01. 09. 2005
Zdieľať

Ak ste zistili, že vám zateká terasa, už asi tušíte, čo budete musieť urobiť. Obiť staré dlaždice, odstrániť lepidlo a možno aj poter, vyrovnať podklad, položiť asfaltovú lepenku a na ňu roznášaciu vrstvu betónu. A nakoniec ešte vydláždiť. Pre dvoch chlapov robota tak na týždeň (samozrejme, bez čakania na vytvrdnutie poteru a betónu). Už sa len psychicky pripraviť na ten hluk a neporiadok pri rozbíjaní dlažby a nakúpiť materiál. Alebo že by sa to dalo aj ináč?Samozrejme, že existuje aj jednoduchšie riešenie. Vďaka moderným materiálom si môžete ušetriť prácu s búraním, zaizolovať terasu a pritom nezvýšiť úroveň podlahy o viac ako jeden a pol centimetra. Máme pre vás hneď dva tipy, ako na to.


Hydroizolácia a lepidlo v jednom vedre

SikaBond–T8 je jednozložkové polyuretánové lepidlo na lepenie dlaždíc a hydroizoláciu, teda ideálny materiál práve na rekonštrukciu zatekajúcich terás či balkónov. Tento materiál má veľmi dobrú priľnavosť na rôzne druhy materiálov, a tak môžete nalepiť novú dlažbu aj priamo na starú. Zároveň vytvára vodotesnú vrstvu – exteriérovú terasu preto nemusíte izolovať proti vode klasickými metódami. Celú rekonštrukciu teda urobíte v dvoch krokoch: nanesiete prvú vrstvu polyuretánovej hmoty, ktorá bude slúžiť ako izolácia, a po jej zaschnutí (5 až 16 hodín) druhú vrstvu tej istej hmoty, ktorou zároveň nalepíte novú dlažbu. SikaBond možno bez problémov používať v exteriéri aj preto, že je veľmi pružný (odoláva deformáciám vyvolaným teplotnými rozdielmi). Je však, samozrejme, vhodný aj do interiéru – je ideálny na lepenie dlaždíc na podlahy kúpeľní, kuchýň a ďalších priestorov vystavených pôsobeniu vody.


Zateká vám terasa?

28634


Zateká vám terasa?

28635Na suchý a čistý povrch bez mastnôt, prachu a voľných
častíc naneste lepidlo a rozotrite hladidlom do vrstvy hrubej
1 až 1,5 mm. Nanášajte aj na nadväzujúce zvislé steny
– okraj sokla ochránite maliarskou páskou.Zateká vám terasa?

28636


Zateká vám terasa?

28637

 
Po zaschnutí prvej vrstvy naneste druhú vrstvu pomocou
zubovej stierky (zub 4 × 4 mm) do ktorej zároveň uložíte dlažbu.Ešte jednoduchšie

Ešte jednoduchšie môžete zrekonštruovať zatekajúcu terasu pomocou farebného náteru na podlahy Sikafloor 400 N Elastic. Tento elastický náter na báze polyuretánu je vhodný na podlahy vo vonkajších priestoroch ako sú balkóny a terasy. Možno ho natrieť aj priamo na staré dlaždice a takto jednoducho vytvoriť novú hydroizolačnú vrstvu. Dobre odoláva bežnému mechanickému namáhaniu, UV žiareniu, čistiacim prostriedkom ako aj nepriazni počasia, aj pri teplotách okolo – 20 °C ostáva elastický. Jednoducho sa spracúva, rýchlo vytvrdne a ľahko sa čistí. Na stabilný a dostatočne nosný podklad so suchým a čistým povrchom bez mastnôt a voľných častíc sa valčekom alebo štetcom nanesie premiešaný pripravený materiál. Náter treba aplikovať v dvoch vrstvách (druhá vrstva asi po ôsmich hodinách). Jednoliatu plochu možno ozvláštniť farebnými vločkami (čipsami), ktoré vytvoria dekor podobný terazzovým dlaždiciam.


Zateká vám terasa?

28638


Zateká vám terasa?

28639Na suchý a čistý povrch bez mastnôt, prachu a voľných
častíc naneste valčekom alebo štetcom vrstvu pripraveného
materiálu.Zateká vám terasa?

28640


Zateká vám terasa?

28641Po zaschnutí prvej vrstvy (asi 8 hodín) naneste druhú vrstvu,
do ktorej môžete rozsypať farebné vločky (čipsy).

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: dlažba postup terasa údržba
Zdieľať článok

Diskusia