spoločníkom do záhrady s množstvom praktických benefitov. Môže byť miestom na oddych a relaxáciu, pomocníkom pri záhradných prácach alebo aj domčekom pre hostí. Je skrátka akýmsi záhradným kráľovstvom, ktoré celému prostrediu dodáva na harmónii. Pozrite sa spoločne s nami na to, na čo by ste nemali zabudnúť, ak sa chcete pustiť do výstavby záhradného domčeka.

Výber miesta

Kam svoj záhradný domček umiestnite? Na záhradu, rekreačný pozemok? V každom prípade je výber miesta podstatný. Dajte si záležať, aby bol domček na takom mieste, ktoré vám zaručí súkromie, ale aj aby ste mali dostatok denného svetla. Najideálnejšie je záhradný domček umiestniť do záveternej strany pozemku. Taktiež by miesto malo byť dobre prístupné. Vyberte si také miesto pre záhradný domček, ktoré zaručí stabilitu, súkromie a poskytne pekný výhľad na okolité prostredie.

Účel domčeka

Od toho, na čo budete chcieť záhradný domček využívať, sa odvíjajú ostatné faktory. Bude to domček na rekreáciu? Na ubytovanie? Na odkladanie náradia a pomoc pri záhradkárčení? Od účelu domčeka sa potom odvíja jeho veľkosť, prevedenie, materiály ale aj umiestnenie.

Veľkosť domčeka

Pri dimenzovaní veľkosti vášho záhradného domčeka by ste mali vychádzať z predchádzajúcich dvoch faktorov, umiestnenia a účelu. Myslite aj na prípadné budúce prístavby či iné renovácie. Pri veľkosti si však dajte pozor aj na stavebné povolenie. Ak ide o záhradný domček do 25 m2 a výšku do 5 metrov, stavebné povolenie nepotrebujete a postačí vám ohlásenie stavebnému úradu.

Podklad

Dôležitým krokom ešte pred samotnou výstavbou domčeka je príprava podkladovej plochy. Mala by byť pevná a vodorovná, aby domčeku zabezpečila stabilitu a rovnosť stien. Podkladová plocha tiež chráni záhradné stavby pred navlhnutím zospodu. Podkladovú plochu môžete pripraviť rôznymi spôsobmi, najčastejšie je to spevnený podklad vysypaný štrkovým alebo makadamovým lôžkom, na ktorý sa umiestni zámková dlažba alebo betónové kocky. Využiť môžete aj variant betónovej platne, ktorý sa odporúča pri domčekoch s väčšou rozlohou.

Materiál

Výber materiálu je jeden z najdôležitejších krokov. Záhradné stavby sú väčšinou vyrobené z dreva, ale výnimkou nie sú ani murované, plastové či plechové záhradné stavby. Pri drevených materiáloch si dajte záležať na tom, aby bolo drevo kvalitné a odolné, aby sa zabezpečila odolnosť a trvácnosť stavby.

Ošetrenie domčeka

Pri drevenom domčeku je dôležité myslieť aj na ochranu a ošetrenie dreva. Dôležité je zabezpečiť prvotný impregnačný náter, aby sa zabezpečila odolnosť dreva voči poškodeniam, ako je drevokazný hmyz, pleseň či huby.

Strecha a strešná krytina

Môžete vybrať z niekoľkých druhov striech – plochá, polokrížová, pagodová, pultová, sedlová, stupňovitá či oblúková. Ak zabezpečíte dobrú a kvalitnú strešnú krytinu, bude váš záhradný domček lepšie chránený pred dažďom či snehom. Najmä v prípade, ak má domček plochú, alebo pultovú strechu, pretože dažďová voda či sneh sa na nej drží dlhšie. Vybrať si môžete z viacerých druhov strešných krytín, napríklad strešnú lepenku, asfaltové šindle či strešné tašky.

Okná a dvere

Výber okien a dverí súvisí s veľkosťou a typom domčeka. Môžete si vybrať otočné či vyklápacie okná, okná s jednoduchým zasklením alebo izolačným zasklením.

Pripojenie na siete

Ak chcete v domčeku využívať elektrinu či vodu, dôležité je pripojenie na siete. S tým súvisí aj výber miesta pre záhradný domček tak, aby bol v blízkosti prípojky. Naťahanie káblov by sa malo ideálne realizovať ešte pred samotnou stavbou. V tomto kroku odporúčame poradiť sa s odborníkom.

Zariadenie domčeka

Zariadenie domčeka je akousi čerešničkou na torte celej výstavby, kedy svojmu záhradnému kráľovstvu dodáva šmrnc a charakter. Môžete využiť mnoho štýlov a spôsobov zariaďovania a vybrať si nábytok, doplnky a dekorácie podľa vášho vkusu. Ak by ste chceli záhradný nábytok napríklad na terasu domčeka, dobrou voľbou by mohol byť práve ratanový záhradný nábytok.

Zdroj: Môj altánok, s. r. o.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: záhrada záhradné inšpirácie záhradný domček
Zdieľať článok